Spolkové voľby v Nemecku už zajtra vytvoria novú politickú éru pre krajinu, ale aj pre širšiu Európsku úniu.
Angela Merkelová, ktorá je najdlhšie slúžiacou líderkou bloku, opúšťa nemeckú kanceláriu po 16 rokoch pri moci. Prieskumy voličov naznačujú, že výsledok volieb je veľmi neistý a je možných niekoľko koaličných zoskupení.
Agentúra CNBC sa zamerala na hlavné politické osobnosti, ktoré by mohli formovať budúcnosť najväčšej európskej ekonomiky.
Armin Laschet
Konzervatívny politik stojí na čele nemeckého regiónu Severné Porýnie-Vestfálsko od roku 2017 a v januári sa stal šéfom stredopravej strany CDU.
Laschet bol na začiatku volebnej kampane považovaný za najpravdepodobnejšieho nástupcu Merkelovej – ktorá je tiež členkou CDU.
Laschetova popularita však za posledný mesiac poklesla a to CDU v prieskumoch verejnej mienky zatlačilo na nižšie úrovne. Začiatkom tohto roka čelil pozornosti titulkov, keď bol zachytení ako sa smeje, keď nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier prednášal prejav na adresu obetí záplav v západných častiach krajiny.
Existujú otvorené otázky o budúcej úlohe strany CDU, z ktorej pochádzajú traja nemecky najdlhšie slúžiaci povojnoví kancelári – ak by Laschet voľby prehral.
Carsten Nickel, zástupca riaditeľa pre výskum poradenskej firmy Teneo, uviedol: „CDU/CSU sa tradične považujú za prirodzenú riadiacu silu Nemecka; tlaky a pocit hnevu po bolestivej porážke by mohli predstavovať riziko pre kohokoľvek, kto povedie budúcu vládu, potenciálne ďaleko za hranicami volebnej noci.“
Annalena Baerbock
Líderka Strany zelených bola v jednom momente kandidátom, na ktorú sa v rámci týchto volieb pozeralo, ako na hlavného vyzývateľa Lascheta.
Reprezentovala nový a mladší hlas v nemeckej politike a prispela k novému prístupu Strany zelených – zdalo sa, že si viac uvedomuje, že je potreba koordinácie s podnikateľským sektorom, ako aj prechodu na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo.
Jej popularita však bola zasiahnutá, keď sa objavili obvinenia z plagiátorstva. Baerbocková akékoľvek previnenie odmietla.
Jej strana sa v prieskumoch verejnej mienky aktuálne umiestnila na treťom mieste, čo naznačuje, že by mohla zohrávať kľúčovú úlohu v koaličných rozhovoroch.
Olaf Scholz
Súčasný nemecký minister financií bol azda najväčším prekvapením v kampani.
Kandidát na socialistickú stranu Nemecka – SPD, v niektorých častiach krajiny na začiatku tohto leta zaznamenal nárast popularity po ničivých záplavách, a to do značnej miery kvôli výpadkom kampane z konzervatívnej strany. SPD ako taká, tesne vedie prieskumy verejnej mienky.
Opoziční zákonodarcovia v Nemecku tvrdia, že socialistický kancelár by nebol vhodným kandidátom pre financie krajiny. Okrem toho sa objavili aj škandály z čias jeho vedenia, ktoré sa stali na ministerstve financií.
Zdá sa však, že žiadny z týchto prvkov nemá vplyv voči názorom voličov na Scholza, ktorý sa označil za najskúsenejšieho kandidáta – nielenže bol ministrom financií, ale aj vicekancelárom súčasnej koalície.
Christian Lindner
Lindner je lídrom liberálnej SPD (Slobodnej demokratickej strany), ktorá v minulosti zohrávala kľúčovú úlohu pri vytváraní koaličných vlád.
Keďže z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že na získanie väčšiny v nemeckom parlamente budú potrebné najmenej tri strany, Lindner očakáva, že pri tomto hlasovaní získa novú politickú dynamiku.
Strana v niektorých prognózach získava štvrtú priečku, pričom len v závese od pravicovej strany AfD. Lindner uviedol, že je pripravený spojiť svoje sily s CDU alebo SPD, alebo dokonca so Zelenými.
Alice Weidelová
Je spoluvedúcou protiimigračnej strany s názvom Alternatíva pre Nemecko.
Napriek tomu, že strana nemá šancu získať väčšinu kresiel v parlamente, experti budú sledovať, ako strana v týchto voľbách uspeje.
AfD vstúpila do nemeckého parlamentu prvýkrát v posledných voľbách v roku 2017.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Politico, WSJ
Facebook komentár