Holandska_spolocnost_vyvija_ciastocny_solarny_automobil

Lightyear One predstavuje automobil so solárnymi panelmi, ktoré sa tiahnu cez jeho strechu a nabíjajú batérie elektrického vozidla. Či už je to naozaj “solárne poháňaný automobil”, závisí od toho, ako ho riadite.

Vozidlo, vytvorené holandským startupom Lightyear, má nabíjací port na pripojenie do nabíjačky. Solárne panely však za jednu hodinu môžu nabíjať batérie vozidla Lightyear One a navýšiť tak jeho dojazd o 12 kilometrov. To je pomalé v porovnaní s jeho spotrebou. Napriek tomu, ak ste ho pred prácou v kancelárií zaparkovali tam kde svieti slnko, mohol by získať dostatok energie na to, aby vedel prejsť takmer 100 kilometrov, čo je viac ako väčšina ľudí, ktorí prejazdia v bežnom dni.

Generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Lightyear – Lex Hoefsloot, poznamenal: “V letných mesiacoch v Holandsku pravdepodobne nebudete musieť za pohon svojho automobilu platiť,” … “Samozrejme vrámci priemerných jazdných rozsahov.”

Spoločnosť bola založená v roku 2016 niekoľkými členmi tímu Eindhoven University of Technology, ktorí vyhrali súťaž Bridgestone World Solar Challenge, ktorá predstavovala práve projekty z oblasti solárnych vozidiel. Ak sa im podarí spustiť produkciu, Lightyear One bude prvým vozidlom spoločnosti.

Holandska_spolocnost_vyvija_ciastocny_solarny_automobil_1

Spoločnosť uvádza, že jej akumulátory udržia dostatok energie pre jazdu v rozsahu 725 kilometrov (450 míľ). Solárne panely budú fungovať aj vtedy, keď automobil bude v pohybe, čo znamená, že ak majitelia týchto automobilov pôjdu po diaľnici (za predpokladu, že pocestujú cez deň) slnečná energia dokáže doplniť aspoň časť energie, ktorú budú používať. Na dlhú trasu z plne nabitej batérie, slnečná energia vie pomôcť navýšiť rozsah dojazdu až o 65 kilometrov.

Spoločnosť uvádza, že päť štvorcových metrov automobilových solárnych panelov je veľmi efektívnych pri premene slnečného žiarenia na energiu. Sú pokryté rovnakým typom skla používaného v strešných oknách, takže panely sú veľmi pevné a pri páde sa nerozbijú na ostré kusy.

Hoefsloot poznamenal, že hlavné pokroky vo vozidle súvisia s jeho celkovou účinnosťou. Vďaka nízkemu sklonu a zakrytým zadným kolesám je vozidlo navrhnuté tak, aby bolo mimoriadne aerodynamické. Každé koleso je poháňané vlastným elektromotorom. Umiestnenie motorov čo najbližšie ku kolesám zvyšuje účinnosť a keďže motory pôsobia ako generátory na opätovné zachytenie energie počas brzdenia, elektrické vozidlá s pohonom všetkých kolies sú účinnejšie ako pohony s pohonom dvoch kolies.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár