Grécko neplánuje ukončenie hospodárskych vzťahov s Čínou, v čase kedy ďalšie krajiny prehodnocujú svoje vlastné vzťahy s touto krajinou. S týmto vyhlásením prišiel stály predstaviteľ Grécka pri NATO.
Vzťah medzi Čínou a európskymi národmi sa zhoršil od marca, keď došlo k diplomatickému stretu medzi oboma stranami. V tom čase sa EÚ rozhodla uvaliť na Čínu sankcie za „rozsiahle svojvoľné zadržiavanie“ Ujgurov s etnickými menšinami. Peking, ktorý popiera, že by ľudské práva Ujgurov porušoval, mu odvetil oznámením protisankcií proti členom Európskeho parlamentu. V dôsledku toho EÚ pozastavila ratifikáciu investičnej dohody s Pekingom, ktorá bola predložená v decembri.
Navyše cez víkend skupina rozvinutých krajín G-7 uviedla, že vyzve Čínu, aby „rešpektovala ľudské práva a základné slobody“. Jedná sa o postoj, s ktorým čínske úrady nesúhlasia a veľvyslanectvo krajiny v Londýne v pondelok uviedlo, že dni, keď „malá“ skupina krajín rozhodla o budúcej ceste sveta, sú podľa agentúry BBC preč.
Spiros Lambridis, grécky veľvyslanec a stály zástupca pri NATO uviedol: „Strategicky sa rozhodujeme pre najlepšie možnosti voči našej vlastnej krajine, opäť vždy v rámci našich záväzkov voči hlavným organizáciám, ktorými sú EÚ a NATO. Zatiaľ sme sa teda zapojili do iniciatívy “Belt and Road“ vo veľmi konkrétnom projekte a vo veľmi konkrétnom termíne, pričom sa na to nepozeráme ako na strategický vzťah s iným partnerom, ale určite sa ho nechystáme vzdať, len preto, že tak robia aj ostatní.“
Celosvetový plán infraštruktúry “Belt and Road“ je navrhnutý tak, aby vytvoril rozsiahlu globálnu sieť pozemných, námorných a digitálnych spojení spájajúcich Čínu s juhovýchodnou Áziou, strednou Áziou, Blízkym východom, Európou a Afrikou. Kritici tvrdia, že bezprecedentný program zvýhodní čínske firmy, posilní medzinárodný vplyv Pekingu a prinúti rozvojové krajiny, aby prijali vysoké dlhové zaťaženie.
Investície Číny v Grécku
Grécko prehĺbilo svoje hospodárske vzťahy s Pekingom v dôsledku finančnej krízy po tom, čo stredomorský štát dostal tri záchranné programy, z ktorých jeden nebol dokončený. Investície z Číny teda pre zadlžený národ predstavovali dôležitý zdroj príjmu.
To bol prípad prístavu Pireus, kde čínska lodná spoločnosť Cosco v roku 2016 prevzala väčšinový podiel. Prístav je na strategickom mieste medzi ázijským a európskym kontinentom. Čína však v Grécku uskutočnila množstvo rôznych veľkých investícií, vrátane energetiky a nehnuteľností.
Lambridis dodal: “Ak zanalyzujeme, že z tohto vzťahu existuje hrozba, prehodnotíme to.” Aktuálne však nás postoj vychádza iba z výhod zdravého a veľmi legitímneho obchodného vzťahu.“
Jeho komentáre sú v protiklade s pripomienkami niektorých iných európskych krajín. Taliansky premiér Mario Draghi na tlačovej konferencii na okraji stretnutia G-7 uviedol, že jeho krajina bude svoju účasť v iniciatíve Belt and Road „starostlivo“ hodnotiť.
Taliansko sa stalo prvou ekonomikou zoskupenia G-7, ktorá v roku 2019 s Pekingom podpísala memorandum o porozumení, na základe ktorého sa malo zúčastniť na projekte. USA a ďalšie krajiny EÚ však v tom čase vyvolali určité obavy.
Národy G-7 sa cez víkend dohodli na vývoji vlastnej konkurenčnej verzie iniciatívy “Belt and Road“ poskytnutím investícií do infraštruktúry chudobnejším národom.
Napriek tomuto potlačeniu však Matthew Goodman, ktorý je vedúcim viceprezidentom Centra pre strategické a medzinárodné štúdie so sídlom vo Washingtone DC, pre agentúru CNBC uviedol, že rozsiahly čínsky program infraštruktúry bude pokračovať.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár