Veľká čínska investičná vlna získava na sile.
Priame investície Číny v USA sú v roku 2016 na dobrej ceste, aby prekonali rekordnú úroveň 30 miliárd dolárov. S týmto vyjadrením prišla výskumná spoločnosť Rhodium Group a Národný výbor pre americko-čínske vzťahy, ktorá pracuje na podporu užších väzieb medzi krajinami.
Jednalo by sa tak o dvojnásobok minuloročných rekordných investícií v hodnote 15 miliárd.
Súvisiace: Čína rýchlo skupuje americké spoločnosti, čo zvyšuje obavy
Existuje len veľmi málo indikátorov, na základe čoho by sa dalo povedať, že objem investícií z Číny bude spomaľovať, keďže sa snažia realizovať zvýšenie svojich expozícií voči krajinám s vyššími príjmami a vykonávajú stratégie proti ekonomickému spomaleniu na domácom trhu. Obavy nad stabilitou čínskeho juanu taktiež zvyšujú objemy zahraničných investícií.
Skupina ďalej predvída: “Pokračujúce opravy čínskeho modelu rastu, nižších politických bariér pre odchádzajúce investície a väčšia dôvera zo strany čínskych podnikov pre investovanie do zámoria bude v budúcom desaťročí z Číny poháňať odliv stovky miliárd dolárov.”
Správa odhaduje, že v Spojených štátoch má viac ako 1900 čínskych firiem svoje ďalšie dcérske spoločnosti a na plný úväzok zamestnávajú zhruba 90 000 pracovníkov. Ďalšie desaťtisíce pracovníkov zamestnávajú priamo cez čínske firmy.
Napríklad stavebný projekt mrakodrapu v Chicago, ktorý je vedený firmou Dalian Wanda, ktorá je vlastnená najbohatším mužom Číny – Wang Jianlin očakáva, že vytvorí okolo 2000 stavebných prác.
New York City zostáva jedným z najobľúbenejších miest pre čínske investície, väčšinou v oblasti nehnuteľností alebo finančného sektora. Medzi nápadné investície do komerčných nehnuteľností patrí spoločnosť Fosun a jeho kúpa budovy Chase Manhattan a získanie poisťovateľa Anbang, pre kultový hotel Waldorf Astoria.
Kalifornský technologický a zábavný priemysel si taktiež získava veľkú pozornosť, zatiaľ čo investície do energetiky majú tendenciu byť zoskupené v Texase.
Kým atmosféra celkových investícií je optimistická, správa uvádza, že zvýšená kontrola čínskych obchodov v USA sa stala problémom volebného roka.
Súvisiace: Čína má viac miliardárov ako USA
Správa ďalej uvádza: “Regulačné orgány a členovia Kongresu majú povinnosť odstrániť oprávnené obavy ohľadom čínskych investícií,” … “V rovnakej dobe je, ale taktiež potrebné zabezpečiť, že politická rétorika a politizácia nebudú zbytočne brániť vytváraniu investičných tokov a už obzvlášť nie vo volebnom roku.”
Správa taktiež varuje, že narušenie ekonomického systému Číny – ako napríklad privilégia pre štátne podniky – by mohli mať nepriaznivý vplyv na zahraničné investície a dokonca poškodiť ich stratégie s krajinami kde majú blízke ekonomické väzby.
Zdroj: NYTimes, WSJ
Facebook komentár