Jedna_z_najvacsich_bank_Svet_svoje_prirodne_zdroje_vycerpava_rychlejsie

Jedna z najväčších svetových bánk tvrdí, že planéta svoje zdroje vyčerpáva omnoho rýchlejšie a varuje, že vlády a spoločnosti na zmenu klímy nie sú pripravené.

Skupina analytikov HSBC v poznámke, kde citovala výskum zo siete Global Footprint Network (GFN) uviedla: “Svet už 1. augusta minul celý svoj ročný rozpočet na prírodné zdroje.“

Podľa analýzy spoločnosti GFN, to znamená, že svet využili všetky svoje ročné zdroje tejto planéty už za sedem mesiacov.

Analytici banky HSBC v poznámke ku klientom uviedli: “Podľa nášho názoru tieto zistenia a udalosti ukazujú, že mnohé podniky a vlády nie sú dostatočne pripravené na dopad zmeny klímy a ani nevedia efektívne využívať prírodné zdroje.”

Súvisiace: V roku 2050 by oceány mohli mať viac plastu, ako rýb!

Mnoho bánk a správcov aktív pri svojom rozhodovaní začalo zohľadňovať klimatické riziká – čo čiastočne podnietil bývalý primátor mesta New York – Michael Bloomberg. Ale je oveľa menej vidieť spoločné postoje, kde by nadnárodné banky v rámci svojich výskumoch prichádzali s varovaniami ohľadom klimatických zmien tak jednoznačne.

Pri výpočte prírodných zdrojov na Zemi GFN brala do úvahy dopyt po prírodných zdrojoch – vrátane potravín, lesov a morských produktov – ako aj vplyv ľudí na životné prostredie z faktorov, ako sú emisie uhlíka. Kombinovaný celok je navrhnutý tak, aby poskytoval komplexný obraz globálnej stopy ľudstva.

Deň vyčerpania Zeme, ktorý ukazuje míňanie zdrojov za jeden kalendárny rok, sa neustále posúva dopredu, odkedy ho GFN prvýkrát začala sledovať. Podľa HSBC sme v roku 1970 “prekročili” rozpočet zdrojov na Zemi len o dva dni – deň prekročenia sa dostal na 29. decembra. Tento dátum sa odvtedy zvýšil o takmer päť mesiacov.

Oznámenie HSBC tiež varovalo pred extrémnymi udalosťami pochádzajúcimi z tepla, vrátane požiarov v Škandinávii a rekordných záznamov teploty po celom svete.

Analytici banky HSBC ďalej uviedli: “Keďže vedci pracujú na analýze pripisovania udalostí pre konkrétne udalosti – všeobecnou zhodou je, že zmena klímy spôsobuje, že tieto udalosti sú častejšie a pravdepodobne sa aj stanú závažnejšími.”

Predpovedané účinky klimatických zmien sa začínajú stávať reálnymi. V posledných rokoch Kaliforniu trápia rozsiahle požiare a aj oni sú súčasťou zhoršujúceho sa trendu v súvislosti s rastúcou celosvetovou teplotou. Medzi ďalšie dôsledky patrí zvýšená frekvencia hurikánov a záplav, topenie ľadovcov a väčší počet tepelných vĺn.

Súvisiace: Po svete je viac ako 341 000 veterných turbín. Tu sú pozitíva

Nedávne štúdie ukázali, že globálne teploty do roku 2100 by mohli byť až o 15% vyššie ako najvyššie prognózy Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny.

Podľa HSBC, extrémne udalosti so sebou prinášajú rozsiahle hospodárske a sociálne náklady.

Analytici nakoniec poznamenali: “Podľa nášho názoru sa prispôsobemie bude ďalej rozvíjať v agende s rastúcim zameraním na sociálne dôsledky.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HSBC, Yahoo

Facebook komentár