Akciový trh môže byť späť v obľube, avšak nervózni investori stále vsádzajú na zlato.
V priebehu posledných 11 týždňov, podľa prieskumu z Bank of America Merrill Lynch, do aktív z oblasti zlata bolo naliatych impozantných 13,4 miliárd dolárov. Jedná sa o najväčší trvalý týždenný príliv, od obdobia počas finančnej krízy roka 2009.
Zlato je považované za bezpečné aktívum, keďže má tendenciu zvyšovať svoj dopyt, kedy sa ľudia obávajú ekonomickej situácie, či čelia strachu z inflácie. Zlato na začiatku tohto roka prudko rástlo a to všetko z dôvodu obáv z recesie a medvedieho trhu v akciách. Cena zlato je tak v roku 2016 v zisku 15% na úrovni 1 221 dolárov za uncu, avšak akcie a dlhopisy dosahujú omnoho slabšie výsledky.
Súvisiace: Graf: Ako je zlato v rastúcom trhu už pre obdobie 2 rokov
Jedná sa o zaujímavú skutočnosť, keďže investori stále vo veľkom vsádzajú na zlato, aj keď sa trhy významne upokojili. Obavy z recesie a poklesu cien sa zastavili. Americký akciový index Dow Jones je z jeho úrovne dosiahnutej počas 11. februára v zisku až 2000 bodov a v poslednej dobe sa dokonca dostal do pozitívneho teritória pokiaľ sa jedná o rok 2016.
Kevin Norrish, ktorý je analytikom v banke Barclays, v nedávnej správe napísal: “To všetko naznačuje, že neistota ohľadom budúcnosti a obáv niektorých škaredých prekvapením by mohla byť pred nami.”
Takže o aký druh “nepríjemných prekvapení” by sa mohlo jednať?
Mnoho investorov verí, že volatilita sa neskôr počas tohto roka vráti na trhy, keďže Federálny rezervný systém sa opäť pokúsi zvýšiť úrokové sadzby. Iní sú znepokojení nepredvídateľnými následkami spojenými s pokusmi ohľadom negatívnych úrokových sadzieb od centrálnych bankárov v Európe, Japonsku a inde.
Počas tohto týždňa analytici z Bank of America poukázali na nové globálne riziko, ktoré by pravdepodobne pomohlo cenám zlata – jedná sa o stagfláciu. Jedná sa o “škaredý” mix stagnujúceho rastu, vysokej nezamestnanosti a rastúcich cien. Amerika už skúsenostiam zo stagflácie trpeli v 70. rokoch, kedy ropné embargo OPEC spôsobilo razantný rast cien energií.
Bank of America napísala: “Investori boli zameraní na riziká deflácie, ale situácia ohľadom rastúcej inflácie môže byť úplne iná.”
Aby bolo jasno, stagflácia zatiaľ nevyzerá ako bezprostredné riziko, keďže úroveň rastu inflácie je stále veľmi nízka a dokonca BoFA uviedla, že to nepredstavuje základný scenár banky.
Súvisiace: Čína získala veľký vplyv pri rozhodovaní o svetových cenách striebra
Avšak, BoFA si myslí, že stagflácia predstavuje rastúce riziko. Počas obdobia stagflácie by podľa BoFA mal nastať pomalý rast a vysoká inflácia, čo spôsobí pokles cien akcií a komodít – avšak ropa a zlato budú dosahovať najlepšie výsledky.
Aj napriek tomu, že zlato už má za sebou skvelý rok 2016, Capital Economics verí, že tento žltý kov má väčší priestor na ďalší rast. Táto spoločnosť očakáva, že zlato, by malo na na konci roka dosiahnuť úroveň okolo 1350 dolárov za uncu, čo je rast o ďalších 10%.
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár