Alebo ako investovať do kryptomien?
Popularita technológie blockchain sa v posledných mesiacoch výrazne zvýšila. Jedným z dôvodov je digitálna mena Bitcoin, ktorej cena narastá nevídaným tempom od začiatku mája tohto roku. Bitcoin mal v marci hodnotu menej než $1 000. Jeho cena však vystrelila do astronomických výšok a 14. augusta dosiahla úroveň $4 440.
Pri takomto úspechu nie je žiadnym prekvapením, že mnohí investori sa v súčasnosti snažia dostať na trh s Bitcoinom. Na burze cenných papierov však existuje mnoho ďalších kryptomien (napríklad Ethereum) a spoločností využívajúcich systém blockchain, do ktorých môžu nádejní investori usmerniť svoje peniaze.
Investovanie do kryptomien sa zásadne líši od investovania do tradičných cenných papierov. Keď investujete do spoločnosti verejne obchodovanej na burze, kupujete si akcie v danej spoločnosti a v podstate sa stávate vlastníkom drobnej percentuálnej časti konkrétneho podniku. Keď investujete do digitálnej meny Bitcoin alebo Ethereum, obdržíte digitálny token (žetón, mince), ktorý má svoje špecifické využitie. V rámci obchodu s Bitcoinmi získate isté množstvo decentralizovanej meny, ktorá poskytuje istú mieru anonymity. Keď nakúpite menu Ethereum, stanete sa súčasťou systému, ktorý je založený na decentralizovaných aplikáciách a takzvaných inteligentných zmluvách. Inteligentné zmluvy predstavujú špecifické kritériá naplnenia obchodu a sú jednou z operácií, ktoré sa uskutočňujú pomocou systému blockchain.
Súvisiace: Dôvody prečo Rusko otvára dvere kryptomenám
Obchodovanie s kryptomenami prebieha na špecializovaných burzách. Burzy ako GDAX, Kraken, Bitfinex a Gemini umožňujú obchodovanie s digitálnymi menami pomocou bankových prevodov a kreditných kariet. Ďalšou možnosťou je portál spoločnosti Coinbase, ktorý sa stáva obľúbeným predovšetkým vďaka jednoduchej obsluhe a zabudovanej elektronickej peňaženke. Nevýhodou uvedených alternatív sú relatívne vysoké poplatky.
Poloniex je ďalšou burzou, ktorá umožňuje obchodovanie s viac než 80 kryptomenami. Má to však jeden háčik. V rámci tejto platformy môžete kryptomeny nakupovať jedine pomocou Bitcoinu alebo iných digitálnych mien.
Najvýhodnejšie kryptomeny, do ktorých môžete investovať
Keď sa rozhodujete, do ktorej kryptomeny investujete svoj kapitál, máte na výber z viacerých možností. Niektoré z nich sa však ukázali byť úspešnejšie ako ostatné. Najpopulárnejšími investíciami sú:
1. Bitcoin
Pojem Bitcoin ste v rámci finančného sveta pravdepodobne počuli už v rôznych súvislostiach. Má to svoj dôvod. Cena tejto kryptomeny sa za posledný rok zvýšila takmer 8-krát. Digitálna mena Bitcoin bola navyše navrhnutá spôsobom, ktorý zaručuje, že jej množstvo vo svete nikdy neprekoná hodnotu 21 miliónov. Matematické výpočty sa zhodujú na tom, že dokonca ani túto hranicu nie je možné dosiahnuť. V konečnom dôsledku to znamená, že Bitcoin nepodlieha inflácii.
2. Ethereum
Jedná sa pravdepodobne o druhú najznámejšiu kryptomenu. Jej cena počas minulého roka narástla takmer o 3000%. Aj napriek astronomickému nárastu dosahuje Ethereum iba 1/10 ceny Bitcoinu. Môže byť teda vhodnou voľbou pre investorov, ktorí nedisponujú dostatočnými prostriedkami na nákup veľkého množstva Bitcoinov.
3. Litecoin
Cena digitálnej meny Litecoin narástla v priebehu minulého roka o viac ako 2000%. Táto P2P („peer-to-peer“, prevody sa uskutočňujú bez sprostredkovateľa; pozn. prekl.) decentralizovaná mena funguje na podobných princípoch ako Bitcoin. Relatívne nízka cena ju však predurčuje ako vhodnú možnosť pre začínajúcich investorov na trhu s kryptomenami.
4. Monero
Kryptomena Monero so sebou prináša oveľa väčšie súkromie a anonymitu než jej súčasní konkurenti. Transakcie v rámci obchodov s touto menou údajne nie je možné vystopovať. Jej cena výrazne narástla v roku 2016 a trhová kapitalizácie tejto digitálnej meny sa zvýšila z hodnoty $5 miliónov až na $185 miliónov. Popularita kryptomeny Monero sa zvýšila po tom, čo ju začal využívať internetový obchod pôsobiaci na darkwebe, AlphaBay. Tento portál bol však v júli 2017 zrušený z právnych dôvodov.
5. Bitcoin Cash
V auguste roku 2017 sa od Bitcoinu odčlenila úplne nová verzia tejto kryptomeny a dostala názov Bitcoin Cash. Bitcoinových transakcií vo svete stále pribúdalo a ich rýchlosť sa začala spomaľovať. Systém blockchain, prostredníctvom ktorého sa transakcie zaznamenávajú, má totiž obmedzenú kapacitu. Tento problém mala vyriešiť kryptomena Bitcoin Cash, ktorej blockchain disponuje oveľa väčšou kapacitou. V ostatných ohľadoch sú tieto dve kryptomeny v podstate totožné. Keď ste pred rozdelením vlastnili Bitcoiny, po vzniku Bitcoin Cash ste obdržali rovnaké množstvo peňazí v novovzniknutej mene. V obehu sa dnes nachádza asi 16,5 miliónov jednotiek z oboch týchto kryptomien. To znamená, že Bitcoin Cash je treťou najcennejšou digitálnou menou na svete. Dosahuje trhovú kapitalizáciu v hodnote viac ako $10 miliárd.
6. Ripple
Kryptomena Ripple ponúka takmer okamžité vybavenie transakcií. Poplatky za transakcie pritom predstavujú iba niekoľko centov. Ripple už využívajú mnohí investori a dokonca aj niektoré popredné banky (okrem iných aj Bank of America, UBS a BBVA). Od Bitcoinu sa však líši v kľúčovej veci. Jedná sa o centralizovanú menu a pri obchodovaní s ňou sú zvýhodnené inštitúcie vo vedúcom postavení.
7. ZCash
ZCash funguje na podobnom princípe ako Monero. Cena tejto kryptomeny výrazne narástla v júni 2017, keď dosiahla hodnotu takmer $400. Nadšenie však rýchlo opadlo a dnes sa drží pod hranicou $300.
Súvisiace: Trh virtuálnych mien tvorí až 800 mien
Ako investovať do technológie blockchain?
Obchodovanie s Bitcoinom a ostatnými kryptomenami sa uskutočňuje pomocou systému blockchain. Do tejto technológie však môžete investovať aj inými spôsobmi ako priamym nákupom digitálnych mien. Prvou možnosťou je investícia do start-upov, ktoré sa orientujú na túto oblasť (viac sa o nich dočítate v ďalšej kapitole).
Druhou možnosťou je crowdfunding. Blockchainové sturt-upy sa vo svojich začiatkoch často spoliehajú na financovanie pomocou crowdfundingu. Platforma BnkToTheFuture umožňuje investorom vložiť svoje peniaze do viacerých start-upov zameraných na Bitcoin a blockchain.
Treťou možnosťou je investovanie do takzvanej počiatočnej ponuky digitálnej meny (initial coin offering, ICO; pozn. prekl.) nových blockchainových start-upov. Tento princíp spočíva v tom, že začínajúce spoločnosti prostredníctvom ICO poskytujú investorom kryptomenu či tokeny výmenou za kapitál investovaný do rozvoja danej spoločnosti. Jedná sa o ekvivalent zbierky namiesto odkupu akcií či podielu v spoločnosti. Ide zatiaľ o neregulovaný druh crowdfundingu, zahŕňa teda značnú mieru rizika. Na základe dostupných správ sa však dá usudzovať, že doterajšie výnosy tejto investičnej stratégie boli viac než uspokojivé.
Blockchainové spoločnosti pre investorov
Medzi najpopulárnejšie investičné príležitosti v rámci blockchainu sa zaradili nasledujúce spoločnosti:
1. BTCS
Spoločnosť BTCS dosahuje trhovú kapitalizáciu v hodnote viac než $7 miliónov a jej akcie sa obchodujú za cenu 14 centov za kus. Táto spoločnosť je ideálnou investíciou pre investorov, ktorí plánujú investovať do technológie blockchain. BTCS bola prvou verejne obchodovanou spoločnosťou v Spojených štátoch, ktorá sa zamerala na podnikanie v oblasti blockchainu a prvou firmou, ktorá vstúpila na trh s kryptomenami.
2. Global Arena Holding
Táto spoločnosť zhromažďuje patenty týkajúce sa technológie blockchain a snaží sa ich aplikovať pri konštrukcii bankomatov. Úspech v tomto smere by mal obrovské dopady na život bežných spotrebiteľov.
Súvisiace: Grafika: Veľkosť svetových trhov, kryptomien a Bitcoinu
3. DigitalX
Spoločnosť DigitalX vyvinula mobilnú aplikáciu s názvom AirPocket. Pomocou nej je možné uskutočňovať bezpečné cezhraničné transakcie z viac než 30 000 lokalít v 14 krajinách. Jedná sa predovšetkým o štáty Severnej a Južnej Ameriky.
4. BTL Group
Spoločnosť BTL Group sídli v meste Vancouver a pomocou technológie blockchain rieši situácie v mnohých odvetviach každodenného života. Od bankovníctva až po tzv. „fantasy športy“.
5. Coinsilium Group
Táto londýnska spoločnosť investuje do iných blockchainových start-upov a pomáha s ich rozvojom. Coinsilium Group je prvým podnikom, ktorý na trh uviedol počiatočnú verejnú ponuku (IPO) spojenú so spoločnosťou zaoberajúcou sa technológiou blockchainu.
6. First Bitcoin Capital
Táto spoločnosť odkupuje a financuje start-upy, ktoré sa zameriavajú na Bitcoin. Pomáha s rozvojom softvéru a hardvéru určeného na prácu s kryptomenami.
Preložil: Albert Rákai
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, CNBC, NYTimes
Facebook komentár