Jamie Dimon sa chce “kamarátiť” s malými bankami mimo Wall Street.
Ale nevyzeralo to na zmierenie šéfa banky JPMorgan po tom čo odpovedal na tohto-týždňovú kritiku lobistu menšej banky a nazval ho idiotom.
Dlhoročný komunitný bankár a šéf skupiny, ktorá reprezentuje malé banky Camden Fine, odmietol Dimonov komentár z novín Wall Street Journal pod názvom „Veľké banky a malé banky sú priatelia a nie nepriatelia!
Fine argumentoval, že Dimon sa snaží využiť malé banky, aby podporili jeho návrh v Kongrese.
Súvisiace: Banky by mohli prísť o mladé talenty, ako sú nespokojní s bonusmi
Takto sa Fine vyjadril pre agentúru Bloomberg: „To, že Jamie Dimon vyzýva na spoločnú podporu neznamená to, že komunitný bankári sa k tomu automaticky pridajú.“
V stredajšom telefonickom rozhovore sa Jamie Dimon o Fineovi vyjadril takto: „Myslím si, že človek čo to napísal, je idiot.“ Dimon tlačí na to, aby sa skončili nepokoje medzi bankami.
V ten istý deň mu Fine, ktorý je predsedom Nezávislých Amerických Komunitných Bankárov odpovedal: „Čo sme na základnej škole? To, že ma Jamie Dimon nazval idiotom beriem ako poctu. Znamená to, že nemá lepší argument, ktorým by odpovedal. A že sa uchýlil k tomu, že použil moje meno je posledné útočisko malej mysle.“
Tieto dva komentáre rozvášnili debatu o tom, aký vplyv na bankovníctvo veľkých a malých bánk majú regulácie, ktoré sa objavili počas finančnej krízy. Obidve skupiny bánk musia tieto regulácie nasledovať, aj keď vo väčšej ekonomike sa riziká líšia.
Malé banky sú podľa štúdie FED-u neúmerne zasiahnuté novými reguláciami, ako sú napríklad väčšie kapitálové požiadavky.
Dimon určité obavy uznáva.
V rozhovore k tomu povedal: „Uznávam vyjadrenia komunitných bánk, že niektoré regulácie pôsobia likvidačne. Boli pripravené pre veľké banky. Súhlasím s tým. Niektoré nariadenia by mali byť pre malé banky zmierené bez ohľadu na to, či to bude platiť aj pre veľké banky.“
Dimon vo svojom komentári načrtol, ako JPMorgan spolupracuje s malými bankami. Uviedol, že jeho banka spolupracuje s 339 menšími bankami, ktorým poskytujú širokú škálu finančných služieb, od spracovávania platieb, distribúcie hotovosti a pomáhajú im dostať sa k úverom.
Fine uviedol, že agenda veľkých bánk v kľúčových bodoch, ako sú regulácie, je úplne iná ako pri malých bankách.
Ďalej uvádza, že veľké banky bez problémov zaplatia veľké sankcie za porušenie regulácií, ale “skúseným harcovníkom” tieto pokuty nezosobnia.
Fine k tomu dodáva: „Keď sa to stane komunitným bankárom, tak sú prepustení a ešte aj trestne stíhaný. Vo veľkých bankách sa to neuplatňuje.“
Súvisiace: Jamie Dimon vo svojej banke JPMorgan nakupuje akcie za $ 26,6 mil.
Malé banky väčšinou majú jedného, alebo dvoch úradníkov, čo tieto nové regulácie sledujú. Veľké banky ako JPMorgan na to majú “armádu” úradníkov.
Fine uznáva, že v niektorých veciach, ako sú platobné systémy alebo ‘kyber-bezpečnosť’ je spolupráca potrebná a vhodná.
Ďalej však tvrdí, že Dimonov záujem je zastaviť reformy pre Wall Street s pomocou malých bánk, lebo malé banky majú v Kongrese lepšie meno. Ak sa zjednotia dva programy bude to malé banky veľmi “bolieť”.
Fine nakoniec dodal: „Pochybujem, že naša agenda Kongresom prejde. Bola by iba obeťou agendy z Wall Street.“
Preložil: Marek Druska
Zdroj: WSJ, MarketWatch
Facebook komentár