Inflácia USA sa v novembri zrýchlila na najrýchlejšie tempo od roku 1982, ako v piatok uviedlo Ministerstvo práce, čím vytvoril tlak na oživenie ekonomiky a zhoršuje sa situácia pre Federálny rezervný systém.
Index spotrebiteľských cien , ktorý meria náklady v rámci širokého košu tovarov a služieb, medzi-mesačne vzrástol o 0,8 %, čo predstavuje medziročné tempo rastu o 6,8 %, čo je najrýchlejšie tempo od júna roku 1982.
Bez započítania cien potravín a energií sa takzvaný jadrový CPI za mesiac zvýšil o 0,5 % a medziročne o 4,9 %, čo bolo samo o sebe najprudšie zvýšenie od polovice roku 1991.
Súvisiace: Ceny raketovo rastú. Goldman Sachs tvrdí, že ceny pôjdu ešte vyššie
Odhad agentúry Dow Jones počítal s ročným navýšením cien pre hlavný kôš o 6,7 % a pre jadrový index o 4,9 %.
Graf: 1980-2021 Vývoj inflácie v USA
Zvýšenie cien prišlo od tzv. známych “vinníkov“.
Ceny energií sa od novembra 2020 zvýšili o 33,3 %, vrátane 3,5 % nárastu v mesiaci november. Samotná cena benzínu vzrástla o 58,1 %.
Ceny potravín medziročne vyskočili o 6,1 %, zatiaľ čo ceny ojazdených osobných a nákladných áut, ktoré sú hlavným prispievateľom k prudkému nárastu inflácie, vzrástli o 31,4 % a medzi-mesačne o 2,5 %.
Ministerstvo práce uviedlo, že nárast potravín a energií bol za 12 mesiacov najrýchlejší za posledných 13 rokov.
Náklady na bývanie, ktoré tvoria zhruba jednu tretinu CPI, medziročne vzrástli o 3,8 %, čo je najviac od roku 2007, kedy sa zrýchľovala kríza v oblasti bývania.
Trhy na správu reagovali pozitívne, keďže akciové indexy na Wall Street rástli, zatiaľ čo výnosy vládnych dlhopisov poklesli. Niektorí ekonómovia si mysleli, že piatková správa by mohla naznačovať ešte prudšiu infláciu, ktorá by v rámci hlavného čísla zaznamenala nárast o viac ako 7 %.
Predstavitelia Fedu pripisujú nárast inflácie faktorom spojeným s pandémiou. Hlavnými faktormi boli silný spotrebiteľský dopyt po tovare a obmedzené miesta v dodávateľskom reťazci, aj keď nárast cien bol silnejší a trvalejší, než politici očakávali.
Randy Frederick, výkonný riaditeľ pre obchodovanie a deriváty v spoločnosti Charles Schwab, poznamenal: „Nezáleží na tom, ako sa na to pozeráte, aj keď vezmete do úvahy extrémy spôsobené pandémiou, stále sa jedná o veľmi vysokú infláciu,“ … “Stále ide o narušenie dodávateľského reťazca, infláciu súvisiacu s polovodičmi.”
Predstavitelia centrálnej banky naznačili, že začnú spomaľovať pomoc, ktorú poskytujú v snahe znížiť infláciu. Investori vo všeobecnosti očakávajú, že Fed pravdepodobne od januára zdvojnásobí obmedzenie svojich nákupov aktív na 30 miliárd dolárov mesačne. To by umožnilo Fedu začať zvyšovať úrokové sadzby už na budúcu jar.
Inflačné tlaky tvrdo zasahujú aj zamestnancov.
Ministerstvo práce v osobitnej správe uviedlo, že hoci sa hrubá mzda za posledný rok zvýšila o 4,8 %, skutočný priemerný hodinový zárobok zodpovedajúci inflácii v novembri klesol o ďalších 0,4 % a za 12-mesačné obdobie je o 1,9 % nižší.
Zatiaľ čo veľká časť inflácie z obdobia pandémie pochádza z prudkého dopytu po produktoch, ako sú vozidlá a iné tovary s dlhou životnosťou, inflácia služieb taktiež rastie. Bez započítania energií sa náklady na služby v novembri zvýšili o 0,4 % a za 12 mesiacov vzrástli o 3,4 %, čo je najrýchlejšie ročné tempo od apríla 2007.
Náklady na oblečenie boli tiež v mesiaci výrazne vyššie, keďže medzimesačne vzrástli o 1,3 % a medziročne o 5 % (pred sezónou sviatočných nákupov).
Súvisiace:
Svetové ceny potravín vzrástli za rok až o 30 %
USA uvoľnia zásoby ropy v koordinácii s inými krajinami
Niektorí ekonómovia si však myslia, že inflácia je blízko svojho vrcholu, najmä v dôsledku poklesu cien energií v posledných týždňoch. Zatiaľ čo ropa West Texas Intermediate v roku 2021 vzrástla o viac ako 52 %, cena v porovnaní s posledným vrcholom v novembri klesla približne o 14 %.
Keďže počet žiadostí v nezamestnanosti je najnižší od roku 1969 a očakáva sa, že hrubý domáci produkt po nevýraznom treťom štvrťroku do konca roku 2021 výrazne vzrastie, najväčším problémom oživenia zostáva inflácia.
Prezident Joe Biden platí politickú cenu za prudko rastúce ceny: Nedávny prieskum agentúry CNBC ukázal, že jeho podpora dosiahla 41 %, čo je z veľkej časti spôsobené 56 % respondentmi, ktorí nesúhlasia s jeho ekonomickými výsledkami, v porovnaní s iba 37 %, ktorí ich schvaľujú.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár