John D. Rockefeller.

John D. Rockefeller.

Meno John D. Rockefeller (8.7.1839 – 23.5.1937) stále rezonuje ako meno jedného z najbohatších ľudí modernej doby. Rockefeller je jednou z najväčších postáv na Wall Street – preklínaný ako zločinec, oslavovaný ako inovátor a všeobecne uznávaný ako jeden z najvplyvnejších ľudí v histórii. Pozrime sa bližšie na jeho život a úspechy.

J. D. Rockefeller – syn podomového obchodníka

Rockefellerov otec, William Avery Rockefeller, viedol nomádsky život venujúc sa podomovému predaju, zatiaľ čo jeho matka vychovávala deti. Rodina nakoniec zakotvila v Clevelande. Mladému Rockefellerovi sa na tú dobu dostalo mimoriadne dobré vzdelanie a v 16 rokoch sa zamestnal ako úradník v maklérskej firme. Túto pozíciu neskôr zanechal a sformoval partnerstvo s Mauricom Clarkom, ktorý sa venoval ťažbe ropy. Toto partnerstvo bolo základom pre Rockefeller, Andrews & Flager – spoločnosť zameriavajúcu sa vo väčšej miere na spracovanie ropy ako na ťažbu.

Rockefeller – spracovateľ ropy

Prvá vec, ktorá odlišovala Rockfellera od ostatných, bolo jeho chápanie rizika. Vedel, že špekulanti pri ťažbe ropy môžu dosiahnuť obrovské zisky, ale len v prípade, že narazia na ropné ložisko. Namiesto rizikového podnikania s ťažbou sa preto rozhodol pre spracovávanie ropy, kde bol zisk síce menší, ale stabilnejší.

Súvisiace: Najbohatší Američania v histórií: Zoznam Top 20

Investujúc všetky jeho peniaze do jeho prvého spracovateľského biznisu, Rockefeller pretransformoval spoločnosť tým, že zvýšenú pozornosť venoval výskumu a vývoju. Nepáčilo sa mu, koľko vedľajších produktov bolo vyradených počas spracovania. Aby proces zefektívnil a využil vedľajšie produkty, jeho spoločnosť tak začala vyrábať mazivá, farby a iné užitočné výrobky.

Rockefellerova cesta k ropnému monopolu

Rockefeller v ropnom priemysle videl zhubný vplyv konkurencie a začal ju metodicky vyraďovať. Pod jeho vedením a vďaka jeho schopnosti vyberať excelentných manažérov, jeho spoločnosť Standard Oil of Ohio, bola v roku 1890 lídrom odvetvia a dosahovala nadpriemerné marže.

Rockefeller svoje zisky využíval na skupovanie konkurencie. Ak konkurent nechcel byť kúpený, Rockefeller využíval rôzne metódy na ich oslabenie, ako napríklad:

  • Skupovanie všetkých barelov čím spôsobil ich nedostatok, s čím sa menšie firmy nevedeli vysporiadať
  • Vytvorenie cenových vojen, ktoré nútili konkurenciu predávať so stratou
  • Limitovanie počtu dostupných vlakov, cez využitie konexií v železniciach
  • Skupovanie zariadení a spoločností ktoré poskytovali zariadenia a náhradné diely a tieto diely odmietol predávať konkurencií, ktorá s odkúpením nesúhlasila

Konkurencia často radšej prijala ponuku na odkúpenie ako by mala bojovať s Rockefellerom. Standard Oil of Ohio sa premenovala na Standard Oil a pokračovala v raste.

Rockefellerova cesta z ropného biznisu k železniciam

Nespokojný s nekonzistentným servisom súperiacich železničných spoločností Rockefeller podporil založenie South Improvement Company, aby svoje prepravné náklady znížil. Súhlasil pomôcť tejto spoločnosti skúpiť všetky železničné trate, výmenou za množstevné zľavy. Konkurencia z ropného a železničného priemyslu lobovala u vlády, aby tento jeho krok zastavila.

V súčasnosti sú zľavy pre odosielateľov s veľkými prepravnými objemami štandardom, Standard Oil však ako kompenzáciu za príspevky na skupovanie tratí chcela podiel zo zisku pri preprave konkurenčných produktov. Toto však bolo príliš a celá dohoda sa rozpadla.

Rockefellerov Standard Oil trust

Logo Standard Oil.

Logo Standard Oil.

Po jeho neúspechu s reorganizáciou železníc sa Rockefeller rozhodol dať do poriadku jeho rozľahlé impérium. On a jeho partneri vytvorili trust, jedinečný svojho druhu, kde vymenili ich individuálne vlastníctva spoločností za podiel v truste. Rockefeller mal tak centralizovanú moc a právo veta vo všetkých správnych radách tohto konglomerátu. Okamžitým efektom bolo zníženie nákladov, zníženie cien petroleju (kerozínu) a štandardizácia naprieč odvetvím. Rockefellerova spoločnosť tak mala možnosť budovať ropovody a ďalšiu infraštruktúru v rozsahu ktorý bol dovtedy nemysliteľný.

Standard Oil zamestnávala taktiež chemikov aby vyvíjali možnosti, ako zvýšiť kvalitu palív a možnosti ako premeniť odpadové produkty na užitočné výrobky. Vyťažená ropa bola spracovaná na rôzne produkty: naftu, farbu, gél na vlasy, lak atď. Nové produkty a kerozín boli lacné a so zväčšovaním spoločnosti na nadnárodnú úroveň sa stávali ešte lacnejšími. Rockefeller v tom čase nebol priamo zapojený do operatívnych rozhodnutí v Standard Oil, bol však stále vnímaný ako líder spoločnosti.

Vládne kroky proti Rockefellerovmu trustu

Vláda nebola príliš nadšená z pozície Rockefellerrovej spoločnosti, ktorá bola v ropnom priemysle takmer monopolom a preto tento trust v roku 1892 rozpustila. Právnici spoločnosti Standard Oil rýchlo tento trust konvertovali na holdingovú spoločnosť, kde usporiadanie, ktoré fungovalo ako trust, ale bolo mimo jeho právnej definície. Vláda reagovala zmenou legislatívy a holdingovú spoločnosť v roku 1911 rozpustila.

Súvisiace: Rothschildovci vstupujú do biznisu s Rockefellerovcami

Standard Oil bol rozdelený na menšie, stále však pomerne veľké časti fungujúce pod dohľadom vlády. Aj keď ich názvy sa v priebehu rokov zmenili, Chevron (CVX), Exxon Mobil (XOM) a Conoco Phillips (COP) spolu s mnohými ďalšími, zdieľajú rodokmeň skupiny Standard Oil. Tieto spoločnosti mali výhodu výskumu, vývoja a infraštruktúry spoločnosti Standard Oil, preto pre nich nebol problémom prechod na výrobu benzínových produktov, keď predaje petroleju (kerozínu) poklesli, ako následok vynálezu Edisonovej žiarovky.

Rockefeller ako filantrop

Rockefeller odišiel do dôchodku v roku 1896 a zvyšok svojho života venoval filantropii. K charitatívnej činnosti pristupoval s rovnakým zápalom ako k budovaniu Standard Oil. Rozdal stovky miliónov a s pomocou jeho syna založil Rockefellerovu nadáciu aby pokračovala v jeho charitatívnom úsilí aj po jeho smrti. Táto nadácia so sídlom v New Yorku existuje dodnes.

Záver

Rockefeller je výnimočná postava histórie, nielen kvôli jeho bohatstvu, ale kvôli jeho trvalému vplyvu na svet v ropnom priemysle a vo filantropii. Rockelfeller bol vnímaný ako antitéza k Henrymu Fordovi, ktorý bol pre automobilový priemysel tým, čím bol Rockefeller pre ropný priemysel. Napriek tomu je Rockefeller vnímaný ako kontroverzná postava.

Napriek všeobecnému názoru spoločnosti naň, Rockfeller zo svojho charitatívneho úsilia nepoľavil. K tejto činnosti pristupoval s rovnakou energiou ako k biznisu. Okrem toho, jeho cesta budovania bohatstva a neskôr rozdávania bola vzorom pre mnoho bohatých jednotlivcov ako napríklad Billa Gatesa a jeho nadácie.

Cez Rockefellerovu nadáciu bolo rozdané väčšie bohatstvo, ako zarobil počas svojho života. Inšpiroval viacerých jemu podobných, aby rozdali ešte viac. Niektorí ľudia ho môžu viniť za spôsoby ako nadobudol majetok, jeho praktiky a filantropia však priniesli úžitok miliónom ľudí.

Preložil: Filip Gajdoš

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Wikipedia

Facebook komentár