Počas posledných 5 rokov, americká centrálna banka neustále menila investičné prostredie kapitálových trhov. Potrebujeme špecificky vyčísliť ako prebiehajúce QE ovplyvní názory na riziko a ukazovatele.

V rozmedzí od marca 2008 do konca 2013, FED uskutočnil sériu strategických krokov, aby sa pokúsili držať na uzde dopady finančnej krízy a podporiť isté finančné inštitúcie, ktoré boli považované za najkritickejšie pre zdravie finančného systému.

Tieto kroky zahrňovali znižovanie úrokových mier na nulu a začatie s niekoľkými kvantitatívnymi uvoľňovaniami, bežne označované ako QE.

QE v jeho najjednoduchšej forme obsahujú tlačenie nových peňazí, ktoré sa potom použijú na nákup amerického dlhu, volané pokladničné poukážky (Treasuries). FED vytvoril nespočetne veľa vyjadrení prečo to robili (aby pomohli domácnostiam, aby pomohli hospodárstvu, atď.), ale realita je, že táto politika bola primárne využitá na financovanie deficitov, ktoré sa nafúkli v pokrízových rokoch a verejný sektor rýchlo expandoval a s námahou dvíhal ťažko sa zotavujúci súkromný sektor.

Amerika šla v rokoch 2007 -2008 do krízy s dlhom 5 biliónov dolárov a ostatnými záväzkami (sociálne a zdravotné zabezpečenie) niekde okolo 50 biliónov dolárov. A tak ako sa dlh nafúkol po roku 2008 vďaka vládnym výdajom, tak sa stal viac a viac dôležitý pre FED, aby udržal nízke úroky. Hocijaké zvýšenie úrokových sadzieb by znamenalo väčšie platby za dlhovú službu za rastúci vládny dlh.

To je dôvod prečo FED udržuje nízke úrokové sadzby a dlh vyskočil na 16 biliónov dolárov. Je to tiež dôvod prečo stále FED pokračuje v QE napriek jasnému dôkazu posledných 4 a pol roka, že nie je efektívny nástroj pre stimuláciu ekonomického rastu či zvyšovania zamestnanosti.

Vzhľadom k týmto bodom som chcel upútať vašu pozornosť na graf miery pracovnej zaangažovanosti nižšie. Oficiálna miera nezamestnanosti je vysoko politicky ovplyvnená, ktorá je používaná v médiách ako meradlo ako dobre vládna garnitúra pracuje a generuje rast ponuky práce.

Čísla nezamestnanosti sú rutinne manipulované až do bodu, kedy už viac nereflektujú skutočnosť a skutočne nezamestnaných Američanov. Kvôli tomuto dôvodu preferujem použitie miery pracovnej zaangažovanosti., keď meriam zdravie amerického trhu práce. Táto škála reprezentuje počet Američanov ktorí sú aktuálne zamestnaní ako percento zo všetkých Američanov v produktívnom veku.

Ako môžete vidieť, počet zamestnaných v produktívnom veku vrcholil v neskorých 90tych rokoch, potom padol na úroveň, ktorú sme nevideli od 80tych rokov. Navyše, vzhliadnuc na tento graf je jasné, že vytváranie pracovných pozícii upadlo a udržiava sa s rastom populácie.

Toto neguje všetky výpovede o oživení trhu práce.

Teraz sa pozrime na ten istý graf, ale na detailný vývoj počas posledných 5 rokov. FED začal svoje prvý QE program, nazývaný QE 1, v novembri 2008. Odvtedy nastavil ďalšie 3 podobné programy, utrácajúc cez 2 bilióny dolárov v procese.

Počas tejto periódy miera pracovnej zaangažovanosti ani raz nezaznamenala stúpajúci trend. Alebo inak, vytváranie pracovných pozícii nikdy nepredstihlo rast populácie do bodu vytvárania významného obratu na trhu práce. To sa stalo napriek oficiálnemu koncu recesie v polke roku 2009

Tento dôkaz je jasný. QE negeneruje nové pracovné miesta v celom hospodárstve.

Preložil: Marek Baranyai

Zdroj: GainsPainsCapital

Facebook komentár