Japonsko_sa_chysta_ovladnut_kryptomeny_aj_ked_stale_miluje_hotovost_2018

  • Japonsko nadobudlo dominantné postavenie na trhu v obchodovaní s kryptomenymi.
  • Napriek tomu je oveľa viac závislé od hotovosti než iné krajiny.

Japonskí investori si vo veľmi veľkej miere obľúbili virtuálne meny, ale táto krajina si stále udržiava “milostný” vzťah s papierovými peniazmi.

Japonsko sa stalo veľkým trhom pre obchodovanie s kryptomenami. Podľa správy agentúry Nikkei ktorá citovala poznámku Masao Murakiho, ktorý má na starosti finančné stratégie v Deutsche Bank, od októbra do novembra až 40% obchodovania s virtuálnou menou Bitcoin bolo zobchodovaných v japonskom jene. Táto krajina patrila medzi prvé, ktoré označili Bitcoin ako zákonné platidlo a má jedno z najpresvedčivejších a podporných regulačných prostredí pre kryptomeny.

Súvisiace: USA už nie sú najväčším svetovým trhom pre Bitcoin

Analytik spoločnosti CLSA – Nicholas Smith napísal: “Zatiaľ čo susedia – Čína a Kórea sa snažia zamedziť popularite virtuálnych mien a obmedzovať aj počiatočné ponuky kryptomien (ICO), Japonsko v apríli 2017 schválilo zákon (zákon o platobných službách – 改正 資金 決 済 法), ktorý uznáva šifrovanú menu ako zákonné platidlo,” … “Výsledkom bolo, že Čína, ktorá obchodovaniu s Bitcoinom dominovala, z mapy odišla, zatiaľ čo Japonsko sa dostalo na prvú priečku.”

Japonsko_sa_chysta_ovladnut_kryptomeny_aj_ked_stale_miluje_hotovost_2018_graf

Podľa Smitha to však neznamená, že by krajina papierové peniaze zavrhla. Japonsko je naopak jedným z najviac závislých štátov sveta.

Smith ďalej napísal: “Pokiaľ ide o technologickú rafinovanosť, Japonsko rozhodne čelí veľkej závislosti na peňažnej hotovosti, keďže sa jedná až o 62% spotrebiteľských transakcií – takmer trojnásobok toho čo v USA.”

Dôvodom, prečo je to tak závislou od hotovosti je fakt, že v porovnaní s inými krajinami má veľmi veľa bankomatov a pobočiek bánk.

To by však mohlo znamenať, že v krajine ešte stále existuje veľký potencionálny nárast pre oblasť digitálnych mien a ich využití v oblasti finančnej technológie.

Phillip Gillespie, ktorý je generálnym riaditeľ spoločnosti B2C2 Japan, ktorá obchoduje so šifrovacími produktmi poznamenal: “Japonsko bolo vždy hotovostnou spoločnosťou a existuje silná motivácia, aby sa ostatným rozvinutým ekonomikám podarilo vykonávať platby bez hotovosti,” … “Predstavuje to hlavný katalyzátor, ktorý viedol Japonsko k objaveniu krypmien.”

Súvisiace: Kto dominuje v obchodoch na trhu meny Bitcoin?

Prijatie Fintech (finačných technológií) bolo ústredným bodom hospodárskeho plánu japonského premiéra Šinzó Abeho. Ako predtým uviedol, jeho vláda pokročila v pláne pre vytvorenie vhodných nariadení pre niektoré startupy (začínajúce podniky), aby pomohla podnietiť rozvoj nových technológií a podporiť rast v krajine.

Abe na New York Stock Exchange v septembri povedal: “Keď chceme uskutočniť prvé skúšky vo svete, napríklad s novými finančnými službami, ktoré sa dajú realizovať prostredníctvom sektoru známeho ako fintech, nie je možné predvídať, aké predpisy je potreba a s ktorými sa tento proces dostane do konfliktu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár