Japonsko_ma_najdlhsie_pracovne_hodiny_na_svete_Avsak

Japonsko má jedny z najdlhších pracovných hodín na svete.

Podľa vládneho prieskumu z roku 2016, takmer jedna štvrtina japonských spoločností vyžaduje, aby zamestnanci mesačne vo forme nadčasov pracovali viac ako 80 hodín. Tieto mimoriadne hodiny sú často nezaplatené.

A Japonci ani nemajú dostatok voľného času. V štúdii Expedia sa zistilo, že japonskí zamestnanci v priemere nevyužili desať svojich platených dní dovolenky a 63% japonských respondentov sa cítilo vinných za to, že im dovolenka bola zaplatená.

Súvisiace: Železničná spoločnosť sa ospravedlnila za vlak, ktorý odchádzal o 25 sekúnd skôr

Napriek tomu dlhé pracovné hodiny nemusia nevyhnutne znamenať vysokú produktivitu. V skutočnosti Japonsko podľa údajov z OECD dosahuje najnižšiu produktivitu spomedzi krajín G-7.

“Úmrtia spôsobené nadmernou prácou”

Termín “karoshi” sa v japončine označuje ako “smrť prepracovaním” a je právnym pojmom ktorý je uznaným za príčinu smrti.

Známy prípad je kedy zamestnanec najväčšej reklamnej firmy v Japonsku – Dentsu v roku 2015 sa skočil z poschodovej budovy. Za príčinu smrti sa uviedla depresia spôsobená prepracovaním.

Tento prípad priniesol rozsiahlu pozornosť a obnovil výzvy na zmenu dlhej pracovnej doby a nezákonných neplatených nadčasov, ktoré sú v Japonsku veľmi bežné.

Generálny riaditeľ spoločnosti Dentsu po diskusiách rezignoval a spoločnosť bola pokutovaná za porušenie pracovných noriem, keďže údajne bola z mesačného hľadiska od svojoch zamestnancov vynucovala aby pracovali 100 hodín.

Po tejto smrti, spoločnosť Dentsu vykonala zmeny v spoločnosti, vrátane vypnutia svetla v kanceláriách o 22:00 hod. V snahe prinútiť zamestnancov, aby odišli.

Kultúrna výzva stále pretrváva

Japonská vláda a jej spoločnosti tvrdia, že sa v súčasnosti aktívne snažia o zníženie pracovného času v celom Japonsku. Vláda zvažuje viaceré iniciatívy na obmedzenie počtu hodín strávených v kancelárii, vrátane povinného vykonania najmenej piatich dní dovolenky za rok a vyžadovanie “oddychu” od konca jedného dňa do začiatku druhého.

V roku 2016 bol schválený nový sviatok “Horský deň”, čím sa ročný počet japonských štátnych sviatkov dostal na úroveň 16.

Súvisiace: Japonsko sa chystá ovládnuť kryptomeny, aj keď stále miluje hotovosť

Minulý rok vláda spustila iniciatívu s názvom Prémiové piatky, v rámci ktorej povzbudila spoločnosti, aby svojim zamestnancom umožnili odísť z práce v poslednom piatku mesiaca už o 15:00 hod.

Avšak štúdia zistila, že ani 4 percentá zamestnancov v Japonsku reálne v tento piatok z práce neodchádza o 15:00.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár