Podľa Indického premiéra Nerandra Modiho, klimatické zmeny, terorizmus a odpor proti globalizácií sú tri najvýznamnejšie výzvy pre civilizáciu tak ako ju poznáme
Na každoročnom stretnutí svetového ekonomického fóra v roku 2018 v Davose, Švajčiarsko, hovoril Modi o príležitostiach a hrozbách technológií, Indickom pláne pre boj s príjmovou nerovnosťou, vytváraní pracovných miest, a investíciách do svetového obchodu
Podľa Modiho „vo svete, ktorý je plný zlomov a trhlín, potrebujeme vybudovať zdieľanú budúcnosť.“
Indický premiér Narendra Modi na každoročnom stretnutí svetového ekonomického fóra v roku 2018 v Davose, Švajčiarsko povedal: Klimatické zmeny, terorizmus a odpor proti globalizácií sú tri najvýznamnejšie výzvy pre civilizáciu tak ako ju poznáme.
Modi – líder najrýchlejšie rastúcej veľkej ekonomiky sveta a najväčšej demokracie – vystúpil s výnimočným prejavom počas ktorého taktiež hovoril o príležitostiach a hrozbách technológií, Indickom pláne pre boj s príjmovou nerovnosťou, vytváraním pracovných miest a tým ako jeho krajina „strihá červenú pásku a rozprestiera červený koberec“ pre medzinárodný obchod a investície.
Podľa Modiho „vo svete, ktorý je plný zlomov a trhlín, potrebujeme vybudovať zdieľanú budúcnosť.“
So vznikajúcou novou silou, sa rovnováha medzi ekonomickými možnosťami a politickou silou mení obrovskou rýchlosťou. Preto môžeme predpovedať ďalekosiahle zmeny v podstate tohto sveta s rešpektom pre mier, stabilitu a bezpečnosť.
„Výzvy, ktorým čelíme sú tak početné ako sú skľučujúce“ povedal Modi, pred tým ako sa zameral na tri hlavné výzvy, o ktorých verí, že „predstavujú najväčšiu hrozbu prežitia ľudskej civilizácie.“
Klimatické zmeny
Modi poznamenal: „Ľadovce ustupujú, zásoby ľadu sa v Arktíde topia, mnoho ostrovov sa potápa … Môžu tu byť povodne, alebo suchá, vidíme dopad extrémnych poveternostných podmienok.“
Indický premiér povedal: “Krajiny pri spolupráci a plnení svojich environmentálnych záväzkov zlyhali,” …
„Všetci by sme mali vyjsť zo svojich obmedzených úzkych hraníc a mali by sme ukázať solidaritu.“
„Každý hovorí o znižovaní skleníkových plynov ale existuje len veľmi málo ľudí alebo krajín, ktoré svoje slovo podporili aj zdrojmi pre podporu rozvojových krajín v prijímaní vhodných technológií. Veľmi málo z nich prišlo pomôcť.“
Indický premiér pokračoval: “Opustili sme model skromnej konzumácie ku konzumácií založenej na potrebách až k chamtivej konzumácií, pokračoval. Ďalej sa spýtal, či „toto je náš vývoj alebo je to náš úpadok?“
Modi sa potom podelil o ambície jeho krajiny prejsť na zelenšie formy energie.
Ďalej uviedol: „Pre záchranu životného prostredia a boj s klimatickými zmenami, moja vláda naplánovala veľkú kampaň a dala sama sebe veľmi ťažký cieľ“ … „Do roku 2022, v Indii chceme produkovať 175 gigawatov obnoviteľnej energie. Toto je obrovský cieľ pre krajinu ako India.
V posledných troch rokoch India dosiahla približne 60 gigawatov, čo je zhruba tretina jej cieľa.
Terorizmus
Druhá veľká hrozba, ktorej ľudstvo podľa Modiho čelí je terorizmus.
„Terorizmus je nebezpečenstvom, ale rovnako nebezpečným je umelo vytvorené rozlišovanie medzi dobrými a zlými teroristami.“
Radikalizácia mladých je jednou z konkrétnych starostí premiéra.
„Ďalší vážny súčasný aspekt, ku ktorému by som rád upriamil vašu pozornosť, je že aj vzdelaná, dobre zabezpečená mládež je radikalizovaná. Dúfam, že toto fórum bude diskutovať riešenia pre zlomy vytvorené terorizmom a násilím.
Globalizácia
Modi tiež vystúpil s prejavom o odmietaní princípov globalizácie v niektorých krajinách a častiach sveta.
K tomuto poznamenal: „Veľa spoločností a krajín sa stáva viac a viac zameraných na seba samých“ … „To vyzerá akoby sa dial opak globalizácie. Takýto negatívny dopad uvažovania a zlých priorít nemôže byť považovaný za menej nebezpečný než klimatické zmeny alebo terorizmus.“
„Každý rozpráva o vzájomne prepojenom svete, ale budeme musieť prijať fakt, že globalizácia spomaľuje a stráca svoju slávu.“
V tomto bode „sily protekcionizmu zdvíhajú svoje ruky proti globalizácií. Ich úmyslom nie je iba zabrániť globalizácií, ale otočiť jej prirodzený prúd.“
Toto vytvára bariéry, ktoré trestajú ľudí v rozvojových krajinách. Obchodné dohody došli do bodu stagnácie, veľa národov videlo pokles cezhraničných investícií a rast globálnych zásobovacích sietí sa zastavil.
Nakoniec poznamenal: „Riešenie tejto znepokojujúcej situácie nie je izolácia. Riešenie je v pochopení a akceptovaní zmeny.“
Preložil: Filip Šilák
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WEF
Facebook komentár