Poďme si niečo vyjasniť. V obchodnej vojne nie sú víťazi. To je dôvod, prečo boli celosvetové akciové spoločnosti v priebehu včerajšieho dňa poklesli.
Ale keď sa napätie z udeľovania taríf medzi Spojenými štátmi a Čínou stupňuje, môžu existovať určité miesta na trhu, kde sa môžu investori ukryť a vyhnúť sa búrke.
Investori sa presunuli do amerických dlhopisov, ktoré sú napriek všetkým politickým nepokojom stále považované za najstabilnejšie aktíva na svete. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov, ktorý sa pohybuje v opačnom smere ako ceny, v tomto dni poklesli, keďže investori od strýka Sama vykonali nákup väčšieho množstva dlhov. Výnosy kratších ako aj dlhodobejších dlhopisov v utorok taktiež poklesli.
Súvisiace: Trump oznamuje sadzby na čínsky tovar v hodnote $ 50 miliárd
Americký dolár tiež získava pôdu pod nohami, ale cena zlata klesla spoločne so širším trhom. Mnoho investorov považuje zlato za bezpečné útočisko, pretože je to fyzická komodita viazaná na ponuku a dopyt – nie na rozmary globálnych centrálnych bánk.
Investori sa nemusia obmedzovať na dlhopisy, komodity a meny. Odborníci uviedli, že existujú aj niektoré akcie, ktoré by mohli vydržať aj v búrlivých časoch.
Pokles výnosov z amerických dlhopisov by mohol zatraktívniť akcie, ktoré vyplácajú dividendy, teda slúžia najmä pre investorov, ktorí vyhľadajú zabezpečenie pevného príjmu.
Na tento účel je tu spoločnosť Verizon, ktorá vypláca dividendu s výnosom 4,9%, jej akcie stúpli takmer o 2%, aj keď americký akciový index Dow Jones klesol o 400 bodov. Spoločnosti verejných služieb a realitné investičné trusty sú odvetviami, ktoré takisto platia veľké dividendy, ktoré taktiež čelili zvýšenému dopyt od investorov.
Zvyšku trhu sa až tak nedarilo. Tom Essaye, ktorý je zakladateľom investičnej spoločnosti The Sevens Report, vo svojej každodennej trhovej správe uviedol, že investori by sa mali stále sústrediť na spoločnosti s veľkým vystavením voči americkej ekonomike.
Napísal: “Ak dôjde k eskalácii obchodných vojen, celý trh bude pod tlakom, ale aj v prípade” eskalácie” by odvetvia s domácim americkým zameraním mali aspoň relatívne prekonať širší trh.”
Essaye ďalej uviedol: “Regionálne banky by mali dosahovať oveľa lepšie výnosy ako nadnárodné bankové giganty – JPMorgan Chase a Citigroup.” Odporučil SPDR S&P Regional Bank ETF. Najväčšími holdingmi sú KeyCorp z Clevelandu, spoločnosť First Horizon založená v Memphisu a M&T Bank, ktorá má sídlo v Buffale.
Essaye poznamenal: “Väčšina regionálnych amerických bánk nemá prakticky žiadnu zámorskú expozíciu a ako taká by v prostredí obchodnej vojny mala prinajmenšom relatívne prekonať všeobecný trh.”
Essaye tiež uviedol, že domáce stavebné spoločnosti ako Toll Brothers, Lennar a Hovnanian môžu taktiež dosiahnuť lepšie výsledky ako celkový trh. Rovnako by sa mohli zaoberať ropnými spoločnosťami zameranými na USA v SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF.
Menšie americké spoločnosti, ktoré majú tendenciu mať nižšie úrovne medzinárodnej expozície, by sa mali mať dobre, aj keď sa obavy z obchodnej vojny na viacerých frontoch navyšujú.
To je hlavný dôvod, prečo Russell 2000 – index, ktorý sa zameriava na malé domáce akciové spoločnosti, v skutočnosti v pondelok vzrástol a v utorok bol nižšie ako širší trh. Russell 2000 je v tomto roku v zisku 10%, zatiaľ čo americký akciový index Dow Jones je aktuálne v roku 2018 v červenom.
A jeden analytik si dokonca myslí, že veľké technologické akcie ako Apple, Facebook, Amazon, Netflix a vlastník Google – Alphabet, ktoré aj naďalej v tomto roku prudko rastú, môže byť ešte vo väčšej miere ušetrené a to dokonca aj napriek všetkému zmätku okolo taríf a obchodných vojen.
Daniel Ives, ktorý je vedúcim technologického výskumu spoločnosti GBH Insights v správe uviedol, že informácia o dodatočných clách o objeme 200 miliárd dolárov na čínsky tovar “predstavuje strašidelný nadpis, o ktorom sa stále domnievame, že v konečnom dôsledku bude mať minimálny finančný vplyv na Apple a ďalších technologických gigantov, dokonca aj napriek odvetným obavám.”
Súvisiace: Trumpove tarify voči Číne by mohli “prejsť do globálnej obchodnej vojny”
Prečo? Ives tvrdí, že Apple je v dobrej pozícii kvôli svojmu vzťahu s čínskym producentom – Foxconn, ktorá pre spoločnosť vytvára zariadenie iPhone. Ives si nemyslí, že čínska vláda chce riskovať ublíženie Foxconnu tým, že by potrestala Apple.
Ives ďalej uviedol: “Vzhľadom na tesnú integráciu medzi Apple a Foxconn v Číne, veríme, že pre tento vzťah existuje minimálne riziko.”
Pokiaľ ide o akciové spoločnosti FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google), Ives sa domnieva, že sú “primárne izolované” akýmikoľvek obavami z obchodnej vojny, hlavne preto, že Facebook, Amazon, Netflix a Google nemajú v Číne také veľké podiely. Sú orientované viac na služby ako na produkciu.
Je ťažšie uvaliť tarify na sociálnu sieť závisiacu od IP adries alebo streaming multimediálnej televíznej služby, než na automobily, lietadlá a potraviny.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, BBC
Facebook komentár