23. decembra to bolo 100 rokov kedy sa zrodil Federálny rezervný systém.

Jej hlavným účelom v roku 1913 bola tvorba regulácii s cieľom pomôcť zastaviť možný prílev bankových zlyhaní v Spojených Štátoch Amerických. Zástupcovia FEDu, senátor Nelson Aldrich, Owens, kongresman Glass a ďalší, verili, že ak vytvoria agentúru, ktorá bude kontrolovať bankový sektor a tok peňazí, môžeme tým predísť mnohým ekonomickým kolapsom sužovaným v skorých rokoch v USA.

Po 100 rokoch bez ohľadu na zlyhania FEDu, funguje aspoň v súčasnosti správne?

Zriadením takto veľkej moci bolo z jednej strany jednomyseľné rozhodnutie. Našli sa aj mnohí z vlády, ktorí boli proti ako G. Edward Griffin z podrobností histórie FEDu, „Netvor z ostrova Jekyll“. V samotnom mene, Federálny rezervný systém bola z časti úmyslu vyjadriť ich znepokojenie. Washington sa bránil názvu „centrálna banka“, pretože mnoho odporcov z kongresu bolo proti centralizácii moci, najmä monetárnej kontroly jednej vládnej agentúry. Tí čo podporovali koncept centrálnej banky mali vymyslieť jednoduchú metódu kontroly, ale vyhnúť sa náznaku priamej kontroly. Táto myšlienka dala možnosť zrodu Federálnemu rezervnému systému.

Inštitúcia vytvorená z mätúcim výzorom centrálnej banky má 12 rezervných bánk po celej krajine, ktoré reportujú smerom hore k vyššej autorite v rámci systému. Túto vyššiu autoritu tvorí deväť členná rada riaditeľov, z ktorých šesť je vymenovaných z 12tich centrálnych bánk a ostatní traja sú vymenovaní z rady guvernérov.

( Súvisiace: Rekapitulácia 100-ročnej existencie FED )

Samozrejme toto je centralizovanie moci. Je priam zjavné, že rada guvernérov je kontrolná ruka Federálneho rezervného systému. Odkadiaľ pochádzajú? Rada sa skladá zo siedmych členov vymenováva ich prezident Spojených Štátov Amerických a schvaľuje ich senát. Každý jeden člen môže zotrvať vo funkcii 14 rokov (aj keď obnoviteľný termín je každé dva roky). Medzi radou prezident Spojených Štátov taktiež vyberá prezidenta a viceprezidenta rady, ktorí majú konečnú rozhodovaciu právomoc.
Voilà! Nemáme centrálnu banku, ešte nedávno vláda otvorene vyhlásila, že Federálny rezervný systém je „centrálna banka“ Spojených Štátov Amerických. Táto agentúra doslova ovláda celý bankový sektor. Majú schopnosť otvoriť a zatvoriť zátku peňazí tečúcich do bankového systému.

Je táto kontrola dobrá alebo zlá vec? Žiadne výhody z Federálneho Rezervného systému neboli ešte doteraz dokázané. Ak si pozrieme za posledných 100 rokov ekonomickú históriu Spojených Štátov Amerických, ako by Tony Soprano povedal „nie je pekná“.

Od počiatku Federálneho Rezervného Systému (pred 100 rokmi) sme boli v kontrakcii alebo sme predĺžili spomalenie o 38% času. Niekto by povedal, že to nie je až tak zlý výsledok, ale takmer v každej polovici týchto 38 rokov malo USA záporný HDP rast.
Vďaka Isaac-ovi Newton-ovi je všeobecne známe, že niečo, čo ide hore musí ísť aj dolu. Toto je zákon gravitácie, nie ekonómie. Ako populácia rastie mala by tiež rásť aj ekonomika, títo noví ľudia tiež potrebujú niečo jesť a aj vyrobiť. Prečo teda musíme čeliť častému ekonomickému poklesu? Chamtivosť a hlúposť sú častou príčinou väčšiny kríz, nuž tieto dve náchylnosti sa nenachádzajú len v odbore privátneho sektora.

Washington Mutual bolo najväčšie bankové zlyhanie v USA všetkých čias, zrútenie v roku 2008 s majetkom cez $300 biliónov. Predstavovalo to niečo cez 2% ročného HDP. Toto a iné značné zlyhania ako Lehman Brothers by mohlo priviesť krajinu do hlbokej recesie, z ktorej sme sa ešte nevyškrabali. Kde bol Federálny rezervný systém pred tým ako sa to objavilo? Po tom dostal FED na záchranu bankového systému veľa peňazí. Ale prečo to nevideli keď sa k tomu schyľovalo? Ak je v ich popise práce upratať počas a po kríze, nie je ich prácou tiež predchádzať týmto pohromám?

( Súvisiace: Ron Paul: Po sto rokoch zlyhaní je čas na koniec FEDu! )

Tento experiment nazvaný centrálnou bankou teraz hrá hru ako nikdy predtým a rada guvernérov to veľmi dobre vie. Tento nespútaný výtvor čísiel, ktorý predstavuje peniaze charakterizujúce nový pokus o ekonomickú manipuláciu, ktorý nebol nikdy ešte vyskúšaný. Mnohí veria, že kvantitatívne uvoľňovanie peňazí funguje, ale iní ako Jim Rogers, verí, že tento umelý rast okolo nás sa zrúti.

Sté narodeniny Federálneho rezervného systému boli 23tieho decembra. Stále je to ešte len experiment. História porovnávania nemôže zvažovať tak dlhý časový úsek, ale nemáme žiaden dôkaz že existencia FEDu mala viac pozitívnych než iných výsledkov. V skutočnosti, mnohí ako inštitút Cato obviňuje Federálnu rezervnú politiku a vládnu bankovú dereguláciu, kde FED bol často konzultantom, za aktuálnu ekonomickú situáciu. Na rozdiel od charty FEDu to nezasiahlo len milióny ľudí v USA, ale spôsobilo to domino efekt po celom svete.

Akceptujúc moc FEDu ako status quo, otázkou je potom pre jednotlivcov ako tento systém ovplyvní vaše investície a príjmy v budúcnosti? Vo svete kde peniaze sú centrálne kontrolované agentúrami s konečnou právomocou vytvoriť a teda aj zničiť hodnotu, potom by jeden mohol  ťažko hľadať majetok mimo ich kontrolu. Tohtoročný pád cien zlata a striebra nemôže zrušiť ich tisíc ročné používanie ako uchovávateľa hodnôt, oveľa dlhšie než nariadenie amerického dolára FEDom. S pravdepodobnosťou na základe historických dát v priebehu ďalšej dekády by tu bola nová kríza, a tak ako aj mnohí z nás očakávali, že by žili aj tak dnes v čerstvej recesií aj napriek tým najlepším úmyslom tvorcami  Federálneho rezervného systému pred 100 rokmi.

Preložil: Marek Kopriva

Zdroj: BullionVault

Facebook komentár