Najväčšou otázkou, ktorej ekonomika USA (ale aj iné krajiny sveta) čelí, je, kedy sa raketovo rastúce spotrebiteľské ceny vrátia späť na zem. Vznik variantu Delta toto tajomstvo inflácie iba prehlbuje.
Existuje nádej, že inflácia sa ochladí, keď ekonomika zažije úplné opätovné otvorenie, čo umožní ponuke vyrovnať rastúci dopyt.
Avšak letný nárast počtu prípadov s ochorením Covid-19 túto situáciu komplikuje. Je to preto, že variant Delta ohrozuje, že z krátkodobého hľadiska príde k zmierneniu cenových tlakov – a z dlhodobého hľadiska ich zhorší.
Poplašné zvony pandémie zazneli v pondelok na Wall Street, pričom všeobecný akciový index Dow Jones klesol o 726 bodov, teda o 2,1%. Trhy sa v utorok a stredu rýchlo odrazili, hoci trh s dlhopismi stále signalizuje nervozitu. Výnosy štátnych dlhopisov klesli na najnižšiu úroveň za takmer šesť mesiacov.
Dobrá správou je, že investori a ekonómovia tvrdia, že obavy z delty sú pravdepodobne príliš prehnané. Poukazujú na to, ako vakcíny zostávajú vysoko účinné (takmer všetky úmrtia a hospitalizácie v rámci ochorenia Covid-19 sú medzi neočkovanými ľuďmi), a existuje tak malo dôvodov na obmedzenia, ktoré v minulom roku ničili všetky ekonomiky.
David Kelly, hlavný analytik v JPMorgan Funds, poznamenal: „Nemyslíme si, že toto oživenie bude čeliť vykoľajeniu.“
Rovnako ani Mark Zandi, ktorý je hlavným ekonómom spoločnosti Moody’s Analytics, neznižuje svoju prognózu pre rozvíjajúcej sa ekonomiky. Poukázal na to, ako sa ekonomické ukazovatele v reálnom čase nezmierňujú, vrátane všetkého od rezervácií reštaurácií po počet cestujúcich, ktorí prechádzajú bezpečnostnými previerkami na letiskách.
Súvisiace: Ceny neustále stúpajú: Raketová inflácia dosiahla 13-ročné maximum
Zásah Covidom
Ak varianta Delta skutočne odvedie časť trakcie z ekonomického návratu, pravdepodobne by to malo za následok zmiernenie cenových tlakov, ktoré počas tohto rýchleho oživenia „bublú“.
Zandi ďalej poznamenal: „V blízkej budúcnosti by to malo za následok odstránenie obáv z inflácie, pretože by to znamenalo menší dopyt.“
Rastúci dopyt po všetkom, od dreva a benzínu po ojazdené autá, v posledných mesiacoch viedli k nárastu inflácie. Spotrebiteľské ceny v júni rástli najrýchlejším medziročným tempom od roku 2008.
Brian Wenzel, finančný riaditeľ gigantu kreditných kariet Synchrony Financial, súhlasí s tým, že variant Delta by mohol zmierniť šok z rastu.
Wenzel poznamenal: „Vedie to k tlmeniu inflácie,“ … “Boli by sme radšej, keby sa inflácia zmiernila a variant Delta by ju napokon mohol zmierniť. To samozrejme nie je to, ako by sme chceli aby bola zmiernená.”
Zdá sa, že inflácia v oblasti energií už teraz prechádza vrcholom. Ceny ropy sa v pondelok prepadli o viac ako 7%, keďže investori sa obávali možného spomalenia zo sektoru motorových vozidiel a leteckej dopravy. Výpredaj ropy, ktorý sa v utorok mierne zvrátil, by mal zmierniť tlak na ceny benzínu, ktoré dosiahli sedemročné maximá.
Ako by mohol variant Delta zvýšiť ceny?
Prezident Joe Biden a predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell opakovane vyjadrili presvedčenie, že ide iba o dočasný jav, ktorý je spôsobený bezprecedentným “vypnutím“ ekonomiky, po ktorom nasledovalo rýchle opätovné otvorenie.
Biden počas pondelkového vystúpenia poznamenal: “Skutočnosť je taká, že nemôžete otočiť naštartovať globálnu ekonomickú sily a nerátať, že sa tak stane.“
Čo však v prípade, že sa toto svetlo opäť stlmí, tentokrát variantom Delta?
Lindsey Bell, hlavná analytička investičných stratégií v spoločnosti Ally Invest, uviedla: „Obávam sa, že to zvyšuje obavy z inflácie, pretože to znamená, že normalizácia dodávateľských reťazcov bude trvať dlhšie, než dopyt vyrovná.“ … „To ma núti myslieť si, že inflácia tu bude dlhšie.“
Zandi zopakoval tento sentiment.
Ďalej poznamenal: „V nie príliš vzdialenej budúcnosti by to viedlo k nárastu inflácie,“ … „Účinky na strane ponuky sa zosilňujú a globálne dodávateľské reťazce sú čoraz viac zasahované.“
Kedy Fed uvoľní núdzové programy?
Obnovené obavy z pandémie Covid-19 posilňujú neochotu Fedu ukončiť núdzové programy napriek prudko rastúcej inflácii. Predstavitelia Fedu nechcú predčasne zrušiť podporu ekonomiky, kým sa zdravotná kríza skutočne neskončí.
Riziko, že variant Delta povedie k navýšeniu inflácie, by ešte viac skomplikovalo, aby Fed nakoniec opustil svoju núdzovú pozíciu.
Súvisiace: 5 vecí, ktoré sú teraz lacnejšie ako pred pandémiou
Zandi ďalej poznamenal: „Situácia sa stáva komplikovanejšou,“ … „Pristátie lietadla by mohlo byť ťažšie, pretože hmla je hustejšia.“
Zameranie na variant Delta pripomína investorom, že pandémia sa neskončila. A hoci sú očkovacie látky proti tomuto konkrétnemu variantu účinné, scenárom nočnej mory je, že sa objaví ďalšia, ktorá sa očkovacím látkam vyhne.
Kristina Hooper, analytička v spoločnosti Invesco uviedla: „Toto je najhorší scenár,“ … „Najväčším rizikom šírenia variantu Delta je, že každá osoba, na ktorú sa rozšíri, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku iného variantu.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, CNN
Facebook komentár