V rámci turbulencií na akciovom trhu, investori sa vo väčšej miere zameriavajú na zlato.
Cena zlata od začiatku októbra získala viac ako 8%. Americký akciový index S&P 500 počas rovnakého časového obdobia klesol až o 14%.
Avšak investori, ktorí vykonali nákup akciových spoločností podnikajúcich v ťažbe zlata, dosiahli ešte omnoho lepšie výkony ako tí, ktorí vlastnia drahocenný kov. Banícka spoločnosť zo sektora zlata – Newmont Mining, ktorej akcie sa nachádzajú aj v indexe S&P 500, od októbra navýšila svoju hodnotu o viac ako 13%. Spoločnosť Barrick Gold, ktorý sa v priebehu minulého roka zlúčil s firmou Randgold, aby vytvorili najväčšiu ťažobnú spoločnosť v oblasti zlata na svete, sa aktuálne nachádza v zisku takmer 20%.
Prečo je zlato tak obľúbené? Cenám zlata sa darí v obdobiach, kedy sú investori nervózni, čo sa práve v súčasnosti deje.
Akcie v roku 2019 zaznamenali pozitívny vstup do nového roka, keďže sa objavujú správy o pokroku v obchodných rozhovoroch medzi USA a Čínou, ako aj možného zmiernenia nastolenej stratégie Federálneho rezervného fondu, ktorý by v tomto roku mohol pristúpiť k spomaleniu tempa okolo zvyšovania úrokových sadzieb. U investorov však obavy stále pretrvávajú: tzv. index Strachu a Chamtivosti od agentúry CNN, ktorý predstavuje indikátor trhového sentimentu, za posledný mesiac preukázal známky extrémneho strachu na trhu.
Súvisiace: Rebríček 10 krajín s najväčšou produkciou zlata
Richard Turnill, ktorý je investičným analytikom z celosvetovej spoločnosti Blackrock v tohto týždňovej správe ku klientom uviedol: “Obavy z hospodárskeho spomalenia a obchodné konflikty sú rozsiahle.” Americké akcie v decembri zaznamenali najhorší mesiac od februára roku 2009, zatiaľ čo aktíva považované za “bezpečné prístavy”, ako je zlato, japonský jen a americké dlhopisy, získali.
Celosvetové politické turbulencie sa neprejavia cez noc. Avšak toto naladenie investorov by malo byť pre ceny zlata pozitívne.
Trhoví analytici z výskumnej spoločnosti BTIG uviedli: “Vo svete, kde sa zdá, že nacionalistická naliehavosť smerujúca do zahraničia sa šíri po celom svete, kde nielen Fed, ale ECB (a iní) odpálili svoju bilanciu a kde globálne vzťahy … sa razantne komplikujú,” … “možno práve to je vhodné časový horizont (rok 2019) pre zlato.”
Nový trend v zlate?
Investori presunuli takmer 5 miliárd dolárov do zlata a fondov zameraných na tento drahý kov v štvrtom štvrťroku minulého roka – obdobie, kedy sa nachádzal akciový trh v režime voľného pádu (podľa firmy EPFR Global, ktorá sleduje údaje o podielových fondoch).
Pre porovnanie, investori počas tohto časového obdobia z amerických akciových podielových fondov vytiahli približne 60 miliárd dolárov.
Nedávne zvýšenia úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného fondu boli taktiež podporou pri raste cien zlata. Investori svoje zameranie presúvali na zlato kvôli obavám, že vyššie úrokové sadzby nakoniec spomalia ekonomiku, aj keď Fed navyšuje sadzby čo je znakom hospodárskej sily.
Analytici spoločnosti EPFR Global napísali: “Záujem o zlato je jedným z viacerých signálov, že investori vidia, že náklady na vyššie americké úrokové sadzby začínajú prevažovať nad všetkými výhodami.”
Ale ako na trhy vplývajú nedávne pripomienky od predsedu Fedu, Jerome Powella? Jeho vyjadrenia z minulého týždňa, kde poznamenal, že Fed bude pravdepodobne viac “trpezlivý”, pokiaľ ide o budúce navyšovanie sadzieb, čo v piatok pomohlo navýšiť rozsiahly nárast akciového trhu.
Ak Fed pozastaví rast sadzieb a stabilizuje Wall Street, bude to viesť k veľkej spätnej sile voči cenám zlata? Nie nevyhnutne.
Súvisiace: Nová dohoda vytvorí najväčšiu spoločnosť zlata na svete
Simona Gambarini, ktorá má na starosti analýzu trhov v spoločnosti Capital Economics, uviedla: “Výnosy dlhodobých dlhopisov v poslednom období klesajú. Dlhopis 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa v súčasnosti pohybuje na úrovni približne 2,7% – v porovnaní s minulým októbrom, kedy dosahoval takmer 3,25%.“
Tento prudký pokles výnosov dlhodobých dlhopisov by mal byť pre zlato pozitívnym, pretože konzervatívni investori majú tendenciu uprednostňovať aktíva s fixným výnosom nad zlatom, keďže očakávajú veľký výnos z rastúcich z úrokov dlhopisov.
Takže ak výnosy budú aj naďalej klesať, zlato vyzerá atraktívnejšie. Zlato môže byť tiež bezpečnejšou stávkou ako špekulatívne aktíva, ktorým je bitcoin a ďalšie kryptomeny.
Áno, zlato nie je aktívom, ktoré by mal vlastniť každý investor a je potreba v ňom mať časť svojho portfólia. Môže sa stať dokonca lepšou investíciu, než si ľudia myslia, vrátane Warrena Buffetta, ktorý ho slávne označil za aktívum, ktorá len existuje a nič nevytvára.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Yahoo
Facebook komentár