Je samozrejmé, že akákoľvek krajina s neprimerane veľkým starnutím obyvateľstva , má pred sebou vážne problémy, ktoré musí riešiť v stredne až dlhodobej perspektíve. Podiel obyvateľstva nad 60 rokov v Japonsku je vysoký a krajina by sa pravdepodobne dostala do problém aj v tom prípade, keby nebola zatiahnutá do následkov výbuchu bubliny na burze cenných papierov a trhu s nehnuteľnosťami viac ako dve dekády dozadu. Pri stave veci ako sú, existuje celkom jasný konsenzus medzi mnohými analytikmi o tom, že stav japonskej ekonomiky nie je práve v rozlete.
Napriek tomu a do určitej miery paradoxne, fakt že krajina kríva s menej ako 1% ročným rastom, neznepokojuje prílliš veľa ľudí. Mnohým analitykom, i keď povrchne kývu hlavou nad dvoma stratenými desaťročiami v Japonsku, sa silná japonská ekonomika vždy zdá byť dosiahnuteľnou, nachádzajúcou sa práve niekde za rohom.
Samotná Japonská centrálna banka vo svojej správe z novembra 2012 podáva práve takýto obraz pozitívnej vyhliadky na situáciu, ktora by vyvolala paniku vo väčšine vlád krajín eurozóny. Správa začína s priznaním poklesu japonského exportu a priemyselnej produkcie za posledný rok – fakt, ktorý je sám o sebe dostatočne znepokojujúci. Príčina tohto poklesu je podľa JCB v poklese dopytu, ktorý je prirodzene spojený s osobitnou pre Európsku úniu dlhovou krizou. Fakt, ako uvádza JCB, že ”zámorské ekonomiky ostávajú vo fáze spomalenia” ( eufemizmus týkajúci sa začiatku tretej európskej technickej recesie od výbuchu v 2008) neprekvapivo spôsobuje zníženie investícií japonských podnikov vo fixných kapitál. Je to dosť neštastné, kedže investície v podnikateľskej oblasti mali stredne rastúci trend. Ďalšie znaky slabosti zahŕňajú ostrý pád predajnosi automobilov, ako hovorí JCB, v spojení s postupným skracovaním stimulujúcich opatrení podporujúcich predaj automobilov.
Akokoľvek, všetko nie je iba čierne. Verejné investície stúpajú rovnako ako investície na trhu s bývaním. V poslednej správe o japonskej ekonomike, Bill Conerly, analityk Forbes ,sebavedomo utvrdzuje, že rok 2012 bude ”odrazovým” rokom pre ekonomiku, spolu so stimulmi na rekonštrukciu po zemetrasení na východe Japonska, majúcimi pozitívny vplyv všeobecne. Japonsko rovnako ťaží aj z faktu, že napriek rozšírenému názoru o Janponsku ako krajine, ktorá je vedená masívnym exportom, ten však zodpovedá iba okolo 13% jeho HDP. Okrem toho, iba 10% z týchto 13% patrí obchodu s EÚ. Conerly to vidí ako správny krok, nakoľko EÚ naďalej ostáva jedným z najväčších riskov pre svetovú ekonomiku a tvrdí, že čím menej sa niekto vystavuje európskym trhom, tým lepšie.Na obchod s Áziou pripadá okolo polovica japonského exportu, s Čínou hrajúcou v ňom stále väčšiu úlohu. Alebo aspoň hrala, kým si Japonsko samo neuškodilo dovolením dlhotrvajúceho sporu s Čínou, týkajúceho sa pár skál vo Východočínskom mori, dostať sa náhle do stredu pozornosti, generujúceho ohromné protijaponské nálady naprieč Čínou a vytvárajúceho obrovské škody na jeho obchod s Čínou. V čase písania tohto článku sa obe strany snažili zachovať si tvár a zároveň nájsť cestu zo slepej uličky týkajúcej sa fiaska okolo ostrova Sinkaku, ktorá by povolila normalizáciu vzťahov, no niet pochybností o tom, že ak Čína zostane nasrdená na Japonsko, ekonomika utŕži strašný úder.
(Posledná správa z Wall Street Journal tvrdí, že je viac možností ako môže z tohto sporu vzniknúť ozbrojený konflikt, hoci i limitovanej povahy, ako si ľudia uvedomujú, čo by bolo katastrofou pre japonskú ekonomiku.)
JCB nie je napriek tomu nadmerne znepokojená. Aktuálna slabosť ekonomiky je prechodnou záležitosťou, tvrdí banka, a ” postupne sa ekonomika vráti na púť mierneho oživenia.” Banka spája svoje nádeje a analýzy vo veľkej časti s odolnosťou miestneho dopytu a pravdepodobnosťou dostihutia spoločných rozhodnutí i návratu príbehu ekonomického rastu v EÚ. Čas ukáže, či je to správne.
Preložila: Marcela Kubušová
Zdroj: QFinance
Facebook komentár