Keď boli objavené v roku 2000 ropné polia Kashagan v Kazachstane, vo vodách severného Kaspického mora, stali sa najväčším náleziskom ropy na svete za obdobie troch dekád. V súčasnosti by vedeli vykonať produkciu na úrovni 1,2 miliónov barelov denne (MBD), čo je dosť na splnenie celej spotreby Španielska.
Ale projekt, ktorého meno znie bohužiaľ ako “dojná krava,” pokračoval vo veľmi zvláštnej ceste. Pred rokom, keď začal tiecť prvá ropa, jednalo sa už o 8-ročné oneskorenie. Jeho cena bola 43 miliárd dolárov, čo je navýšenie rozpočtu o 30 miliárd dolárov. A výroba trvala len niekoľko týždňov pred tým, ako boli oznámené problémy s únikom jedovatých plynov, čo si vynútilo jeho pozastavenie. Začiatkom tohto mesiaca, minister vlády priznal, že nebude znova otvorený, ani do konca roka 2016.
Súvisiace: Mexiko má rozsiahle ropné rezervy v časti zničenej drogovým násilím
Vládu neodradilo ani fiasko u Kashaganu a tento týždeň uviedla, že sa chystá schváliť plán na rozšírenie projektu Tengiz, kde je ďalšie nálezisko ropy, čím je ďalším obrovským projektom s vysokými nákladmi. Náklady Tengizu boli najprv na úrovni 23 miliárd dolárov, ale vláda tento týždeň poznamenala, že jeho účet by sa mal navýšiť na 40 miliárd dolárov.
Každý z týchto dvoch ropných polí je vlastnený iným konzorcium zahraničných firiem a štátnej ropnej spoločnosti, KazMunaiGaz. U Kashaganu sa jedná o Exxon, Shell, Total a ENI. V prvej časti projektu boli prekážky v dôsledku neočakávaných technických problémov. Korozívny a jedovatý sírovodíkoví plyn, ktorý sa čerpal z morského dna spolu s ropou, ovplyvnil statiku jedného potrubia, ktoré ho vynášalo na pevninu.
Odstránenie tohto problému môže stať ďalších 5 miliárd dolárov. Ale ľudia z informáciami z tohto prostredia pod podmienkou anonymity uvádzajú, že v tomto projekte je tak veľa spoločností, že mu chýba jasné vedenie a trpí vládnymi zásahmi.
Mariyam Zhumadil z investičnej banky Halyk Finance, v hlavnom meste obchodu – Almaty poznamenala: “Investori čelia všetkým druhom starostí “z dôvodu nemožnej predvídateľnosti regulačného a právneho prostredia Kazachstanu.”
V roku 2010 vláda podala daňovú pohľadávku vo výške 1,2 miliardy dolárov pre konzorciu, ktoré prevádzkovalo ďalšie pole, Karachaganak. Potom, čo vyjadrili záujem o kúpu podielu v tejto oblasti, špekulovalo sa o porušení pravidiel v oblasti životného prostredia. Neskôr konzorcium poskytlo 10% na oplátku za to dohodu o rozšírení projektu.
Súvisiace: 5 odvetví priemyslu, ktoré sa obávajú ropného vrcholu
Rovnako tak úradníci, ktorí majú na starosti problémy týkajúce sa životného prostredia v Kashaganu, udelili prevádzkovateľom pokutu vo výške 737 miliónov dolárov za spaľovanie iného jedovatého plynu, čo bolo podľa konzorcia núdzové opatrenie. Pani Zhumadil uvádza, že práve táto pokuta je “nástroj pre budúce rokovania, ohľadom možného posilnenia prítomnosti národnej ropnej spoločnosti v rámci tohto projektu.”
Samozrejme to nemusí byť najlepší spôsob, ako podporiť zahraničné firmy, aby do rozvoja ropných polí v Kazachstane prinášali niekoľko ďalších desiatok miliárd dolárov.
Zdroj: OilPrice
Facebook komentár