Porozumenie súčasnej ekonomickej reality a trendov naznačuje, že investovanie do prírodných zdrojov (t.j. energetika, poľnohospodárstvo a minerálne bohatstvo – predovšetkým zlato a/alebo striebro) je takmer zaručene sektorom najviac priaznivým k investorom. V tomto článku popisujeme ekonomické peripetie, ktoré nás čakajú, ako sa najlepšie pripraviť, aby sme prekonali očakávaný ekonomický hurikán, rozbúrené vody a prudké lejaky, a do ktorých bezpečných investičných alternatív by ste mali investovať, ak chcete prežiť túto búrku storočia a prosperovať v nasledujúcich rokoch. 

Prečo bude náš prístup k investovaniu negatívne ovplyvnený budúcou ekonomickou realitou?

A) Zvýšená  volatilita:

Obdobie, ktoré nás čaká, bude poznačené  značnou neistotou a rastúcimi obavami ohľadom ekonomického smerovania, ktoré povedú k dramatickej volatilite na finančných trhoch.  

B) Nižšie ceny aktív:

Očakáva sa, že ceny aktív, ale nie komodít, budú pokračovať v poklese k ďalším minimám.  

C) Vyššie úrokové sadzby:

Zatiaľ čo v súčasnosti sú úrokové sadzby na niekoľko desaťročných minimách, neostanú na týchto úrovniach do nekonečna. Nevyhnutný nárast úrokových sadzieb sa stane spúšťačom pre paletu nových finančných a ekonomických kríz ovplyvňujúcich vlády aj súkromný sektor.  

D) Spľasnutie bublín na trhoch:

Rekordne nízke úrokové sadzby v dôsledku monetárnych politík centrálnych bánk spôsobili niekoľko finančných bublín … v technologickom sektore, kde bublina praskla v období 2000/02, ktorá bola nasledovaná bublinou v sektore rezidenčných nehnuteľností, ktorí sa dostal na vrchol v USA v 2006/07. Okrem toho, minimá trhových cien pre rezidenčné a komerčné nehnuteľnosti ešte neboli dosiahnuté. Nadmieru nízke úrokové sadzby viedli nielen k bublinám na trhoch, ale aj k ľahko dostupným úverom, požičiavaniu si a nadmerného využívania finančnej páky. Dôsledkami sú závažné narušenia fungovania ekonomiky ako celku, ktoré sa začali vo finančnom sektore a teraz aj vo vládnom sektore vo forme bezprecedentných deficitov a zadĺženia. Bezprecedentný rozsah úverovania, požičiavania, požičiavania si a finančnej páky sú negatívnymi znakmi súčasnej bublinovej ekonomiky.  

E) Pokračujúce dlhové krízy:

Dlh finančného sektoru, dlh fyzických osôb a vládny dlh sa stali celosvetovou realitou a ich dôsledky sú ešte stále len čiastočne zrejmé. A naďalej pokračujú v raste. Národy, ktoré pociťujú najväčšie finančné problémy majú vyspelé ekonomiky a zahŕňajú Spojené štáty, veľkú časť EU a Eurozóny a Japonsko. Nadbytočné zadlžovanie sa, vládne deficity, dlh a hrozba nedostatočných zdrojov na krytie budúcich záväzkov dominuje ich finančnej situácii (viď jeden z predchádzajúcich Bockových článkov na tému vládneho dlhu).  

F) Pomalší rast HDP:

S výnimkou niekoľkých národov rozvinutého sveta, ktorých ekonomiky sú založené na prírodných zdrojoch (Kanada, Austrália, Nový Zéland, Dánsko, Nórsko, Švédsko a Fínsko), väčšina ostatných rozvinutých krajín nie je schopná rásť a zdaňovať svoje ekonomiky dostatočne na to, aby sa vyhli budúcim dlhovým krízam, dramatickým devalváciám mien, monetárnej inflácii, monetizácii dlhu a cenovej inflácii vedúcim k rôznym druhom nesolventnosti. Nemecko a Holandsko sú možnými výnimkami a budú medzi tými niekoľkými, ktorí prežijú vrátane krajín bohatých na prírodné zdroje.

Ako sa pripraviť  na takéto investičné prostredie?

1. Splaťte svoje dlhy – majte dostatok likvidných prostriedkov a sporte.        

2. Nenakupujte na dlh – okrem prípadu, ak by ste mali dlhodobo fixovanú úrokovú mieru.        

3. Neriaďte sa stratégiou „kúp a drž“ – táto rada bola veľmi bežnou medzi finančnými poradcami v priebehu niekoľkých posledných rokov – ale časy sa zmenili.        

4. Vyvarujte sa investíciám s vysokými poplatkami – príliš veľká časť vášho kapitálu a ziskov sa vyparí nákupom investícií s vysokými nákupnými a/alebo predajnými poplatkami, a to predovšetkým v prípade neustálych správcovských poplatkov. Zvážte sektor ETF (exchange traded fund – fondy obchodované na burze) ako možnú náhradu, keďže poskytuje kombináciu výhod podielových fondov a klasických akcií obchodovaných na burze.        

5. Zvážte využívanie služieb lacných online brokerov – ekonomická alternatíva k brokerom poskytujúcim full service pre nákup a predaj cenných papierov a ETF.        

6. Neuskutočňujete časté nákupné a predajné transakcie – obchodovanie a špekulácie radšej nechajte na vzdelaných a skúsených profesionálov.        

7. Buďte informovaní – čo najviac čítajte, pýtajte sa osôb, ktoré nemajú skrytý záujem na predaji finančných produktov a odolajte lákadlu populárnych finančných médií.

Kam by ste mali investovať

1. Zvážte investície do aj iných cenných papierov ako investícií s fixným výnosom/fixnou úrokovou sadzbou ako sú dlhopisy, termínované účty a fondy peňažného trhu. Očakávajú nás vyššie úrokové sadzby (v skutočnosti to môžeme garantovať!), čo naisto spôsobí prepad súčasných investícií s fixným príjmom. V protiklade so všeobecnou mienkou, človek môže prísť o svoj kapitál, keď investuje do vládnych dlhopisov a korporátnych dlhopisov s investičným ratingom v prostredí rastúcej úrokovej miery, a to predovšetkým v prípade dlhopisov s dlhšími dobami splatnosti.  

2. Zvážte investície do cenných papierov a iných aktív denominovaných vo viacerých menách. Dôsledky menovej devalvácie ako následku rozsiahlej tlače peňazí (t.j. kvantitatívne uvoľnovanie/monetizácia dlhu) nepriamo spôsobia pokles hodnoty vašich investícií.  

3. Zvážte investície do akcií spoločností, ktorých veľká časť ziskov pochádza z rozvíjajúcich sa trhov, aby ste sa poistili proti menovej devalvácii ako aj možnosti zásadných zmien na ekonomických a finančných trhoch vašej vlastnej krajiny.  

4. Zvážte investície do cenných papierov a aktív denominovaných v iných menách ako US dolár. Bude čím ďalej tým nebezpečnejšie pre finančné zdravie jedinca staviť pri investíciách všetko na americkú kartu. Výnimkou sú investície do amerických spoločností, ktoré získavajú väčšinu svojich príjmov z aktivít v zahraničných krajinách a na rozvíjajúcich sa trhoch (Warren Buffet často obhajuje takúto divezifikáciu aktív).  

5. Zvážte investovať medzinárodne a uskutočniť niekoľko vybraných investícií v zahraničí pred tým, ako vyrastú ďalšie bariéry pre pohyb vašich peňazí. Ekonomické krízy so sebou nevyhnutne prinášajú neočakávané a predtým ignorované zmeny vo verejnej politike ako napr. kontroly na menových trhoch, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť investorov.  

6. Zvážte investície do rozvíjajúcich sa trhov, aby ste dosiahli vyváženejšie portfólio. Krajiny s najväčším potenciálom v nasledujúcom období zahŕňajú BRIC krajiny – Brazília, Rusko, India a Čína ako aj Indonézia, Thajsko, Singapur, Taiwan, Malajzia, Južná Kórea, Vietnam, Turecko, Čile, Kolumbia a Peru vďaka ich ekonomickému potenciálu a relatívne stabilnej politickej situácii. 

7. Zvážte investície do krajín rozvinutého sveta, ktorých ekonomiky sú postavené na prírodnom bohatstve ako Kanada, Austrália, Nový Zéland, Dánsko, Nórsko, Švédsko a Fínsko. Meny týchto finančne stabilných krajín naisto porastú v porovnaní s klesajúcimi menami krajín, ktoré pociťujú ekonomický pokles.  

8. Zvážte investície do sektora prírodných zdrojov, ktorý bude takmer naisto profitovať počas obdobia, ktoré máme pred sebou, predovšetkým v prípade ak sa svetová ekonomika výrazne pohne smerom vpred. Sektory primárnej výroby zahŕňajúce energetiku, poľnohospodárstvo a ťažbu nerastných surovín sú a budú najviac priaznivé pre investorov (viď jeden z Bockov predchádzajúcich článkov na tému výhod investovania do komodít).  

9. Zvážte investície do sektora energetiky, ktorý vám s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie slušné výnosy najmä vďaka rope, spolu s podružnými odvetviami ako preprava/ropovody, ropné spoločnosti, etc. Jadrová energetika sa pravdepodobne vráti na výslnie vďaka svojej schopnosti produkovať veľké objemy elektrickej energie spôsobom šetrným k životnému prostrediu za ceny, ktoré sú nižšie ako iné „zelené“ technológie. Bridlicový zemný plyn a uhlie si tiež zaslúžia pozornosť. 

10. Zvážte investície do základných poľnohospodárskych obilnín ako ryža, pšenica, kukurica a sójové bôby a spoločností, ktoré ich spracovávajú a distribuujú, výrobcov hnojív, dodávateľov semien a chemikálií ako aj technického vybavenia. 

11. Zvážte investície do nerastných surovín, predovšetkým základných kovov, ktoré sú úplne nevyhnutné pre rozvoj masívnej infraštruktúry a výrobkov pre rýchlo sa rozvíjajúci svet s populáciou 6,5 miliardy, ktorá stále rastie. 

12. Zvážte investície do cenných kovov. Nielenže je rast svetovej populácie nehatený, ale obyvatelia krajín rozvíjajúcich sa trhov veľkou rýchlosťou zvyšujú svoju úroveň života a od základných potrieb sa presúvajú na úroveň strednej triedy. Zvýšený dopyt z pohľadu kvality aj kvantity životných potrieb nad rámec základných potrieb bude stáť za rastúcim dopytom po základných materiáloch a zdrojoch potrebných na výrobu tovarov na uspokojenie potrieb a túžob rastúcej strednej triedy. Cenné kovy, predovšetkým zlato a striebro, majú uplatnenie aj v priemysle okrem toho, že sú uchovávateľmi hodnoty … predovšetkým zlato (viď jeden z Bockových predchádzajúcich článkov na tému Prečo sa zlato vyšplhá na cenu $10 000 do roku 2012!).

Záver

V prostredí s nekrytou menou náchylnou na prudkú devalváciu spôsobenú divou a nekontrolovanou tlačou peňazí vládou, sú hmotné statky akéhokoľvek druhu vrátane prírodných zdrojov a nehnuteľností (po tom ako ceny dosiahnu znížený rovnovážny stav) investíciami, ktoré by mali byť uprednostňované. Aby som bol ešte presnejší:

Investície do cenných kovov budú takmer naisto vašim bezpečným prístavom. 

Zdroj: MunKnee

Facebook komentár