Inflácia Turecka za mesiac máj medziročne vzrástla o 73,5 %, čo je najvyšší rast za 23 rokov, keďže krajina zápasí s prudko rastúcimi nákladmi na potraviny a energie a dlhodobou neortodoxnou stratégiou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v oblasti menovej politiky.
Ceny potravín v krajine s 84 miliónmi obyvateľov sa medziročne zvýšili o 91,6 %, ako informoval štatistický úrad krajiny, čím poukázal na nepríjemnosti, ktorej čelia pravidelní spotrebitelia, keďže problémy s dodávateľským reťazcom, rastúce náklady na energiu a ruská vojna na Ukrajine sa podieľajú na zvyšovaní celosvetovej inflácie.
Turecko sa roky tešilo z rýchleho rastu, avšak Erdogan roky odmietal zmysluplne zvyšovať úrokové sadzby, aby schladil rastúcu infláciu, pričom sa označil za zaprisahaného nepriateľa rastu úrokových sadzieb pre občanov. Výsledkom bol prepad tureckej líry a oveľa nižšia kúpna sila pre priemerného Turka.
Erdogan za uplynulí rok nariadil centrálnej banke krajiny (ktorá podľa analytikov nie je od neho nezávislou), aby opakovane znižovala úrokové sadzby z pôžičiek, aj keď inflácia naďalej rástla. Vedúci predstavitelia centrálnej banky, ktorí vyjadrili nesúhlas s týmto postupom, boli prepustení; od jari 2021 turecká centrálna banka za dva roky mala tak štyroch rôznych guvernérov.
Turecký prezident prisľúbil, že prinesie nový ekonomický model, ktorý prinesie boom exportného bohatstva vďaka lacnejšej hodnoty líry, a následne bude riešiť infláciu odstránením dlhodobého obchodného deficitu Turecka. Tak sa však nestalo a aktuálne neskutočne vysoké náklady na dovoz energie, ktoré je potrebné zaplatiť v dolároch (kedy je potreba oveľa viac dolárov, z dôvodu slabosti líry) vyvíjajú silný tlak na ekonomiku.
Ekonomickí analytici očakávajú, že trajektória tureckej inflácie sa bude len zhoršovať.
Ehsan Khoman, riaditeľ výskumu rozvíjajúcich sa trhov pre oblasť Európy, Stredného východu a Afriky pre MUFG Bank, na Twitteri po zverejnení údajov napísal: „Zameranie na heterodoxné (opak mainstreamových) opatrenia voči konvenčnej menovej politike pravdepodobne nevyrieši problém inflácie a očakávame, že v 3Q roka 2022 prekročia medziročný rast o 80 %.“
Súvisiace: Inflácia v Turecku dosahuje takmer 50 %, čo je najviac za dve desaťročia
V rozhovore pre agentúru CNBC Khoman dodal, že očakáva, že turecká inflácia „medziročne zostane nad hodnotou 70 % až do novembra, v dôsledku mixu zvýšených cien komodít, rastúcich domácich výrobných nákladov a prudko sa znehodnocujúcej líry“.
Holger Zschapitz, finančný redaktor nemeckého denníka Die Welt, na Twitteri napísal: „Turecko je v období inflácie v 90. rokoch. Vyzerá to, akoby Erdogan stratil svoju poslednú dôveryhodnosť, čo sa týka ekonomických sľubov,“ … „Erdoganova neortodoxná stratégia na riadenie ekonomiky krajiny v hodnote 790 miliárd dolárov je aj naďalej naozaj nevhodnou.“
Hodnota tureckého indexu spotrebiteľských cien sa tak zvýšila na 73,5 % zo 70 % v predchádzajúcom mesiaci.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, FT
Facebook komentár