Mnoho investorov zaujíma, čo bolo za vytrvalou cenovou rally na akciových trhoch. Pozrime sa na to z inej strany, z pohľadu korporátnych ziskov.

Predpokladáme, že v treťom štvrťroku 2013 boli korporátne zisky vo výške $1.75 biliónov, o 18.6% vyššie, ako v predchádzajúcom roku. Daňové príjmy by boli najvyšším percentom HDP v histórii. Za posledný štvrťrok S&P 500 odhaduje zisky o 4.7% vyššie, čo je o 1.9% viac, ako prognózy na začiatku ziskovej sezóny.  Pozrime sa na nižšie uvedený graf.

Navyše, firemné zisky vzrástli o 40% len za posledných päť rokov. Po zdanení sú tieto zisky na rekordných úrovniach, v celkovej výške takmer $2 bilióny. Ako to americké firmy dokázali? Ako Tom Hudson z Miami Herald poznamenal: „Od roku 2007 sa firmy sústreďovalia na znižovanie nákladov, len aby prežili. Neskôr sa koncentrolvali na rast podnikania, ktorý nevyžadoval značné investície a akonáhle sa predaj odrazili od dna recesie, spoločnosti videli svoje doláre klesať ku spodnej línii.” Inými slovami, firemné zisky pochádzajú predovšetkým na úkor miezd.

Na zobrazenie rozdielu medzi rastúcimi firemnými ziskami a mzdami nám bude slúžiť nasledujúci graf s dovolením Davida Kostina z Goldman Sachs.

Na pochopenie vplyvu korporátnych zárobkov na dnešnú ekonomiku zvážme nasledujúce vyhlásenia článku na CNNMoney: „Zisky tvorili v poslednom štvrťroku 11.1% americkej ekonomiky, v porovnaní s priemerom 8% počas predchádzajúceho hospodárskeho rastu. ” Pred piatimi rokmi spoločnosti akciového indexu S&R 500 zarobil takmer $83 za akciu. Tento rok spoločnosti očakávajú, že zarobia viac ako $112 za akciu. To vysvetľuje, prečo je Fed pevne odhodlaný podporovať politiku voľných peňazí, ktorá podporuje rast firemných ziskov.

Samozrejme, Wall Street sa nezaujíma o mzdy. Rastúce zisky sú na konci dňa jediným cieľom. Tak dlho, ako bude zisková rally pokračovať, investori nebudú mať dôvod prestať s optimizmom do konca sezóny. Pokiaľ ide o hodnotenie nepomeru madzi silným ziskom a stále vlažným trhom práce, majme na pamäti zásadu trhového analytika Steva Todda, ktorý povedal: „ Rekordné zárobky sú následkom trhovej rally. Pri pohľade na ekonomiku je to však horše ako zbytočné. To všetko je pre vaše portfólio škodlivé. Udržuje vás to mimo trhu vtedy, kedy ste mali byť v ňom.”

Bezprostrené  obdobie rastúceho trendu ostáva nedotknuté, definované relatívnou pozíciou 15 denného kĺzavého premieru. Hlavné indexy ostávajú na 15 dňovom MA a spôsobujú oneskorený obrat za posledné dva dni – zvyčajne znamienko technickej sily. Trh bol nedávno chytený do obchodného rozmedzia, medzi investorov účtujúcich zisky ako Dow a S&P ako v roku 2007 a tých, ktorí zmeškali rally a riadia sa stratégiou pullback (korekcia po prehnanom raste). Kupujúci tak vyhrávajú poslednú bitku.

Kríza eurozóny ešte neskončila

Kým americký finančný trh je v súčasntnosti priaznivý, investori by si mali dať pozor na búrkové oblaky v nadchádzajúcich mesiacoch. 11. Februára prezident Bundesbank v Nemecku, Jens Weidmann, povedal, že nie je žiadny náznak vážneho nadhodnotenia eura ako devízovej meny. Následné komenty viedli k okamžitému posilneniu euro meny, čo sa prejavilo v poklese dolára.

Znepokojujúca poznámka na Weidmannovo vyhlásenie pripomína staré príslovie: „ Oficiálne popretie je rovné tichému prijatiu.”  Inými slovami, keď byrokrati tvrdia, že problém je buď  pod kontrolou alebo neexistuje, zvyčajne je väčší, než by priznali. Nemôžem si pomôcť, ale premýšľam, čo by môj zosnulý priateľ a mentor, Bud Kress,  povedal na krízu eurozóny, o ktorej si väščina myslí, že je vyriešená.

Som pevne presvedčený, že Bud by povedal niečo v duchu, že  euro kríza je rakovina, ktorá ešte len začína metastázu. Sú to presne tie isté slová, ktoré použil v našom rozhovore o úverovej kríze v USA v roku 2007. Jeho slová sa ukázali ako jasnozrivé. Problém, ktorý pred pár mesiacmi hrozil pohlteniu Európy do vlasnej verzie úverovej krízy, sa zdá byť “vyriešený” dôvernými vyhláseniami centrálnych bankárov, ktoré je ťažko pochopiť. ECB by mala byť pripravená a ochotná začať menový ekvivalent bazuky na prolém dlhu eurozóny, ale história naznačuje, že banky budú spochybňované, kým kríza neskončí. K dnešnému dňu nedošlo k vážnemu spochybneniu.

Ak Kressova cyklo “echo” predpoveď na tento rok bude správna, mali by sme vidieť začínajúce sa problémy prejavovať sa v Európe ešte tento rok. Ako bude postupovať druhá polovica roka a budeme bližšie k roku 2014 (kedy má 120 – ročný cyklus dno), problémy v Európe by sa mali rozšíriť do zámoria a pokryť globálnu ekonomiku, vrátane USA a Číny. Ako Kress zvykol hovoriť: „Cykly majú spôsob ako vyložiť špinavé prádlo z národov.” Tentoraz by sa malo ukázať, bez výnimky.

——————————————————-

2014: America´s Date With Destiny

Cestujme spolu do budúcnosti, kde objavíme vývoj budúcnosti, nasledujúceho 120 – ročného cyklu a jeho dna v roku 2014.
V mieste, kde som skončil moju predchádzajúcu knihu, Cykly akciového trhu, rozšíril som rozprávanie o Kressove cykly a vysvetlenie, ako 120 ročný mega cyklus ovplyvňuje trhy, ekonomiku a ďaľšie aspekty amerického života a kultúry. Moja posledná kniha, 2014: Americké stretnutie s osudom, skúma najdôležitejšie problémy, ktorým bude čeliť USA i globálna ekonomika v nasledujúcich 2-3 rokoch.

Nová  kniha vysvetľuje, že úverová kríza z roku 2008 bola len predohrou globálnej úverovej búrky. Ak je základom mojich predikcií dlhodobý Kressov cyklus, najhoršia časť krízy bude na prelome rokov 2013 – 2014. Knihu možte nájst na: 2014: America’s Date With Destiny  

Preložila: Lucia Horska

Zdroj: CliffDroke

Facebook komentár