Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”
Pre politikov z Grécka tu máme jednu žiadosť. Prosím už konečne skrachujte! Pre eurozónu: už ich vyhoďte. Svet potrebuje vidieť príklad, aká zlá môže byť keynesiánstvom zapríčinená chudoba. Západné ekonomiky by boli radi, keby žili Gréci v absolútnej chudobe ako ukážkový príklad toho, čo presne nerobiť. Keynesiánski socialisti nezachránia Grékom penzie. Uistia sa, že ich dorazia. Aspoň sa investori zamerajú na dôležitejšie veci.
Ako následok keynesiánskeho dlhového moru, ktorý zaplavuje Západ existuje iba jedna ekonomika, ktorá má v najbližších rokoch nádej pre rast, Čína. Možno ich úspech pripísať ignorácii západných keynesiánskych ekonómov. Napriek tomu ani oni neutečú pred poklesom, zapríčinenom keynesiánskym „manažmentom.“ Ich obchody takisto trpia klesajúcim dopytom v EÚ a neistotou americkej ekonomiky.
S obrovskou expanziou strednej vrstvy v našej histórii má Čína dramatický vplyv na tie produkty, ktoré stredná vrstva kupuje najviac. Čínsky konzum agropotravín pomáhal pri cenovom tlaku na tieto komodity. Graf dole ukazuje kumulatívnu percentuálnu cenovú zmenu u najväčších agrokomoditách za posledných 5 rokov.
Jačmeň bol v Severnej Amerike nedostatkovým tovarom od minuloročných problémov s počasím. Vysoko kvalitný jačmeň je nevyhnutný pri produkcii dôležitej skupiny potravín a alko nápojov. Dôležitejšie sú sójové bôby, repka olejná a palmový olej, ktoré sú pri vrchole. To všetko sú dôležité zdroje jedlých olejov. Pri všetkých je hlavným importérom Čína. Konzumpcia v tejto krajine stanovuje a bude stanovovať cenu týchto i iných komodít.
Tiež si všimnite, že zdroje zvieracích proteínov, kuracina, hovädzie a bravčové sú v nižšej cenovej hladine. Všetky „zvieracie proteíny“ sú relatívne pod cenou vzhľadom k zrninám, používaných na prikrmovanie zvierat. V najbližších rokoch budú pravdepodobne „zvieracie proteíny“ cenovo nedostupnejšie pre viacerých. Napriek tomu však hovädzie prekonalo americký akciový trh. Nespomínam si ani na jedného trhového stratéga, ktorý by odporúčal do svojej dôchodkovej schémy zahrnúť namiesto akcií prasa.
Ceny kuraciny(kuracie mäso) sú vysoké a svoj 90-týždňový vrchol dosiahli len prednedávnom. Prišlo to po obrovskom dne z roku 2011. Toto dno bolo zapríčinené bankármi a tiež vylúčením z NFL, keďže kuracie krídelká boli nevyhnutnou súčasťou každého NFL fanúšika. Vzhľadom na finančné výsledky za posledných pár rokov budú kontroly smerovať viac na produkciu. Nečudovali by sme sa, keby sa ceny kuraciny do 2013 strojnásobili.
Bude čínska ekonomika trpieť kolapsom Grécka? Prejde jej ekonomika do recesie? Pravdepodobne, všetky ekonomiky. Agripotraviny sú však po raste príjmu prvým nákupom. Pri poklese príjmu je zasa osekaná aj ich konzumpcia. Agropotraviny kvôli Číne rástli a aj klesali. Ázijské agropotraviny majú dobrú pozíciu k prosperite počas tejto periódy keynesiánskej chudoby v západných ekonomikách. Od konca marca išli ázijské agripotraviny, ktoré sledujeme v priemere o 4% hore, S&P 500 zase dole o viac ako 6%.
Agri-Commodity Indices & ETF: Nepreskúmanou oblasťou je, ako sú štruktúrované ETF indexy a iné pasívne komoditné investície. Po tom, ako sme pár z týchto indexov preskúmali, boli sme zaskočení dizajnovými chybami v týchto agrikomoditných indexoch. Následkom toho sme rozbehli výskumný projekt agrokomoditných indexov. Každý mesiac preto uvádzame na našej stránke investičné myšlienky. Ak vlastníte agrikomoditné ETF alebo pasívnu komoditnú investíciu, odporúčame vám nájsť si čas na prečítanie týchto myšlienok.
Zdroj: AgriFoodValueView
Facebook komentár