Tento republikánsky prezidentský kandidát je nie len výnimočný svojím pôsobením v politike ale aj svojím investičným portfóliom.
Prezreli sme stovky každoročných finančných priznaní v ktorých členovia kongresu odkrývajú svoje aktíva a obchody. Ešte sme však nevideli také neortodoxné portfólio aké ma Ron Paul. O podobnej téme už písal aj Wall Street Journal viac ako rok dozadu.
Podľa údajov, ktoré sú dostupné v jeho priznaní za rok 2010, je Paulove portfólio ohodnotené sumou pohybujúcou sa v rozpätí 2,44 až 5,46 miliónov dolárov. (Priznania kongresmanov sú uvádzané v rozpätí, nie v konkrétnych číslach)
Väčšina kongresmanov, ako aj Američanov, drží nejaké nehnuteľnosti, pár dlhopisov alebo štátnych dlhopisov, niekoľko individuálnych akcií a samozrejme akciové fondy. Plus mínus nejaké to percento a typické portfólio kongresmana tvorí 10% hotovosť, 10% dlhopisov alebo štátnych dlhopisov, 20% majú v nehnuteľnostiach a 60% v akciách alebo akciových fondoch.
Portfólio Rona Paula je ale šokujúco odlišné.
Okolo 21% tvoria Paulovo portfólio investície do nehnuteľností a skoro 14% má v hotovosti. Nevlastní žiadne dlhopisy alebo dlhopisové fondy a má iba 0,1% v akciových fondoch. Tieto akciové fondy sú však držané nakrátko alebo stoja proti americkým akciám. Jeden je “dvojito inverzný” fond, ktorý na dennej báze, ide hore dvakrát toľko ako jeho porovnateľné akcie klesajú.
Zvyšok portfólia, teda 64% má alokovaných v zlatých a strieborných ťažobných akciách. Nevlastní Apple, ExxonMobile, žiadne akcie Procter&Gamble, žiaden General Electric a ani Johnson&Johnson, dokonca ani žiaden fond, ktorý by diverzifikoval riziko širokým košom akcií. Paul nevlastní žiadne akcie najväčších spoločností, teda okrem akcií veľkých firiem pohybujúcich sa v oblasti drahých kovov, ako napríklad Barrick Gold, Goldcorp a Newmont Mining.
Ron Paul taktiež vlastní 23 iných ťažobných spoločností – väčšinou ale malých. Pán Paul investoval do týchto malých extrémne volatilných spoločnosti niečo medzi 100 010 a 326 000 dolárov (zhruba 5% jeho aktív).
Vyzerá to tak, že Ron Paul je striktný kúp-a-drž investor, ktorý malo kedy obchoduje. Väčšinu akcií týchto ťažobných spoločností má vo svojom portfólio od roku 2002. Tak, ako ceny zlata a striebra od septembra prudko klesli, tak tomu nebolo inak ani v prípade akcií spoločnosti obchodujúcimi s drahými kovmi, niektoré sa dokonca prepadli až o 20%. Tento fakt znásobuje riziko v prípade akejkoľvek investície do tohto sektora.
Poprosili sme Wiliama Bernsteina, investičného manažéra v spoločnosti Efficient Portfolio Advisors v Eastforde, aby sa pozrel na portfólio Rona Paula. Pán Bernstein sa vyjadril, že ešte nikdy nevidel takú extrémnu stávku na ekonomickú katastrofu. „Toto portfólio je pol kroka od pivnice plnej konzerv a deväť-militrových guliek“.
Je veľa scenárov súdneho dňa pre Americkú ekonomiku a finančné trhy, tvrdí Bernstein a Paulovo portfólio je chránené iba proti jednému: neočakávaná inflácia sprevádzaná kolapsom hodnoty Amerického dolára. Ak sa však objaví deflácia (iný scenár) miesto toho „toto portfólio je obrovský risk“, hlavne kvôli chýbajúcim dlhopisom a veľkej závislosti na zlate.
Mať investičné portfólio, ktoré ochraňuje iba proti jednému zlému scenáru je to isté ako žiť v Kalifornii a kupovať iba poistenia proti zemetraseniu, povedal pán Bernstein. Tiež potrebujete ochranu proti ohňu, vetru, zlodejom a vlastne proti širokému rozsahu rizika. Dodáva, že v podstate investor by mal držať veľký mix aktív, ktoré ho nepoložia pri rôznych dobrých a zlých scenároch.
Ron Paul nereagoval na naše otázky. No môžeme konštatovať, že Ron Paul v investíciách, ako aj v politike sa odvážne drží svojho presvedčenia.
Zdroj: Wall Street Journal
Facebook komentár