Prezidenti Ruska, India a Číny.

Prezidenti Ruska, India a Číny.

Od marca po začatí ruskej invázie na Ukrajinu došlo k „výraznému nárastu“ dodávok ruskej ropy smerujúcej do Indie a podľa vyjadrení viacerých odborníkov z priemyslu sa zdá sa, že vedúci politickí predstavitelia z Naí Dillí budú od Moskvy nakupovať ešte väčšie objemy lacnej ropy.

Od Číny, ktorá je už teraz najväčším samostatným nákupcom ruskej ropy, sa tiež všeobecne očakáva, že bude nakupovať stále viac ropy z Ruska, s výraznými zľavami.

To by mohlo znamenať, že príde k navýšeniu cien ropy.

Krajiny, ktoré sú významnými dovozcami ropy, ako India a Čína, zápasia s vyššími cenami ropy, ktoré od minulého roka prudko vzrástli. Zatiaľ čo ceny ropy boli v posledných týždňoch volatilné a kolísali medzi ziskami a stratami, stále sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom nachádzajú vyššie o približne o 80 %.

Matt Smith, hlavný analytik spoločnosti Kpler pre oblasť ropy, poznamenal: “Veríme, že Čína a v menšej miere aj India pristúpia k nákupu výrazne zľavnenej ruskej ropy.”

To by znamenalo ostrý kontrast od rétoriky naprieč hlavnými svetovými mocnosťami a spoločnosťami, ktoré sa ruskej rope vyhýbajú. V dôsledku nevyprovokovanej a neopodstatnenej vojny Ruska proti Ukrajine, USA zasiahli túto nečestnú krajinu sankciami aj v oblasti energetiky, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo to plánuje urobiť do konca roka. O tom, či urobiť to isté, zvažuje aj Európska únia.

Podľa vyjadrení analytikov by však sankcie viedli k medzere na trhu a Rusko by sa ocitlo v prebytku ropy, ktorú nie je schopné predať.

Medzinárodná energetická agentúra 17. marca, uviedla: “Uralská ropa z Ruska je ponúkaná s rekordnými zľavami, ale jej odber je zatiaľ obmedzený, pričom ázijskí dovozcovia ropy sa väčšinou držia tradičných dodávateľov na Blízkom východe, v Latinskej Amerike a Afrike.” Uralská ropa je hlavnou zmesou ropy, ktorú Rusko vyváža.

IEA ďalej poznamenala: “Od polovice marca vidíme potenciál, že od apríla budú dostupné dodávky ruskej ropy v objeme 3 milióny barelov za deň, ale to by sa mohlo zvýšiť, ak by sa obmedzenia alebo verejné odsúdenia stupňovali.”

Ellen Wald, prezidentka spoločnosti Transversal Consulting, pre agentúru CNBC poznamenala, že niekoľko firiem obchodujúcich s komoditami – ako Glencore a Vitol – pred dvoma týždňami ponúkalo zľavy 30 a 25 dolárov za barel na zmes uralskej ropy.

„Výrazný nárast“ ruskej ropy smerujúcej do Indie

Náklad ruskej ropy do Indie bol podľa Smitha „pomerne zriedkavý“, pričom počas celého roku 2021 bolo dodaných len 12 miliónov barelov.

Kpler poznamenala, že od decembra nevidela žiadne dodávky smerujúce z Ruska do Indie.

Podľa ich e-mailového vyjadrenia, od začiatku marca však bolo naložených päť nákladov ruskej ropy, čiže okolo 6 miliónov barelov, a smerujú do Indie – vykládka je naplánovaná na začiatok apríla.

Smith ďalej uviedol: “To predstavuje zhruba polovica celkového objemu dodaného v minulom roku – čo predstavuje významný nárast.”

Obrázok 1: Import ropy Indie, podľa regiónov
India-stahuje-lacnu-rusku-ropu-a-na-rade-by-mohla-byt-cina-1

Kremeľ napadol Ukrajinu 24. februára a odvtedy trhy zmietajú obavy z obmedzených dodávok ropy, keďže Rusko dodáva značné množstvo svetovej ropy a plynu.

Analytici zo spoločnosti ANZ Research v piatok uviedli: “Ruská ropa sa stále nachádza doma. Indické rafinérie vypísali niekoľko tendrov na uralskú ropu, keďže zľava voči rope Brent stále rastie.”

Rusko podľa IEA denne vyvezie približne 5 miliónov barelov ropy. Po USA a Saudskej Arábii je tretím najväčším producentom ropy na svete.

Rusko je podľa IEA aj najväčším svetovým vývozcom ropy na svetové trhy a druhým najväčším vývozcom ropy po Saudskej Arábii.

Úzke historické väzby medzi USA a Indiou

Podľa analytikov a správ niektorých médií by India mohla začať nakupovať ešte väčšie objemy lacnej ropy z Ruska, so zľavou okolo 20 %. Na základe súčasných cien ropy by to predstavovalo viac ako 20 dolárov na každý barel.

India dováža surovú ropu z Ruska len v nominálnom podiele od 2 % do 5 % ročne, poznamenal Samir N. Kapadia, vedúci obchodu poradenskej spoločnosti pre vládne vzťahy v skupine Vogel Group. India tradične získava ropu z Iraku, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Nigérie – ale všetky tieto krajiny práve aktuálne ponúkajú suroviny za vyššie ceny.

Kapadia ďalej poznamenal: “Dnes sú motivácie indickej vlády ekonomické, nie politické. India bude vždy hľadať dohodu vo svojej stratégii dovozu ropy. Je ťažké nekupovať surovú ropu so zľavu 20 %, keď 80 až 85 % svojej ropy dovážate, najmä po skončení pandémie a spomalenia globálneho rastu.“

Okrem výhod okolo zliav by India taktiež mohla začať zvažovať svoje priateľstvo s Ruskom pri produkcií ropy.

Kapadia ďalej poznamenal: „India je tretím najväčším dovozcom ropy na svete a práve teraz zvažujú svoje možnosti spolupráce so starým priateľom.“ India (rovnako ako Čína) sa zatiaľ zdržala hlasovania Organizácie Spojených národov za odsúdenie ruskej invázie na Ukrajinu.

Obe krajiny majú za sebou dlhú históriu. Rusko podporovalo Indiu v rôznych oblastiach vrátane poskytovania vojenského a obranného vybavenia, čo podľa Kapadia predstavuje až 60 % podiel v rámci potrieb tejto ázijskej krajiny. Koncom 50. rokov 20. storočia sa podľa Kapadiu, India opierala aj o Rusko pri dohodách o menovom swape rupia-rubeľ, slúžiaceho pre financovanie svojho dovozu, keď bol prvý z nich bol razantne zasiahnutý.“

Rusko taktiež podporilo Indiu v kľúčových otázkach, akými sú spor s Čínou a Pakistanom okolo územia Kašmíru.

Kapadia ďalej poznamenal: „Tlak Bieleho domu na obmedzenie nákupov ropy Indie z Ruska opadol,“ … “Skutočnou otázkou bude, ako USA a Európa zareagujú na Indiu, ak by rozšírila spoluprácu s Ruskom tým, že by im poskytli odbyt pre ich ropu.”

India nabrala tón vzdoru. Podľa informácií agentúry Reuters pred dvoma týždňami, jeden vládny predstaviteľ, poznamenal: „Krajiny s ropnou sebestačnosťou alebo tie, ktoré samy dovážajú energetické suroviny z Ruska, nemôžu vierohodne obhajovať reštriktívne obchodovanie.“

Kapadia dodal: „Ak by západné krajiny upriamili pozornosť na Indiu a budú zvažovať, aj ako by podpora Ruska mohla posilniť geopolitický vplyv Číny v regióne, situácia by sa mohla zmeniť.“

Nie je prekvapením, ak Čína nakupuje viac ruskej ropy

Analytici očakávajú, že Čína, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete, bude tiež nakupovať zľavnenú ropu z Ruska.

Ázijský gigant je už aktuálne najväčším samostatným nákupcom ruskej ropy a podľa IEA v roku 2021 v priemere každým dňom kúpili 1,6 milióna barelov ruskej ropy.

Wald v e-mailovom vyjadrení poznamenal: ″Čína stále dováža ruskú ropu, ale pravdepodobne zvýši svoje nákupy, ak by mohla platiť v jüanoch ako aj so zľavami. V podstate sa Rusko nachádza pod tlakom, pretože má určité problémy s predajom svojej ropy.”

Dodal: ″Čína by skutočne uprednostnila oveľa lacnejšiu ropu… ceny sú príliš vysoké dokonca aj v rozmedzí 90 dolárov, čo je pre Čínu príliš vysoké,” … “Ak môžu nakupovať ruskú ropu so zľavou a niektoré z týchto zliav sú naozaj významné – 30 dolárov oproti referenčnej hodnote, potom naozaj nechápem, čo by Číne bránilo nakupovať veľké objemy ruskej ropy.”

Niekoľko krajín v roku 2011 uvalilo sankcie na iránsku ropu, počnúc zákazom USA a EÚ, kvôli ich jadrovému programu, ale to nezabránilo Číne nakupovať ropu z Iránu „všelijakými tajnými cestami.“

Obrázok 2: Import ropy Indie, podľa regiónov
India-stahuje-lacnu-rusku-ropu-a-na-rade-by-mohla-byt-cina-obrazok

“Takže si nemyslím, že ich trápia problémy s poistením a podobne,” poznamenala Wald s odkazom na poisťovateľov, ktorí zvýšili svoje poistné náklady na zásielky v regióne po začatí rusko-ukrajinskej vojny, uprostred prudko stúpajúceho rizika útokov na lode a prístavov.

Povedala, že zvýšenie čínskych nákupov by mohlo zasiahnuť ceny ropy.

Ďalej poznamenala: „Neprekvapilo by ma, keby sme videli, ako sa viac ruskej ropy presúva do Číny a potom potenciálne ďalších dodávateľov, ako je Kuvajt, Spojené arabské emiráty, dokonca aj časť saudskoarabskej ropy, ktorá sa presúva mimo, ale myslím si, že skutočnosť, že Čína bude môcť získať veľkú zľavu bude mať vplyv na ceny po celom svete.“

Čínske nákupy ruskej ropy počas tohto roka mierne vzrástli, ale analytici to nepripisovali vojne.

Smith zo spoločnosti Kpler uviedol: ″Čínske toky z Ruska sú o niečo vyššie ako minuloročné objemy, ale to súvisí skôr s dopytom Číny na ropu ESPO z východoruských prístavov – nesúvisí to s odklonom ruskej ropy z Európy.” Ropa ESPO sa vzťahuje na vývoz ruskej ropy v rámci trhov Ázie a Tichomoria a hovorí sa, že je obľúbená u nezávislých čínskych ropných rafinérií.

Smith nakoniec dodal: “Ešte nevidíme zmenu v týchto tokoch, ale očakávame, že sa objaví.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár