Japonský minister financií Taro Aso naznačil novú otvorenosť pri zavádzaní 50-ročných štátnych dlhopisov, niekoľko dní potom, čo vedúci predstaviteľ centrálnej banky krajiny navrhol, že takýto krok by mohol byť užitočný.
Aso novinárom v piatok v Tokiu, keď sa ho pýtali na potenciál dlhopisov o dĺžke pol storočia, poznamenal: “Toto je jedna z tém našich úvah.” Aso upozornil, že akékoľvek takéto vydanie sa však čoskoro nezrealizuje, pričom uznáva, že by mohlo dôjsť k dopytu od investorov ktorí sa snažia hľadať lepšie výnosy.
Japonský trh so štátnymi dlhopismi predstavuje rozsiahly podiel na svetových dlhopisoch s negatívnym výnosom a inštitucionálni investori tejto krajiny boli vytlačení do rizikovejších aktív – vrátane zahraničných cenných papierov. Tento fakt podnietil Centrálnu banku Japonska (BoJ) a Agentúru pre finančné služby, aby posilnili monitorovanie nebezpečenstiev vo finančnom systéme.
Guvernér Centrálnej banky Japonska – Haruhiko Kuroda v utorok vyhlásil, že vydanie 40-ročného alebo 50-ročného dlhu vládou by malo pomôcť zabrániť tomu, kedy by výnosy kratších dlhopisov, boli pre investorov príliš nízke.
Súvisiace: Minister financií USA vážne zvažuje 50-ročné dlhopisy
Vyjadrenia ministra Aso označujú ostrý obrat. Minister financií sa pred novinármi smerom k účastníkom dlhopisového trhu naposledy vyjadrili v septembri, že diskusia o 50-ročných dlhopisoch nebola na stole. Aso samotný tento nápad sám v roku 2016 absolútne nepripúšťal.
Ministerstvo v súčasnosti dokončuje svoje plány na pôžičky pre rok 2020, keď vláda zostavuje svoj ročný rozpočet a potenciálny doplnkový balík. Ale vzhľadom na opatrnosť Asa ohľadom načasovania môže byť príliš skoro na to, aby sa kupujúci dlhopisov pripravili na nový dlhopis Japonska s najdlhšou splatnosťou.
Cenné papiere s najdlhšou splatnosťou v Japonsku v súčasnosti predstavujú 40-ročné dlhopisy. Partneri z rozvinutých krajín vrátane Francúzska a Spojeného kráľovstva majú dlhopisy už v hodnote 50 ročnej splatnosti, zatiaľ čo dlhopis v trvaní 30 rokov je najdlhšou dostupnou možnosťou v amerických štátnych dlhopisoch.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár