Gundlach_Americky_explodujuci_dlh_je_alarmujuci

Jeff Gundlach, legendárny investor, ktorý predpovedal krízu s rizikovými hypotékami, sa obáva, že Washington sa vydal do “misie ktorá bude samovraždou”.

Gundlach – takzvaný kráľ dlhopisového trhu, počas tohto týždňa varoval, že “federálny dlh exploduje”.

Zhoršovanie federálnych deficitov je obzvlášť alarmujúce, pretože náklady na pôžičky sú v rastúcom trende, čo spôsobuje, že splátky za americký dlh sú drahšie. Federálna rezervná banka v stredu vykonala navýšenie úrokových sadzieb, na základe čoho už od roku 2015 vykonala siedme takéto navýšenie sadzieb.

Súvisiace: Dlhopisoví investori sú pripravení tlačiť úrokové sadzby vyššie

Gundlach, generálny riaditeľ spoločnosti DoubleLine Capital uviedol: “Nabehli sme na trajektóriu, ktorá takmer vyzerá ako samovražedná misia: Zvyšujeme federálny deficit a zvyšujeme aj úrokové sadzby.”

“To by mohlo v konečnom dôsledku viesť k skutočnému problému fiškálnej solventnosti,” povedal Gundlach, ktorý v júni 2007 sa preslávil varovaním, že neúspešný debakel sa bude zhoršovať.

Napriek tomu, že americká ekonomika vyzerá zdravo, Washington zbytočne investuje do urýchlenia rastu.

Prezident Donald Trump a republikáni koncom minulého roka prijali plán zníženia daní pre podniky a domácnosti. Vrátane nákladov na úroky a rýchlejšieho rastu, nezávislý rozpočtový úrad Kongresu odhaduje, že daňový zákon do roku 2027 zvýši dlh USA o 1,9 bilióna amerických dolárov.

Kongres v tomto roku takisto dosiahol bilaterálnu dohodu, ktorou by navýšil strop pre výdavky, čím by sa vypustila záplava federálnych dolárov.

Spojené štáty podľa ministerstva financií v máji zaznamenali mesačný deficit vo výške 147 miliárd dolárov – najväčší od mája 2009 (z finančnej krízy).

Štátna pokladnica v súčasnosti za celý fiškálny rok, ktorý končí 30. septembra plánuje dosiahnuť ročný deficit vo výške takmer 833 miliárd dolárov. To je o 25% viac ako v roku 2017.

Zníženie daní a výdavky Washingtonu niektorých ekonómov zmiatli. Federálna vláda sa zvyčajne snaží stimulovať rast v blízkosti recesií, nie počas desiateho roka ekonomickej expanzie. Obnova od Veľkej recesie je tak aktuálne druhou najdlhšou v histórii.

Podľa CBO, USA sú na ceste dosiahnuť ročný deficit na úrovni 1 bilióna dolárov už od roku 2020. To je o dva roky skôr, ako agentúra projektovala len pred rokom. Deficity v biliónoch dolárov spôsobia, že Kongres bude ťažšie bojovať proti ďalšej recesii tým, že by si vedel požičal viac.

Gundlach poznamenal: “Jedná sa o dosť bezprecedentný fakt, hlavne z toho dôvodu, že vidíme túto úroveň dlhovej expanzie v neskorších štádiách hospodárskeho cyklu.”

Posťažoval sa, že “výbuch“ dlhov sa ani nezaoberá starnúcou infraštruktúrou Ameriky.

Ben Bernanke, ktorý je bývalým vedúcim predstaviteľom Federálneho rezervného systému, sa v priebehu minulé týždňa zmienil o hospodárskej politike.

Na podujatí American Enterprise Institute poznamenal: “To, čo dostanete, je stimul počas naozaj nevhodného obdobia.”

Bernanke sa obáva, že ekonomika bude naozaj bez poskytnutia vhodných stimulov, keď sa vyčerpajú pozitíva z daňových škrtov, čím vznikne situácia “Wile E. Coyote”.

Zatiaľ sa nezdá, že by sa Wall Street obával záťaži dlhov v USA.

Akciový trh v priebehu minulého roka rástol, keďže Trump sľúbil masívne zníženie dane z podnikania, ktoré aktuálne navyšujú firemné zisky.

Súvisiace: Takto vyzerá svetový dlh v hodnote $63 biliónov

Federálne náklady na pôžičky sa zvýšili, ale podľa historických noriem nie sú vysoké. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA sa minulý mesiac poprvýkrát za takmer sedem rokov vyšplhal na viac ako 3,1%. Výnosy štátnej pokladnice odvtedy ustúpili a nachádzajú sa na úrovniach pred krízou.

Napriek tomu úrokové sadzby by mohli pokračovať v navyšovaní, keďže Federálna rezervná banka chce obmedzovať rast ekonomiky a reaguje na príznaky okolo prehrievania inflácie. Nové inflačné čísla zverejnené v stredu ukázali, že ceny výrobcov v máji vzrástli najrýchlejším tempom od roku 2011.

Vzhľadom na dlhovú situáciu Gundlach varoval, že Fed sa so zvyšovaním sadzieb nebude ponáhľať.

Poznamenal: “Nezvyšujeme úrokové sadzby na príliš vysoké úrovne.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár