Venezuela pravdepodobne prekonáva jednu z najväčších hospodárskych katastrof v histórii sveta, keďže ceny každým dňom nekontrolovateľne stúpajú.
Medzinárodný menový fond (MMF) v priebehu tohto týždňa uviedol, že táto latinskoamerická krajina “uviazla v hlbokej hospodárskej a sociálnej kríze,” a že inflácia by do konca tohto roka mala dosiahnuť 1 milión percent. Fond prirovnal situáciu Venezuely s Nemeckom v roku 1923 a Zimbabwe koncom roka 2000, kedy zrútenie dopytu po peniazoch viedlo k historicky vysokým cenám a nebezpečným sociálnym otázkam.
Francesco Filia, ktorý je výkonným riaditeľom pobočky fondu v Londýne – Fasanara Capital, prostredníctvom e-mailu poznamenal: “Hyperinflácia spôsobuje zastavenie hospodárskeho systému: odrádza zahraničných investorov, odrádza miestne firmy, znižuje hodnotu úspor a miezd pre domácnosti a tým poškodzuje dlhodobý hospodársky rast.”
Dodal: “Tieto podmienky sú nevyhnutné pre sériu bankrotov a kapitálové kontroly. Keď sa táto špirála roztočí, je veľmi ťažké to zastaviť, pretože dôveryhodnosť tvorcov politík je vážne poškodená.”
Ako sa sem Venezuela dostala?
Zsolt Papp, špecialistka na investície do dlhopisov v spoločnosti JP Morgan Asset Management poznamenal: “Bohužiaľ, sa jedná o dlhý príbeh nevhodného ekonomického smerovania.”
Hospodárstvo Venezuely je silne závislé od vývozu ropy, ktorá z tejto krajiny kedysi urobila veľmi bohatú krajinu. Hovorilo sa o nej, že má najväčšie overené zásoby ropy na svete. Ropa opúšťajúca krajinu predstavuje približne 90% celkového vývozu. Keď ceny ropy v roku 2014 začali klesať, hotovosť, ktorú za ňu dostala, výrazne klesla – čo prinieslo nové ekonomické výzvy.
Režim Nicolasa Maduroho, ktorý v roku 2013 nahradil Huga Cháveza, sa rozhodol udržať oficiálny výmenný kurz nadhodnotený a sprísnil vládnu kontrolu okolo prístupu k americkým dolárom – čo znamená, že pre Venezuelčanov bolo náročnejšie zmeniť svoje bolivary (národnú menu) za dolár. Tým sa počet dostupných bolivárov ďalej zvyšoval a to vyvolalo zníženie dovážaného tovaru. Nižší dovoz viedol k rastu cien, takže inflácia dosiahla rekordné úrovne.
Ekonomické problémy vo Venezuele sú väčšinou výsledkom politického smerovania Madura. Namiesto zníženia výdavkov – tradične považované za nepopulárne opatrenie medzi voličmi – Maduro sa rozhodol vytlačiť ešte viac peňazí, čím ďalej prispieval k nárastu inflácie.
Venezuela bola okrem toho postihnutá medzinárodnými sankciami. Spojené štáty zakázali obchodovanie s novými dlhopismi venezuelskej vlády a štátnej ropnej spoločnosti, pričom USA argumentujú tým, že vládu tejto krajiny označili za “diktatúru”.
Ekonomické ťažkosti vo Venezuele viedli krajinu k tomu, že v minulom roku medzinárodným investorom dokonca nevedela splácať jej dlhové splátky. Chýbajúce platby nielen navyšujú jej dlhový balík, ale vedú k zhoršovaniu názoru správcom fondov. Strata dôveryhodnosti medzi investormi znižuje možnosti Venezuely ohľadom získavania nových finančných prostriedkov.
Súvisiace: Venezuela ponúka Indii 30% zľavu na ropu. Ak zaplatí v kryptomene
Papp ďalej uviedol: “Potrebujeme vidieť zmeny v tvorbe politiky, kým zmenu politiky nebudeme vidieť, v tejto ekonomike bude náročné vidieť zmeny.” Povedal, že je “veľmi bezpečné” predpovedať, kedy príde koniec venezuelskej krízy. Podľa jeho vyjadrení sa v nasledujúcich mesiacoch sa tak nestane, bude to pravdepodobne trvať niekoľko rokov.
Čo ďalej?
Podľa MMF sa rast HDP v tomto roku zníži o 18 percent, čo je tretí po sebe nasledujúci dvojciferný pokles.
Ďalej poznamenal: “Očakávame, že vláda bude pokračovať v riadení rozsiahlych fiškálnych deficitov financovaných výhradne z expanzie základných peňazí, čo aj naďalej bude podporovať zrýchlenie inflácie, keďže dopyt po peniazoch bude aj naďalej obmedzený.”
Papp z JP Morgan Asset Management ďalej uviedol: “Vzhľadom na rozsah problémov je pravdepodobné, že ani nedávne oživenie cien ropy, situáciu vo Venezuele výrazne nezmení.”
V snahe bojovať proti hyperinflácii Maduro vo štvrtok oznámil, že z meny jeho krajiny plánuje odstrániť päť núl, namiesto predtým oznámeného plánu v hodnote troch núl. Nové bankovky sa do obehu uvedú v priebehu budúceho mesiaca.
Denník Financial Times v piatok poznamenal, že aj cez to, najvyššia nominálna hodnota meny bude mať koncom augusta hodnotu len 6 dolárov a do konca roka len 20 centov.
V dôsledku týchto faktorov Venezuelčania z krajiny utekajú. Podľa údajov Organizácie Spojených národov zverejnených v máji, od roku 2014 túto krajinu opustilo viac ako 1,5 milióna ľudí.
Správa ďalej uviedla: “Tisíce ľudí denne sa aj naďalej snažia o legálne prekročenie hranice a smerujú do susedných krajín,” a ďalej dodala, že očakávania sú v tom, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2018.
Veľký počet ľudí opúšťajúcich Venezuelu prináša ďalšie hospodárske problémy. Nielenže sa krajina stane obeťou takzvaného úniku mozgov, ale taktiež jej začína chýbať pracovná sila.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár