Indická vláda v dolnej komore plánuje zaviesť návrh zákona, ktorý by zakazoval súkromné kryptomeny ako bitcoin a viedol by k vytvoreniu národnej kryptomeny.
Takzvaná „Kryptomena a regulácia oficiálneho zákona o digitálnej mene“ sa posúva „k vytvoreniu uľahčujúceho rámca pre tvorbu oficiálnej digitálnej meny, ktorá má byť vydávaná Centrálnou bankou Indie“.
„Ďalej sa návrh zákona zameriava na zákaz všetkých súkromných kryptomien v Indii, umožňuje však určité výnimky na podporu základnej technológie kryptomeny a jej použitia.“
Pravicová strana Bhartiya Janata, ktorú vedie premiér Narendra Modi, v súčasnosti ovláda dve indické parlamentné komory (Lok Sabha a Rajya Sabha), čo legislatíve poskytuje veľkú možnosť prijatia.
V piatok cena virtuálnej meny Bitcoin vyskočila o viac než 20% na 38 566 dolárov, ako Elon Musk na sociálnej sieti Twitter k svojmu bio pridal hastag #bitcoin.
Súvisiace:
Bitcoin rastie keď Elon Musk pridal #bitcoin do svojho bio
Rast cien Bitcoinu môže byť „matkou všetkých bublín“: BofA
Nie je to prvýkrát, čo indickí zákonodarcovia zaujali tak razantný postoj, čo sa týka oblasti kryptomien. V roku 2018 indický vládny panel odporučil zakázať všetky súkromné kryptomeny a páchateľom navrhoval udeliť až 10 rokov väzenia.
V tom istom roku vtedajší indický minister financií Arun Jaitley vyhlásil: „Vláda neuznáva kryptomenu ako zákonné platidlo alebo ich mince a prijme všetky opatrenia na vylúčenie použitia týchto kryptomien pri financovaní nelegitímnych aktivít alebo ako súčasť platobného systému.“
Indický regulátor menovej politiky dočasne zakázal kryptotransakcie po sérii podvodných aktivít v roku 2018, avšak nastavenie tejto politiky v marci 2020 najvyšší súd Indie zvrátil.
Mnoho krajín – vrátane USA, Číny, Japonska, Kanady, Venezuely, Estónska, Švédska a Uruguaja – preskúmalo vývoj vlastných digitálnych mien.
Medzi národnými digitálnymi menami a súkromnými kryptomenami ako bitcoin, však existujú značné rozdiely. Kryptomeny ako bitcoin sú decentralizované, zatiaľ čo národné digitálne meny sú zvyčajne centralizované.
Podľa dát Svetovej banky, HDP Indie je o objeme takmer 2,9 bilióna dolárov, čím je piatou najväčšou ekonomikou sveta.
A hoci zahraničné investície v roku 2020 celkovo poklesli, India bola jednou z mála veľkých ekonomík na svete, ktorá zaznamenala rast. Časť OSN venovaná obchodu a rozvoju odhaduje, že priame zahraničné investície v Indii počas roku 2020 dosiahli medziročný rast o 13%.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár