Singapur a Vietnam v roku 2020 úspešne zvládli koronavírusy a je pravdepodobné, že podobnú situáciu si udržia aj v roku 2021.
“Tieto dve krajiny pravdepodobne vynikajú najjednoznačnejšie,” uviedol Joseph Incalcaterra z HSBC Global Research v reakcii na otázku, ktoré krajiny juhovýchodnej Ázie budú schopné udržiavať Covid pod kontrolou a plynulo zavádzať vakcíny.
Hlavný ekonóm združenia ASEAN v utorok uviedol: „Singapur dostal svoje predchádzajúce ohniská choroby pod kontrolu a… v čase, keď väčšina krajín sveta sprísňuje obmedzenia, Singapur ide opačným smerom.“
Mestský štát tento týždeň vstúpil do tretej fázy svojho znovuotvorenia a v súčasnosti umožňuje zhromaždenia 8 ľudí, z prechádzajúcich 5. Turistické atrakcie môžu po získaní súhlasu úradov zvýšiť svoje prevádzkové kapacity z 50% na 65%.
Incalcaterra uviedol, že Singapur tiež prechádza účinnou stratégiou očkovania.
„Vďaka relatívne malému počtu obyvateľov sú vyhliadky Singapuru na rok 2021 na relatívne pomery mimoriadne jasné.“
Premiér Lee Hsien Loong uviedol, že do 3. štvrťroku 2021 bude v Singapure dostatok vakcín pre všetkých. Krajina ako prvá v Ázii dostala zásielku vakcín Pfizer-BioNTech, počas 21. decembra 2020.
Incalcaterra z HSBC ocenil aj zaobchádzanie Vietnamu s vírusom a uviedol, že jej reakcia na pandémiu umožnila krajine udržať si reputáciu „veľmi dobrého cieľa“ priamych zahraničných investícií. Krajina bola považovaná za alternatívne výrobné centrum pre spoločnosti, ktoré sa chcú z Číny vysťahovať.
Súvisiace:
Koronavírus zvyšuje celosvetový dlh na rekordnú úroveň – $272 biliónov
Dubaj okrem vakcíny Sinopharm obyvateľom ponúka zadarmo aj vakcínu Pfizer-BioNTech
Ďalej poznamenal: “Videli sme, že priame zahraničné investície v tomto roku zostávajú vo Vietname veľmi odolné.”
Celkovo však pre juhovýchodnú Áziu nemusí byť očkovacia látka v blízkej budúcnosti prospešná, vzhľadom na logistické ťažkosti vo vidieckych častiach regiónu. Dodal: “Je veľmi nepravdepodobné, že v roku 2021 zaočkujeme značnú časť populácie.”
Rozsiahly zásah
Incalcaterra osobitne uviedol, že juhovýchodná Ázia bola v priebehu minulého roka „veľmi tvrdo zasiahnutá“. “Z domáceho hľadiska tradičný spotrebiteľský motor týchto ekonomík už nie je nedotknutý.”
Dodal: “Skutočne nemáme veľmi viditeľné informácie o krátkodobom zotavení, vzhľadom na to, ako sú škody hlboké.”
Zatiaľ čo elektronický vývoz bol „relatívne pozitívny“, HSBC sa zamerala na to, ako rýchlo sa môže v regióne oživiť spotreba a investície.
Povedal, že krajiny uskutočňujú „veľmi ambiciózne programy okolo infraštruktúry“, aby sa z regiónu stala „spoľahlivá výrobná základňa“. Tieto projekty boli však kvôli koronavírusu zastavené.
Nakoniec poznamenal: “Kým nebude vírus pod kontrolou … neuvidíme, ako tento investičný nástroj znovu nadobudne svoju dynamiku,” … “To je, myslím si, najväčšia krátkodobá prekážka rastu v juhovýchodnej Ázii.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár