Grécky premiér Alexis Tsipras mierne zaútočil na svojich spojencov v Európskej únií, keďže sa zaviazal “skoncovať raz a navždy” s úspornými politikami EÚ.
Vo vzdorovitom prvom prejave k jeho ľavicovej parlamentnej skupine po návrate z “prázdneho” európskeho turné, Tsipras povedal, že Atény už nie sú otvorené tomu, že by im mal niekto hovoriť, čo majú robiť.
Ďalej poznamenal: “Grécko už nebude viac prijímať rozkazy, najmä prostredníctvom e-mailov, ” … “Grécko už viac nieje skľúčeným partnerom, ktorý počúva prednášky o tom, ako by malo riešiť svoju domácu politiku. Grécko má svoj vlastný hlas.”
Súvisiace: Pripojenie Grécka do Eurozóny bol omyl: Merkelová
Avšak, nie je úplne jasné, čo sa tým grécky hlas snaží povedať. Odkedy radikálna ľavicová strana Syriza prišla pred dvoma týždňami k moci, rétorika novej vlády sa niesla rôznymi smermi. Budú aj naďalej trvať na tom, že nebudú konať ani prijímať rozkazy, ale zdá sa, že vedia, že budú nakoniec mať veľmi malý vplyv na požadovanie nových termínov od svojich veriteľov.
A napriek k zjavnému odkazu z razantného postoju prijatého Európskou centrálnou bankou a ďalšími, Tsipras povedal: “Grécko nemôže byť vydierané a to z dôvodu demokracie v Európe, jednoducho nemôže byť vydieraným štátom. “
Tsipras a jeho minister financií, Yanis Varoufakis, ktorý cestovali Európou k tomu, aby získali podporu od partnerov ohľadom ich plánu tzv. odpustenia dlhov a ukončenia úsporných opatrení však doteraz získali veľmi málo priaznivcov, avšak čelili rôznym varovaniam proti rušeniu ich záväzkov v rámci existujúceho záchranného programu krajiny.
Teda dostali len veľmi malú alebo žiadnu konkrétnejšiu podporu, čiže zdá akoby bežali naproti betónovej stene.
Európska centrálna banka v neskorších stredajších hodinách oznámila, že grécke banky zastaví v prijímaní vládneho dlhu krajiny, ako kolaterál pre pôžičky. Namiesto toho, by Grécko malo uplatňovať výnimočné opatrenia. Bol to krok, ktorá mnohí vidia ako varovanie európskych politikov.
Následne na to, vo štvrtok ráno, Varoufakis musel čeliť stretnutiu so svojím nemeckým kolegom, Wolfgangom Schäuble.
Varoufakis na tlačovej konferencii po rokovaní poznamenal: “Vôbec sme sa nestretli v Našich názoroch.” Už predtým sa mu snažil vysvetliť porovnanie súčasnej ekonomickej situácie v Grécku s Weimarskou republikou (bývalé Nemecko).
Súvisiace:
Nemecko: “Môžeme zvládnuť, ak Grécko opustí Eurozónu”
Schäublemu taktiež povedal: “Nemecko by malo najviac chápať aké to je, keď sa zaseknete v hroznej deflácií a dlhovej kríze … Keď dnes pôjdem domov, prídem domov do krajiny, kde treťou najväčšou stranou je neonacistická, alebo nacistická strana.”
Na druhej strane sa Tsiprasovi zdá, že sa mu niečo z jeho cesty po celej Európe podarilo získať.
Poznamenal: “Za jediný týždeň sme získali spojencov, ale nevedeli sme vyhrať v posledných piatich rokoch krízy.”
Avšak koniec sa blíži. Existujúce záchranné podmienky Grécka skončia 28. februára a vláda vyhlásila, že ich nebude chcieť rozšíriť. V podstate nekonať, je v skutočnosti taktiež určitou voľbou.
Zdroj: Reuters, Bloomberg
Facebook komentár