Finančné problémy Indie sa rýchlo približujú ku kritickej fáze. Indická rupia v posledných dvoch rokoch oslabila o 44% a v pondelok voči americkému doláru dosiahla rekordné minimá. Akciový trh tejto krajiny ide ku dnu, výnosy dlhopisov sa zvýšili o 10% a kapitál z tejto zeme odchádza.
V istom zmysle je to klasický prípad deja vu, vrátenia sa k ázijskej krízy v rokoch 1997-98, ktorá pôsobila bez povšimnutia, ako varovný signál, čo sa stane v globálnej ekonomike o desať rokov neskôr. Rozvíjajúce sa ekonomiky vykazovali silný rast, čo priťahovalo pozornosť zahraničných investorov. Príliv investícií prišiel spoločne s horúcim tokom peňazí, čo viedlo ku kontrole kapitálu. Prílev kapitálu zvýšil hodnotu miestnej meny, takže dovoz bol lacnejší a vývoz drahší. Tieto kroky viedli k navýšeniu deficitu obchodnej bilancie, k spomaleniu rastu, hlboko zakoreneným štrukturálnym nedostatkom a veľkému odlivu kapitálu.
Všetok ten tlak na rupiu spustila správa z Washingtonu, ako Federálny rezervný systém začal zvažovať “zúženie” jeho stimulačnému programu nákupov dlhopisov (od budúceho mesiaca). To má dôsledky pre všetky rozvíjajúce sa trhové ekonomiky: za prvé, je tu obava, že príde k zníženiu stimulov, čo bude znamenať slabší rast v USA, čo povedie k reťazovému vplyvu na vývoz z rozvojových krajín. Po druhé, vysoko výnosné meny, ako je indická rupia profitovali z hľadania výnosov od globálnych investorov. Ak bude politika v USA sprísnená, potom sa americký dolár stane atraktívnejší ako rupia.
Kríza na rozvíjajúcich sa trhoch prechádza v troch fázach: v prvej fáze, politici nerobia nič, v nádeji, že problém zmizne. V druhej fáze, ale dávajú dohromady opatrenia, obvykle zahŕňajúce nedomyslené kapitálové kontroly a predaj amerických dolárov v snahe opierať svojej meny. V tretej etape, buď prídu s ďalším funkčným plánom, alebo požiadajú o pomoc MMF. India je na prahu tretej etapy.
Zdroj: Economic Times
Facebook komentár