Príspevky o investovaní do zlata typicky  ponúkajú množstvo vysvetlení pre kolísavosť jeho ceny: činnosti centrálnych bánk, nakupovanie v Číne a Indii, kvantitatívne uvoľnovanie americkej centránej banky, rast množstva fyzických peňazí v rôznych krajinách, budúca inflácia a nezhody v Európe.

Hoci sú tieto debaty zaujímavé, existuje jednoduchšie vysvetlenie. Cena zlata odzrkadľuje najzákladnejší vzťah v ekonomike: spojitosť medzi cenami, ponukou a dopytom. Súčasné ceny zlata odrážajú túto rovnicu:

Klesajúci Dopyt + Rastúca Ponuka = Klesajúce Ceny

Nedávne poklesy ceny (v prvej polovicy tohto mesiaca ceny zlata v tomto roku sa znížili o 5 percent a o 17 percent v porovnaní s vrcholom v septembri 2011) nie sú anomáliou. Celkový dopyt po zlate  (v tonách, podľa World Gold Council) klesol o 4% v roku 2012 v porovnaní s 2011.

Zo štyroch kategórií dopytu, tri v roku 2012 poklesli (v porovnaní s 2011):

  • Klenoty -3,2%
  • Technológie -5,5%
  • Investície – 9,7%

Jedinou kategóriou dopytu, ktorá v 2012 rástla, bol dopyt v oficiálnom sektore. Čisté nákupy oficiálneho sektora vzrástly o 17%.

Nanešťastie pre býčích investorov do zlata, trendy v dopyte nie sú ružové a ceny budú pokračovať v klesaní, kým sa dopyt nezvýši.

Pozrite sa na štyri zdroje dopytu, ktoré vám ukážu, prečo bude dopyt aj naďalej klesať.

Investičný dopyt – 9,7% pokles v investičnom dopyte (tehličky, mince, ETFs – fondy obchodované na burze, atď.) v 2012 odráža typické správanie investorov: Nakupuj vysoko a predávaj nízko.

Klesajúce alebo ploché ceny zlata spôsobia, že množstvo investorov presunie svoj kapitál do nasledujúcej horúcej kategórie. Klesajúce ceny nebudú investorov lákať k nákupu, iba k pozastaveniu kúpy, alebo väčšiemu predaju. Nie je to cnostný, ale prefíkaný kruh.

Predstavenie zlatých ETF (SPDR Gold Shares (GLD) a iné) pravdepodobne pomohlo zvýšiť ceny zlata. Zvýšili dopyt, čiastočne kvôli tomu, že dovolili investorom presúvať aktíva z akcií ťažby zlata do nových ETF a čiastočne preto, lebo priviedli nových investorov. Ako ceny rástli, nahromadilo sa viac investorov, ktorí poháňali ceny ešte vyššie. Ako sa ceny splošťovali a klesali, investori odchádzali.

Zníženie miery investícií bolo badateľné  v 2013. Množstvo držaného zlata veľkých ETF pokleslo od konca decembra do 8. marca. Napríklad, fyzické zlato držané SPDR Gold Shares sa znížilo o 8% a v iShares Gold Trust (IAU) o 1,8%.

Oficiálny sektor – Nárast v dopyte oficiálneho sektora v 2012 neponúka žiadne istoty, že celkový dopyt po zlate vzrastie.

  • Dopyt oficiálneho sektora je najnestabilnejšia kategória. Z historického uhla pohľadu, oficiálny sektor kolísal od čistého nákupu k čistému predaju a späť. Oficiálny sektor zaznamenal čistý predaj vo 8 z posledných 11 rokov. Celkový výsledok za túto 11 ročnú dobu bol čistý predaj 2358 ton.
  • Aj v roku 2012 reprezentoval nákup oficiálneho sektora iba 12% celého dopytu. Jediným menším sektorom boli technolģie (9,7%).
  • Nákupy centrálnych bánk by museli porásť oveľa vyššie, aby spôsobili nárast celkového dopytu po zlate. A celkový dopyt je ten, ktorý poháňa ceny.

Klenoty – Pokles dopytu klenotov v 2012 odráža dlhodobý trend. Dopyt po nich v 2012 bol o 28% nižší ako v 2002 a o 42% nižší než v roku 1997. V 2012 reprezentoval dopyt klenotov 43% celkového dopytu po zlate. V 2002 to bolo 94%.

Čína a India sú v tomto často spomínané ako spasitelia. Údajne dopyt po šperkoch v týchto dvoch krajinách vzrástie tak veľmi, že celkový dopyt po nich vzrastie aj napriek poklesom v iných krajinách.

Možné, no nie pravdepodobné. Dopyt šperkov v Číne a Indii nie je zdrojom rastu.

V roku 2012 bol dopyt Indie po šperkoch nižší, než v ktoromkoľvek roku od 2003. Od 2008 sa rok za rokom dopyt Indie po zlate zmenšoval. Dopyt Číny v 2012 bol plochý.

Technológie – dopyt po technológiách vrcholil v 2007. Posledné tri roky upadal.

Ponuka – Zatiaľ čo klesajúci dopyt je jedným dôvodom nedávnych poklesov, ďalším je stále-rastúca ponuka. Celková ponuka zlata („nadzemského zlata“) iba stúpa, nikdy neklesá. Ak by sa produkcia zastavila, ponuka by sa stabilizovala, no neklesala.

Produkcia sa nezastavila, ale stále rástla. Podľa CPM Gold Yearbook (kalkulácie autora):

Zhrnutie

Je zlato bublina, ktorá je naprasknutie? Trendy v dopyte naznačujú, že to môže byť pravda. Dopyt šperkov dlhodobo klesá, dopyt v technológiách je v strednodobom poklese a vyzerá to tak, že investori stratili množstvo entuziazmu. Celková svetová ponuka pokračuje v raste. Nárast v dopyte od centrálnych bánk by musel byť obrovský, aby mohol čeliť týmto trendom.

Investori kupujú zlato v domnienke, že ho nejaký budúci investor kúpi za ešte vyššiu cenu. Tomu sa hovorí „ teória väčšieho blázna.“ Je to chatrný predpoklad, keď dopyt klesá a ponuka stúpa. Investori do zlata by mali byť znepokojení.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: NÁŠ ANGLICKÝ WEB, ktorý ešte len rozbiehame – FinMarketWeb.com a jeho Facebook, ktorý má vyše 10 000 fans

 

Facebook komentár