Väčšina svetových rozvinutých ekonomík rastie pomalým tempom, cena ropy NYMEX sa momentálne nachádza na úrovni 100$ za barel. Zaujímavé je, že cena ropy Brent (cena, ktorou sa riadi väčšina štátov) je ešte vyššia.
Možno si spomeniete, že počas posledného ropného vrcholu v roku 2008 svetové vlády vinili ľstivých špekulantov. A preto, aby znížili špekulácie, orgány zakázali tieto dlhodobé exchange traded funds s ropou.
Je pozoruhodné, že len pred niekoľkými mesiacmi cena ropy NYMEX (opäť raz) dosiahla hodnotu 115 amerických dolárov za barel a to spôsobilo, že politici začali panikáriť. Tentoraz však vlády nemohli obviniť špekulantov, keďže len pred niekoľkými dňami sa rozhodli predať (pod cenu) 60 miliónov barelov ropy na trhy z ich strategických zásob ropy. Toto „naliatie ropy“ vyvolalo mnoho senzačných titulkov v médiach a zapríčinil náhly pokles ceny ropy. Avšak tento pokles sa ukázal ako krátkotrvajúci a cena ropy sa odrazila hneď na pôvodnú úroveň.
Bez ohľadu na politickú manipuláciu pravdou je, že základy pre ropu sú divoko optimistické a všetky vlády dokopy neuspejú v potlačení cien ropy. Podľa Medzinárodnej Energetickej Agentúry je pravdepodobné, že svet skonzumuje 89,3 milióna barelov kvapalného paliva denne v roku 2011 (Obrázok 1) a v máji sa svetová denná produkcia dostala na úroveň 87,68 milióna barelov. Tak teda môžte vidieť, že produkcia nedokáže udržať tempo s rastúcou svetovou spotrebou a 60 miliónov barelov „naliatej ropy“ reprezentuje menej ako spotrebu jedného dňa.
Obrázok 1: Svetový dopyt ropy prevyšuje produkciu
Zdroj: Medzinárodná agentúra pre energiu
Vzhľadom k tomu, že celková spotreba kvapalných palív bude v budúcnosti iba rásť, človek nemusí byť raketovým vedcom, aby si uvedomil, že svet musí zvýšiť ich produkciu. Takže v tomto úvodníku budeme hodnotiť, či štáty produkujúce ropu budú schopné reagovať na túto výzvu.
Pri prezeraní obrázku ponuky ropy je dôležité si uvedomiť, že niekoľko ropných regiónov sú už za svojím vrcholom a dostali sa do nezvratného úpadku. Napríklad nie je žiadným tajomstvom, že Severné more, Mexiko, Indonézia a množstvo ďalších oblastí sú už za svojím najlepším obdobím. Z hľadiska budúceho rastu produkcie všetka pozornosť je momentálne zameraná na OPEC, ktorý tvrdí, že má takmer 5 miliónov barelov voľnej dennej kapacity. Avšak nikto naozaj nevie, či OPEC je schopný zvýšiť produkciu o také veľké množstvo, ale Saudská Arábia trvá na tom, že dokáže zvýšiť dennú produkciu o približne 3,5 milióna barelov (Obrázok 2).
Obrázok 2: Saudská Arábia drží kľúč!
Zdroj: www.theoildrum.com
Vzhľadom k tomu, že drvivá väčšina obrovských ropných polí Saudskej Arábie je extrémne stará, je považlivé, či je národ schopný zvýšiť produkciu. Podľa niektorých správ Saudská Arábia sa usiluje udržať súčasnú rýchlosť toku a v zúfalej snahe udržať súčasný rezervoár pumpuje obrovské množstvá vody do jej starnúcich ropných polí.
Ešte dôležitejšie je, že sme názoru, že Saudská Arábia veľmi zveličila jej zásoby ropy a je extrémne nepravdepodobné, žeby národ mal 270 miliárd barelov ropy. Nakoniec, Saudské zásoby neboli nikdy overené a nedávna správa WikiLeaks ukazuje, že Arabi majú nadsadenú svoju úrodu ropy o 40 %!
Skúška vychádza zo štúdia a pri preskúmaní dát o saudskej produkcii ropy je hneď jasné, že napriek všetkým krásnym rečiam je jej produkcia na úpadku. Obrázok 3 ukazuje, že saudská produkcia ropy dosiahla vrchol v roku 2004 a odvtedy sa nachádza na zvažujúcom sa konári.
Obrázok 3: Prečo je saudská produkcia ropy na úpadku?
Zdroj: www.theoildrum.com
Ak by sa v Saudskej Arábii naozaj nachádzali obrovské zásoby ropy a bola by skutočne schopná zvýšiť produkciu, prečo potom produkcia nedokázala prevýšiť úroveň zaznamenanú pre siedmimi rokmi?
Dalo by sa argumentovať, že Arabi zámerne brzdia výrobu, ale my máme iný názor. Môžte nás nazvať skeptikmi, ale domnievame sa, že Saudská Arábia sa už blíži k svojej hranici a bude ťažké zvýšiť produkciu.
Žiaľ, ak sa produkcia ropy v Saudskej Arábii naozaj blíži k svojmu vrcholu, potom svet jednoducho nedokáže vyprodukovať viac ropy. Navyše, ak vezmete do úvahy prebiehajúce vyčerpávanie svetových ropných polí, bude vám jasné, že svet sa dostáva do epickej energetickej krízy.
Za týchto okolností sa domnievame, že cena ropy sa značne zhodnotí a blížiaci sa nápor spôsobí ďalšiu celosvetovú recesiu. Avšak, kým svetová ekonomika expanduje, kurz ropy sa bude stále zvyšovať a je pravdepodobné, že doterajší vrchol zaznamenaný v roku 2008 ostane v prachu. Preto udržiavame našu nadmernú investičnú pozíciu v prúde energetických spoločností, firiem poskytujúcich ropné služby a jadrovú energiu.
Aj keď si uvedomujeme, že jadrová energia je v súčasnosti v nemilosti a mnohí pochybujú o jej budúcnosti, sme presvedčení, že neexistuje žiaden Plán B. S obmedzenou ponukou kvapalných palív, svet bude musieť vyprodukovať viac elektriny a jadrová energia je jediná uskutočniteľná možnosť. Skeptici môžu poznamenať, že ak Francúzsko dokáže generovať viac než 75% svojej energie z jadrovej energie, a to bez nehôd, tak to určite dokáže aj zvyšok sveta. Je dôležité, že s výnimkou Nemecka väčšina štátov pokračuje v ich nukeárnych programoch, čo znamená dobré správy pre sektor. Stručne povedané, vnímame paniku poháňanú rozpredávaním v jadrovom sektore ako veľkú príležitosť pre trpezlivého investora.
Zdroj: MoneyMatters
Facebook komentár