Aký dynamický je americký trh práce? Keď Vám poviem že sme vytvorili 4 milióny pracovných miest v Apríli, uveríte mi? Včera som viedol dlhý rozhovor s Mohamedom El-Erianom z PIMCO (Pacific Investment Management Company). Otvorene špekuluje o tom, že zamestnanosť nemusí byť iba oneskorený indikátor, ale môže slúžiť aj na predpovede. Je to zaujímavý názor, ktorý si objasníme zároveň s tým ako sa pozorne pozrieme na zamestnanosť v Spojených Štátoch. A tiež zodpoviem niektoré otázky týkajúce sa môjho názoru že šanca na recesiu v roku 2011 je asi 60%, a prečo je 40%-ná šanca že recesia nebude. Čo môže tieto čísla zmeniť? Na to sa pozrieme tiež. 

Je to niečo viac ako vzniky – zániky

Minuý týždeň som písal o odhadoch pre zamestnanosť na základe vznikov/zánikov podnikateľských aktivít, ktoré vytvárajú pracovné miesta (ďalej ako B/D – z originálu birth/death) ktoré vypracuváva Úrad pre Štatistiku zamestnanosti (BLS) každý mesiac. Jeff Miller si ma zobral na mušku vo svojom blogu kvôli tomu že som nezmienil že tento údaj nie je sezónne očistený (čo som vedel) a kvôli pár ďalším veciam. Urobil som výskum v jeho práci venujúcej sa údajom o zamestnanosti a prišiel som so zopár novými myšlienkami ktoré považujem za hodné zverejnenia. Miller (bývalý profesor a milý človek) a ja sme strávili niekoľko hodín diskutovaním o dátach BLS a o tom čo on vníma ako neobvyklú odchýlku v dátach. Súhlasím s ním v tom že to je omnoho zaujímavejšie ako rozjímanie nad B/D.

Aby sme sa dostali k zaujímavej časti, budem riskovať že Vás budem nudiť niekoľkými podpornými odstavcami. Najprv sa pozrime na základný proces ako BLS robí svoj prieskum. V podstate sa BLS snaží započítať každú pracovnú pozíciu v Spojených Štátoch každý mesiac. Robia prieskum v asi 140 000 podnikoch a úradoch ktoré predstavujú asi 410 000 pracovných oblastí každý mesiac. Zaberie to určitý čas pokiaľ spoločnosť odpovie. Získate asi 60% odpovedí na prvú výzvu, asi 20% na druhú a ďalších 10% na ďalšiu výzvu. Preto sa každý mesiac uverejňujú revízie starých reportov keď BLS dostane nové informácie. A keďže revízie predstavujú významný podiel podnikov, údaje z revízie sú mnohokrát viac smerodajné ako výsledky z aktuálneho mesiaca.

Tiež to ale znamená že BLS musí urobiť odhad údajov pre 10% podnikov ktoré neodpovedia. Viacmenej sa predpokladá že tie čo neodpovedali budú na tom štatisticky rovnako ako podniky čo svoje odpovede zaslali. Jedným z Millerových postrehov je že toto odhadované číslo môže byť oveľa väčšie ako údaje odvodené z B/D. 

Je to sezónna záležitosť

Údaj ktorý nie je sezónne očistený pre akýkoľvek mesiac je VEĽMI volatilné číslo. Pokiaľ by sa takéto číslo dostalo do titulkov, spôsobilo by masovú radosť alebo infarkty každý mesiac. Pozrime sa na to ako veľmi to je volatilné.

Po prvé, v Spojených štátoch je asi 130 miliónov zamestnaných ľudí. Každý mesiac dostaneme tzv. JOLTS report (Job Openings and Labor Turnover survey – otvorenie nových pracovných miest a zmeny v pracovnej sile) založený na dátach spred niekoľkých mesiacov, ktorý je väčšinou ignorovaný pretože ide o „staré“ dáta. Naposledy sme 8. Júna dostali údaje za Apríl. Bolo vytvorených 3.1 mil. pracovných miest, čo je nárast oproti 2,5 mil. z minulého roka. 4,3 milióna ľudí našlo prácu a 4 milióny ju stratilo alebo dobrovoľne opustilo. Za jeden mesiac. A toto sa v podstate dialo každý mesiac od minulého roka, ale uvedomme si že číslo na kladnej strane účtovnej knihy sa znížilo o milión v porovnaní s obdobím pred pár rokmi. Pamätajte na to, že nejde o čistý údaj nových pracovných miest, ale o aktivitu.

Na základe sezónne neočistených údajov, v Januári 2010 sme stratili 2,8 mil. pracovných miest (v januári sú vždy veľké straty). V Apríli a Máji sme vytvorili 1,1 mil. miest každý mesiac. Minulý Júl sme ich stratili 1,5 mil, zatiaľ čo minulý Apríl sme vytvorili 224 000 aj napriek recesii. Za September a Október bol spoločný nárast o 1 mil. pozícií, V novembri o 80 000 a December bol stratový v počte 521 000.

Ako som povedal, jeden mesiac idú čísla prudko nahor, ďalší zase nadol. Potom to môže byť bez zmeny. Je tu prítomna určitá sezónnosť alebo rytmus v číslach, ale to by už bolo príliš veľa detailov pre tento článok.

Takže prečo potom BLS zakladá svoje údaje na počte vzniku zániku podnikov? Na začiatku tejto dekády zistili že im chýbali údaje z nových podnikov takže vytvorili tento systém aby sa dostali bližšie k reálnym údajom.

Deväť mesiacov (viacmenej) potom ako BLS vytvorí svoju štatistiku, dostaneme presné údaje z reportov poistenia zamestnancov. Keďže nikto nebude platiť poistenie nezamestnaným alebo zamestnancom ktorých nemá, pokiaľ zoberiete počet poistencov v programe, dostanete sa pomerne blízko k skutočnému číslu (opäť so zopár korektúrami).

Tieto a niektoré iné dáta umožnia BLS vypočítať údaje o nezamestnanosti pomerne presne. Pridaním tohto do ich údajov o narodeniach / úmrtiach dramaticky zredukovali počet revízií štatistík. Nasledujúca tabuľka zobrazuje aké revízie by sme mali ak by sa model narodení / úmrtí nepoužíval, a aký model sa momentálne používa. Je jasné že B/D dáta boli nápomocné pri stláčaní volatility v šatistikách o zamestnanosti smerom nadol. Keďže sa spomínaný model začal používať, priemerná revízia bola menej ako 0,2%. 

Graf 1 Vplyv modelu B/D na revízie štatistík.

Oranžová farba predstavuje údaje podľa súčasnej revízie, modrá znázorňuje údaje na základe počtu narodení/úmrtí a zelená zobrazuje ako by vyzerali údaje revízie bez zahrnutia B/D 

Pokračujeme v úvahe. BLS pridá sezónne neočistené čísla B/D do sezónne neočistených údajov z prieskumov a sezónne to očistí ako celok, takže číslo ktoré každý mesiac publikuje má hladší výzor.

A v tomto má Miller pravdu. Imputácie ktoré musia robiť kvôli podnikom čo neodpovedajú sú oveľa väčšie ako údaje B/D. A v mesiacoch keď prieskumy dodajú veľké čísla urobí B/D iba malý rozdiel. V iných mesiacoch to môže mať väčší vplyv, ale celkové číslo to zjemní.

Keď sa nad tým zamyslíte, fakt že BLS môže analyzovať ekonomiku o veľkosti 130 miliónov pracovných miest ktorých počet sa každý mesiac zmení asi o 3%, s desiatkami miliónov nových pozícií vytvorených a stratených každý rok a stovkami tisíc nových podnikov ktoré vzniknú a zaniknú, a potom sa trafiť do tolerancie plus alebo mínus 100 000 pracovných miest v čísle blížiacom sa skutočnému, sú celkom dobrí.

Chyba komunikácie

Miller berie svoje údaje o nových a zaniknutých pracovných miestach ešte z iného reportu, ktorý je založený na štátnych údajoch o poistení nezamestnaných a tento je presný, aj keď oneskorený o 9 mesiacov. Pozrime sa na graf ktorý vytvoril:

Graf 2 Hrubý počet vzniknutých a zaniknutých pracovných miest v privátnom sektore

očistené dáta pre obdobie Marec 1999 – September 2009. Modrá farba zobrazuje počty vzniknutých miest, červená počty ich strát. 

Všimnite si že počas Veľkej depresie USA vytvorili okolo 6 miliónov pracovných miest za štvrťrok. Zároveň však stratili 8 miliónov, takže nezamestnanosť dramaticky rástla.

Po druhé, Miller si všimol že vznik a zánik pracovných miest bol viacmenej prepojený za posledných 10 rokov až do začiatku roa 2009, keď sa tento vzťah proste rozpadol. Bol veľmi zvedavý, aký je pre to dôvod. Ja si myslím že dôvod sa dá nájsť v tabuľkách ktoré Vám teraz ukážem (Millerov prieskum na tému nezamestnanosti si môžte oveľa detailnejšie prezrieť na.

Stojí za povšimnutie dramatický pokles v množstve bankových pôžičiek na obrázku pod odstavcom. Objavil sa približne v rovnakom čase ako veľký rozdiel medzi počtom vytvorených a zaniknutých pracovných miest. Tiež si všimnite že požičiavanie u veľkých bánk šlo nadol o 25% a zatiaľ nie sú žiadne signály že by toto číslo mohlo narásť späť. Pôžičky umožňovali malým a stredným podnikom rásť. Tieto zdroje však boli od nich odrezané a s tým prestalo aj vytváranie pracovných miest keďže je priamo naviazané na rozmach podniku. 

Graf 3 Výška komerčných a priemyselných pôžičiek vo všetkých komerčných bankách (v miliardách dolárov)

Sivé oblasti symbolizujú obdobia amerických recesií. 

Graf 4 Výška komerčných a priemyselných pôžičiek veľkých komerčných bánk ktoré majú povinnosť týždenných reportov (v miliardách dolárov)

Sivé oblasti symbolizujú obdobia amerických recesií. 

Mohamed El-Erian si myslí že zamestnanosť je momentálne kľúčovým ukazovateľom v tom zmysle že FED a ostatní tvorcovia finančnej politiky sa pozrú na údaje o zamestnanosti a nastavia podľa toho svoju politiku, čím ovplyvňujú budúcu ekonomiku. 

Niektoré úvahy o recesii s dvojitým dnom

Aby v tom už bolo jasno, americká ekonomika by sa budúci rok nemala prepadnúť späť do recesie. Určite si myslím že dáta nám ukazujú že rast sa spomalí ako sa stimul začne vytrácať, ale pomalý zmätok v ekonomike ešte nie je recesia. Recesie s dvojitým dnom sú zriedkavé. Posledná bola v rokoch 1980-82, a potom to bol Volker s jeho nohou na inflačnej brzde ktorý to spôsobil.

Dôvodom o ktorom si myslím že by mohol priniesť recesiu s dvojitým dnom je skôr veľké zvýšenie daní (viac ako o 1% HDP) ktoré príde v Januári 2011, spojené s veľkým zvýšením daní alebo škrtoch v míňaní na štátnych a miestnych úrovniach (tiež v hodnote 1% HDP). Uvidíme či na daniach záleží.

Teraz, ak sa Kongres rozhodne počkať so zvyšovaním daní alebo ich natiahnuť na viac rokov, alebo ich zredukovať, výsledok by sa mohol zmeniť. Teraz to však vyzerá že sa o tom veľmi nehovorí. Zostaňte pozorní.  

Zdroj: FrontlineThoughts

Facebook komentár