Investori zo sektora privátneho kapitálu sedia na rekordnej hromade hotovosti, ktorá sa chystá nasmerovať do južnej Európy, ako sa po niekolkých rokoch slabých výsledkov chcú snažiť využiť ekonomického oživenia.
Najmä americké fondy by mali mieriť do Španielska a Talianska ako by reformy mali prinášať svoje ovocie a ceny akcií sú stále lacné v porovnaní so zvyškom Európy.
Spoluzakladateľ firmy CVC Capital Partners, Steve Koltes na konferencii v Berlíne pre správcov súkromných kapitálových fondov povedal: “Španielsko je v súčasnosti ďalším rajom pre privátny kapitál.”
Dodal, že takéto kroky nie sú bez rizika, pretože mnoho problémov zostáva. CVC na rozdiel od mnohých svojich rovesníkov tam v poslednej dobe vykonalo tri investície.
( Súvisiace: Juhokórejské spoločnosti privátneho kapitálu zaznamenávajú rozmach )
Na konci decembra roku 2013 priemysel privátneho kapitálu sedel na rekordných 1,074 bilióna amerických dolárov vo forme možného investovateľného kapitálu.
Kým niektoré americké fondy sa južnej Európu počas dlhovej krízy vyhýbali, niektoré z nich v súčasnosti sľubujú ich návrat do tejto oblasti.
Zakladajúci partner spoločnosti Apollo, Leon Black poznamenal: “Upriamuje našu pozornosť na Španielsku ako krajinu, ktorá znižuje zadlženosť a jej situácia sa zlepšuje.” Dodal, že ak banky vyčistia svoje súvahy mnoho akciových, realitných a úverových aktív čaká zlepšenie situácie, čo teší Nás a aj ostatných správcov súkromných kapitálových fondov.
Španielske banky sú razantnými predajcami nesplácaných firemných úverov a hypoték, keďže sa pripravujú na prísne kontroly stavu u finančných regulátorov v Európe.
Investori medzitým dúfajú v prospech hospodárskeho oživenia.
( Súvisiace: Zoznam 30. najbohatších investorov sveta pre rok 2014 )
Španielska ekonomika, ktorá skĺzla a zasa vyšla von z recesie, potom, ako pred šiestimi rokmi praskla bublina nehnuteľností, v posledných troch mesiacoch roka 2013 vzrástla druhým štvrťrokom po sebe, ako sa domáci dopyt a vývoz zvýšil.
Podobne, Taliansko sa vo štvrtom štvrťroku prvýkrát od polovice roka 2011 vrátilo späť k rastu.
Obavy, že obe krajiny môže stretnúť podobný scenár rovnako ako v Grécku a Portugalsku, ktoré si vyžiadali medzinárodnú finančnú pomoc sa zmenšili a investori chvália niektoré dosiahnuté štrukturálne reformy, ktoré začali kompenzovať nedostatok konkurencieschopnosti.
Šéf veľkej európskej skupiny privátneho kapitálu uviedol: “Po reformách v Španielsku je na trhu práce naozaj vidno rozdiel, konečne je vidno jeho zlepšenie,”.
Riziká zostávajú
Investori a spoločnosti privátneho kapitálu kupujú spoločnosti u ktorých sa snažia zvýšiť svoju ziskovosť znížením nákladov, zlučovaním s konkurentmi alebo prehodnocujú ich operácie, a potom ich predávať v nádeji, že znova zažijú rozmach.
Zatiaľ čo mnohí investori keď premýšľali o investíciách v Taliansku uvideli nedostatok politickej stability ako problém. Niektorí správcovia súkromných kapitálových fondov ale uvádzajú, že spoločnosti s dobrými produktmi sú viac či menej imúnne voči politickému prostrediu.
Vedúci akvizícií spoločností pre Európu u firmy Carlyle – Gregor Boehm poznamenal: “Myslím, že Taliansko je skvelé miesto pre investície. Som presvedčený, že v roku 2014 budeme v Taliansku vidieť zvýšenie investícií v oblasti privátneho kapitálu”.
Bohm ďalej povedal: „Je tam veľa stredných podnikov, a to najmä v sektore technológií, módy a potravinárskeho priemyslu, ktoré potrebujú kapitál pre medzinárodnú expanziu a sú možnými atraktívnymi cieľmi“.
S odkazom na decembrovú verejnú počiatočnú ponuku akcií talianskej výrobcu luxusného oblečenia Moncler povedal: “Naša firma tam už dosiahla vysoké výnosy v prospech našich investorov – podobne ako nedávno pri IPO spoločnosti Moncler – a určite v Taliansku zostaneme aktívni.”
( Súvisiace: Hedžové fondy vytláčajú reálnych kupcov z trhu nehnuteľností v USA )
Ale každý investor, ktorí niečo v južnej Európe kupuje, musí mať na pamäti smutný osud firmy privátneho kapitálu Oaktree, ktorej španielsky výrobca šišiek Panrico neskôr podala návrh na vyhlásenie konkurzu, alebo keď Carlyle musela predať cestovnú kanceláriu Globalia za zlomok jej pôvodnej investície.
Investičné objemy týchto skupín kapitálu od začiatku dlhovej krízy pokračovali v južnej Európe v poklese, kontrastujúc s výrazným oživením v severnej Európe, a to najmä v priebehu posledných dvoch rokov.
Španielsko v roku 2013 dosiahlo kapitálové investície týchto skupín na úrovni 867 miliónov dolárov od 1,2 miliardy dolárov o rok skôr, zatiaľ čo celkové investície v Taliansku dosiahli iba 208 miliónov dolárov, jednu tretinu toho, čo dosiahli v roku 2012 (podľa údajov agentúry Thomson Reuters).
Zdroj: BusinessWeek, WSJ
Facebook komentár