Tieto investičné stratégie sú okrem iných prevzaté z myšlienok a nápadov Jima Rogersa, Warrena Buffetta a Douga Caseyho. Tieto rady mi dobre slúžili a takisto dúfam, že vám poslúžia pri zostavovaní vášho portfólia rovnako dobre.
Trend je tvojim priateľom
Hľadajte na trhu kvalitné investície, u ktorých viete definovať pozitívny trend. Potom v danom trhu zotrvajte až do okamihu, kedy sa naplnili vaše očakávania alebo pokiaľ nenájdete niečo lepšie. Uvidíte, že je omnoho ľahšie nájsť trend a ísť po prúde, ako bojovať so súčasným. Ako vo všetkých trhoch, nevyhnutne sa vyskytnú korekcie, takže nastavte realistickú cieľovú sumu a predávajte, akonáhle ju dosiahnete.
S pákou opatrne
Ak niekto zbankrotuje, je to takmer vždy preto, že použil na špekuláciu príliš mnoho požičaných peňazí. Používanie páky vás vystavuje riziku, pretože jeden chybný pohyb alebo trhová korekcia vám môže kompletne vybieliť účet. Dokonca môžete mať ohľadom trendu pravdu, akonáhle však obdržíte tzv. margin call, budete nútený zlikvidovať svoju pozíciu. Ak sa rozhodnete pre prácu s pákovým efektom, neinvestujte peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť a dopredu sa rozhodnite, koľko kapitálu vložíte.
Nekupujte každú akciu
Veľa akcií vyzerá atraktívne a lákajú vás k nákupu. Nemôžete však obchodovať všetko, aspoň nie bez predošlého predaja iných pozícií, ktoré vám urobia miesto pre nové. Ak nakupujete bez predávania, ľahko sa vo svojom portfóliu stratíte. Aktívny investor sa môže sústrediť na 10-15 akcií bez toho, aby stratil prehľad.
Prílišná aktivita
Niektorí ľudia sú nedočkaví aj čo sa týka obchodovania. „Jedno z najlepších pravidiel, ktoré sa môžete o investovaní naučiť je nerobiť nič, absolútne nič, až kým je čo robiť. Väčšina ľudí vždy musí niečo robiť. Hovoria, ´Chlape, som šikovný, práve som strojnásobil svoje prachy.´ Potom sa ponáhľajú von a rýchlo s nimi musia niečo urobiť. Nevedia len sedieť a počkať si na správny čas, aby ich mohli zhodnotiť.“ – Jim Rogers
Nenaháňajte sa za výkonnosťou
Buďte ohľadom svojich príkazov disciplinovaný, nastavte maximálnu cenu, ktorú ste ochotný zaplatiť a ostatné nechajte na trh. Nenáhlite sa za akciou, o ktorej si myslíte, že poletí až na mesiac, keď je už teraz v stratosfére. Môžete stratiť pár homerunov, ale svoje riziko si ustrážite.
Používajte stop loss
So stratami sa človek psychologicky ťažko vyrovnáva, je však omnoho lepšie ich limitovať, ako nechať ich rásť v nádeji, že ich jedného dňa zmažem. Nastavte si stopové príkazy medzi 10 až 25% pod nákupnou cenou v závislosti od volatility akcie a rizika, ktoré ste ochotný podstúpiť. Pravidelne si svoje stop lossy kontrolujte, aby ste sa uistili, že sú tam, kde majú byť.
Zvezte sa zadarmo
Nebojte sa ešte zarobiť, aj keď sa už ceny zdvojnásobili alebo trojnásobili. Nikomu ešte neublížilo, keď sa zviezol na cene. Ak ste si istý, že vaša akcia stúpne až na mesiac, ostaňte v pozícii, určite si však cieľ vopred a akonáhle ho dosiahnete, predávajte.
Panický predaj
Ako v každom trhu, existujú dobré predaje a zlé predaje. Dobré predaje sú spojené s oprávnenými dôvodmi, ako fundamentálny problém v spoločnosti alebo na trhu. Panické predaje sú spojené s predajom kvalitných spoločností, ktorých cena akcie padla, pretože väčšina účastníkov na trhu pozíciu naraz opúšťajú. To môže vytvoriť nákupnú pozíciu, keďže kvalitné spoločnosti, ktoré sú prepredané sa rýchlo spamätávajú.
Nakupujte nízko
„Majte strach, keď ostatní sú nenásytní a buďte nenásytní, keď majú ostatní strach.“ – Warren Buffett. Panika a strach obyčajne predstavujú na Wall Streete výborné nákupné možnosti a nákupný čas je vtedy, keď ceny sú v depresii po tom, ako už každý predal. Ceny zvyknú ísť jedným smerom a potom padnúť viac v presne opačnom smere, ako by si zdravý rozum myslel.
Investujte len do toho, čomu rozumiete
Investovanie peňazí, či špekulácia pri akciách, ktorým úplne nerozumiete je ako dožadovanie sa problémov a nezáleží na tom, či vám ju odporučil váš priateľ, strýko alebo investičný poradca. Neskôr môžete prísť na riziká a úskalia, ktorých ste si neboli vedomí. Radšej si svoje peniaze nechajte a počkajte si na investíciu, ktorej rozumiete, takže môžete svoje riziká a ocenenia sami dobre posúdiť.
Učte sa
Ak chcete investovať na trhu, najprv sa o ňom poučte. Čím viac viete, tým lepšie budete vybavení na investovanie. Vyžaduje to časové úsilie nájsť spoločnosti a trhy. Príliš mnoho investorov a špekulantov zlyháva pri prvotnom výskume trhu, umiestnia ponuku a potom študujú spoločnosť.
Začnite čítaním výročnej správy spoločnosti a jej konkurencie. Existujú takisto obchodnícke journály a investičné publikácie, ktoré poskytujú dobré informácie. Čím viac vieš, tým viac budete mať vyhrané.
„Najlepšiu radu som raz dostal v lietadle. Bolo to v mojich prvých dňoch na Wall Streete. Letel som do Chicaga a sedel som pri jednom staršom pánovi. Pamätám si, že mohol mať tak 40 rokov. Povedal mi, aby som čítal všetko. Ak sa zaujímaš o spoločnosť a čítaš ročnú správu, povedal, urobíš viac ako 98% ľudí na Wall Streete. A ak budeš čítať poznámky pod čiarou, urobíš viac ako 100% ľudí na Wall Streete. Uvedomil som si, že ak si skutočne prečítam ročnú správu spoločnosti a jej poznámky – alebo ešte lepšie, 2 či 3 správy – že budem vedieť omnoho viac, ako ostatní. Profesionálny investori tým zvykli byť oslnení. Zdalo sa, akoby si každý myslel, že som chytrý. Neskôr som si uvedomil, že treba na to omnoho viac. Treba čítať ročné správy konkurencie, obchodné journály a všetko, na čo siahnete. Všimol som si, že väčšina ľudí si svoje domáce úlohy neplní. A ak by som robil ešte viacej, mal by som taký náskok, že by som bol v skutočnosti schopný nájsť úspešné investície.“ – Jim Rogers
Rozhodujte sa sami
Nenechajte nikoho, aby za vás rozhodoval. Mnoho ľudí stratilo svoje majetky, pretože preniesli svoje rozhodovanie na svojich finančných poradcov. História nám ukazuje, že príliš mnoho finančných poradcov robí riskantné stávky, je nečestných či nekompetentných. Navyše ani nemôžete očakávať, že váš finančný poradca bude s vašimi peniazmi jednať tak, akoby ste jednali vy.
Zdroj: GoldSilverFactor
Facebook komentár