Na túto otázku nie je vôbec ľahké odpovedať. Pri oceňovaní zlata musíme vychádzať z predpokladu, že tento kov má skutočne tú „pravú“ hodnotu. V praxi je pravou cenou zlata akékoľvek množstvo čohokoľvek, za čo sú ľudia ochotní zlato vymeniť. Môžu to byť tovary, služby či papierové meny – no výmenný pomer závisí tak ako na ponuke a dopyte po zlate, tak aj na ponuke a dopyte po ostatných tovaroch, službách a papierových menách. V tomto zmysle by sme zlato mali oceňovať skôr ako menu a nie ako majetok generujúci príjmy, pričom pri jeho oceňovaní nesmieme zabúdať ani na celosvetovú variabilitu.
Takže aj keď sa vám môže zdať, že piatková hodnota 1747 USD/oz, na ktorej zlato zatváralo, je neskutočne vysoká (a teda že zlato je nadhodnotené), ak nezoberieme do úvahy to, ako sa oproti zlatu pohybujú ostatné variabilné premenné (napríklad americký dolár, švajčiarsky frank alebo akcie), nemá táto cena absolútne žiadnu výpovednú hodnotu. Vysoké absolútne číslo nie je indikátorom nadhodnotenia, rovnako ako nízke absolútne číslo nemusí znamenať podhodnotenie. Navyše ani rastúca cena nemusí nutne predpovedať nárast hodnoty, tak ako klesajúca cena neznačí vždy jej pokles. A tieto slová by ste mali mať na pamäti pri investovaní do akejkoľvek majetkovej triedy – nie len pri zlate.
Už som spomínal, že akcie môžeme ohodnotiť diskontovaním budúcich cash-flow na súčasnú hodnotu. Lenže zlato cash-flow nevytvára a treba ho oceňovať v relatívnych podmienkach. Na nasledujúcich grafoch som sa pokúsil zobraziť ako sa v relatívnom vyjadrení darilo zlatu v porovnaní s inými majetkovými triedami počas rôznych období. Majúc na pamäti komplexnosť, s ktorou sa investovanie do zlata spája, je potrebné zdôrazniť, že pri určovaní hodnoty zlata je podstatné, oproti čomu ju meriame a za aké obdobie. Preto sa zlato môže zdať v tom istom okamihu ako podhodnotené aj nadhodnotené zároveň!
Prvé dva grafy indikujú, že zlato sa oproti niektorým druhom majetku môže zdať nadhodnotené. Graf 1: Zlato vs. iné majetkové triedy porovnáva zlato s vybranými komponentmi základnej spotreby (potraviny, vzdelanie, a pod.) a surovinami za posledné desaťročie. Podľa tohto porovnania sa zlato zhodnotilo oveľa viac, než spotrebné tovary, služby a výrobné inputy.
Graf 1: 1999-11/2011 Zlato vs. iné majetkové triedy
Graf 2: Zlato vs. ceny nehnuteľností porovnáva nominálnu cenu nehnuteľností oproti cene zlata za posledné storočie. Podľa tohto grafu začalo zlato predbiehať nehnuteľnosti okolo roku 2008. Zdá sa, že v súčasnosti je cena zlata oproti cenám nehnuteľností vysoko divergentná a že zlato je oproti nehnuteľnostiam nadhodnotené.
Graf 2: Zlato vs. ceny nehnuteľností
Graf 3: Pomer zlata oproti nominálnym cenám nehnuteľností zobrazuje rovnaké údaje v inej forme. Na základe pomeru medzi cenami zlata a nehnuteľností sa zdá, že nastal ten správny čas presmerovať svoje investície zo zlata smerom na realitný trh.
Graf 3: Pomer zlata oproti nominálnym cenám nehnuteľností
Napriek tomu, čo vám hovorí predošlý graf, existujú ďalšie komparácie, ktoré vám povedia, že zlato je podhodnotené. Ako ste sa už iste dovtípili, relatívne ocenenie zlata záleží od toho:
a) čo s čím porovnávate,
Zmeňte tieto dva parametre a na zlato dostanete zakaždým úplne iný pohľad.
Graf 4: Rast v rokoch 1980 – 2011 porovnáva zlato oproti dvom premenným(akciový index S&P 500 a Menová zásoba M2), ktoré viac-menej definujú kreditnú expanziu, ktorá sa odštartovala začiatkom 80. rokov minulého storočia. Pri porovnaní s trhom akcií a ponukou peňazí sa zdá, že zlato má poriadne ďaleko od toho, aby bolo nadhodnotené. (Isteže, prvé dve dekády naznačujú pre zlato medvedie trhy, ale ak použijeme ako základ komparácie kreditnú expanziu, toto časové obdobie je zvolené správne.)
Graf 4: Rast v rokoch 1980 -2011
Aj keď sú ponuka peňazí a rast rizikových tried majetku základnými znakmi kreditnej expanzie (keďže tieto premenné najviac ovplyvňujú individuálne nominálne bohatstvo), akákoľvek analýza kreditného rastu by bola nekomplexná, ak by sme nezvážili aj dlh. Pre všetkých, ktorí majú na trhu so zlatom býčie nálady, je rast amerického federálneho dlhu (viď Graf 5: Nárast v období rokov 1980 – 2011) ďalším znakom, že kreditná expanzia výrazne prekonala rast cien zlata. Nárast amerického federálneho dlhu v skutočnosti výrazne znižuje rast ponuky peňazí, akcií aj zlata, takže podľa tohto merania je zlato podhodnotené.
Graf 5: Nárast v období rokov 1980 – 2011
Záver: Cieľom tohto článku bolo ukázať, že problematika oceňovania zlata je príliš komplikovaná. Analýzy sú citlivé na obdobia aj metodológiu. Aj napriek tomu, že sa niektorým môžu zdať predošlé údaje nepresvedčivé, stále odporúčam zotrvať pri zlate na býčích pozíciách.
Ak sa pozeráte na zlato ako na menu (menu, ktorú na rozdiel od iných mien nemožno rapídne nafukovať), najčistejšie ocenenie dosiahneme, ak ho porovnáme s elementmi, ktoré determinujú hodnotu meny, v ktorej je zlato ocenené. Inak povedané, najväčší význam má porovnávať zlato oproti faktorom, ktoré sú spojené s kreditnou expanziou. A v tomto svetle sa zlato zdá byť podhodnotené.
Samozrejme, toto všetko sú len moje hypotézy, ktorými sa snažím rozprúdiť našu vzájomnú debatu. Takže tu sú moje otázky, ktoré vám kladiem a rád by som počul, čo si myslíte:
- Ktorý spôsob je podľa vás na ocenenie zlata najlepší?
- Aké obdobie je podľa vás na ocenenie zlata najvhodnejšie?
PS: V žiadnych akciách, ktoré som v článku spomínal, nemám otvorené žiadne pozície a nasledujúcich 72 hodín nemám v pláne žiadnu otvoriť.
PS2: Pri zlate posudzujem všetko z dlhodobého hľadiska. Vy sa rozhodnite podľa seba, no nezabúdajte, že aj keď sa Ekonomický plán B snaží poskytovať vysoko kvalitné informácie, nikto vám nikdy negarantuje, že tieto informácie sú naozaj presné a mali by ste sa na ne slepo spoliehať. Investovanie ide ruka v ruke s rizikom a vždy existuje možnosť, že prídete o všetko, čo máte. Pri každom investičnom rozhodnutí sa preto radšej poraďte s profesionálnym konzultantom.
Zdroj: Plan B Economics
Facebook komentár