Inflácia čelí navyšovaniu, keď ceny energií prudko rastú.

Inflácia čelí navyšovaniu, keď ceny energií prudko rastú.

Inflácia Eurozóny v septembri dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 13 rokov, keďže blok bojuje s rastúcimi nákladmi na energie.

Podľa predbežných údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, celková inflácia v priebehu minulého mesiaca dosiahla hodnotu 3,4 %. To bola najvyššia úroveň od septembra 2008, kedy inflácia dosiahla 3,6%. Tento výsledok prichádza po tom, ako sa nemecké spotrebiteľské ceny v septembri zvýšili o 4,1% – najvyššia úroveň za takmer 30 rokov.

Rast bol poháňaný rastúcimi cenami energií, čo prehlbovalo obavy spomedzi tvorcov politík. Cena plynu za prvý mesiac v rámci európskeho benchmarku s označením Dutch TTF hub, sa od začiatku roka zvýšila takmer o 400%.

Francúzsko sa stalo poslednou krajinou, ktorá zintenzívnila opatrenia na zníženie nákladov pre spotrebiteľov. Predseda vlády Jean Castex vo štvrtok uviedol, že vláda bude blokovať ďalšie zvyšovanie cien zemného plynu a tiež zvyšovanie taríf za elektrinu. Predtým, ako sa začnú tieto opatrenia uplatňovať, však ceny plynu pre francúzskych spotrebiteľov v piatok stúpnu o 12,6%.

Taliansko, Grécko a Španielsko taktiež podnikli kroky na riešenie zvýšenia cien.

Dočasné?

Centrálni bankári sú toho názoru, že nedávny nárast inflácie je „prechodný“ a že cenové tlaky sa v roku 2022 zmiernia.

V septembri prezidentka Európskej centrálnej banky – Christine Lagardeová, uviedla: “V posledných troch štvrťrokoch sme revidovali mnohé z našich projekcií nahor.” Veci nabrali rýchlejšie tempo, a to platí pre rast, ako to platí pre infláciu, ale aj pre zamestnanosť.“

“Svojím spôsobom jedná sa o balík pozitívnych správ, pretože to znamená, že naše ekonomiky reagujú.”

A čo viac, niektorí neočakávajú, že by tento rekordný nárast cien energií v blízkej dobe mal skončiť, pričom analytici z oblasti energií varujú, že nervozita na trhu bude pravdepodobne pretrvávať počas celej zimy.

Lagardeová však dodala, že tlaky na ceny energií pravdepodobne prežijú ďalšie inflačné faktory, najmä čo sa týka narušenia dodávateľských reťazcov.

Lagardeová poznamenala: “Energie budú záležitosťou, ktorá tu pravdepodobne zostane dlhšie. Pretože prechádzame aj zo zdrojov energie poháňaných fosílnym priemyslom.”

Niektorí ekonómovia sa však pýtajú, či sú všetky cenové tlaky dočasné a či centrálna banka potrebuje rýchlejšie prispôsobenie menovej politiky.

V poznámke Carsten Brzeski, analytik zo spoločnosti ING na konci tohto týždňa uviedol: „Nedávny nárast urobí veľmi málo na preklenutie priepasti medzi týmito dvoma inflačnými tábormi: jeden tvrdí, že inflačné faktory sú prechodné a že základné efekty v budúcom roku sa vytratia alebo sa dokonca obrátia, a druhý očakáva široké riziko zrýchlenia inflácie. Naše očakávania zostávajú niekde v strede.“

„Neustále vyššie miery inflácie a vysoké riziko, že by ECB skutočne vstúpila do obdobia, v ktorom sa jej dlhodobejšie prognózy inflácie často javia ako príliš nízke (v porovnaní s príliš vysokými v rokoch pred pandémiou), by mali vyvinúť väčší tlak na to, aký objem finančných balíčkov ekonomika eurozóny skutočne potrebuje.“

Súvisiace:
Energetická kríza už zasahuje aj továrne
Energetické firmy prestávajú prijímať nových zákazníkov

Analytici očakávajú, že ECB poskytne podrobnejšie informácie o svojom postoji k menovej politike na decembrovom zasadnutí. Program pandemických núdzových nákupov, známy ako PEPP, sa má skončiť v marci a pozorovatelia ECB predpokladajú zníženie hodnoty nákupov, v priebehu posledných mesiacoch programu.

Andrew Kenningham, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics, uviedol: „Aj keď sa inflácia udrží počas dlhšieho časového horizontu, stále si myslíme, že Európska centrálna banka sa bude držať svojho holubičieho (akceptujúcim infláciu) prístupu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár