Indická vláda sa chystá vyčleniť výdavky na opätovné zalesnenie niektorých častí krajiny o rozsahu 6,2 miliardy dolárov.
Tento plán, ktorý má zatiaľ jednostrannú podporu členov indickej dolnej komory parlamentu, aktuálne čaká na odovzdanie do hornej komory.
Cieľom je v nasledujúcich rokoch zvýšiť objem celkového lesného porastu národa, ktorý v súčasnosti pokrýva 21% povrchu zeme, k úrovni až 33%.
Táto rozvíjajúca sa krajina prechádza rýchlou industrializáciu a je jedným z najväčších svetových producentov emisií skleníkových plynov.
V roku 2015 India predložila svoj zamýšľaný cieľ, ktorý by do roku 2030 mal podrobne z roku 2005 viesť k splneniu plánu tohto národa, na zníženie svojich emisií o 33 až 35%. Táto stratégia zalesňovania je súčasťou tohto tohto záväzku.
Súvisiace:
Spoločnosť IKEA do roku 2020 kompletne prejde na čisté energie a vysadí aj stromy
Švédsko v súčasnosti už recykluje 99 percent svojho odpadu
Indický minister životného prostredia Prakash Javadekar novinárom mimo parlamentu povedal: “Som si istý, že tento fond poskytne obrovskú podporu pre naše hnutie zalesňovania,” … “Náš lesný porast sa tak výrazne zvýši a bude mať za následok dosiahnutie našej cieľovej úrovne 33% a čo je najdôležitejšie – povedie k eliminácií škodlivín o rozsahu 2,5 miliárd ton oxidu, ako sme aj naznačili v našich plánoch z roka 2015.”
Tieto peniaze boli za posledných 12 rokov nazhromaždené zo strany vlády, od rôznych súkromných spoločností, ktorí museli platiť poplatok, aby sa mohli zriaďovať projekty, ktoré sú zamerané na zvyšovanie rozlohy lesnej pôdy. India má jednu z najväčších populácií, ktorá sa odhaduje na zhruba 1,2 miliardy ľudí, neustále čelí rastúcemu tlaku na životné prostredie. Kým z historického hľadiska príroda tým samozrejme trpí, zdá sa, že existuje príležitosť pre nepatrnú nápravu.
Napriek tomu niektorí tento plán kritizovali, najmä keď neexistuje žiadny mechanizmus, vďaka ktorému by mohol existovať systém pre kontrolu presne v tých oblastiach, kde sú smerované finančné prostriedky a najmä v krajine, ktorá je často kritizovaná aj za korupciu. Existujú dokonca správy o predstaviteľov lesov, ktorí vypaľujú svoje vlastné časti lesa (ktoré sú určené na ochranu), keďže nedosahujú ciele a potom zo svojho neúspechu obviňujú lesné požiare.
Zdroj: Reuters, TheIndependent
Facebook komentár