Frázu „Greater Depression“ (väčšia kríza) prvýkrát použil Doug Casey asi pred dekádou aby popísal ekonomickú krízu ktorú predpovedal a ktorá teraz prebieha.
Myslím si, že pre každú organizáciu je dôležité neustále prehodnocovanie jej vlastných stratégií a predpokladov a preto u nás v Casey Research vystupujem ako nejaký diablov advokát. Neustálym tlačením našich analytikov aby prehodnocovali svoje predpoklady a kalkulácie, je mojim zámerom spozorovať znaky ktoré indikujú, že je čas na zmenu stratégie, ktorá síce dobre funguje pri investovaní pri poklese hodnoty peňazí ale inak je treba vytvoriť stratégiu novú.
Všímať si tieto znaky je veľmi dôležité, pretože hoci nabádame našich čitateľov aby sa zbytočne nevystavovali inflačným rizikám, mnohí to robia.
Chcel by som teraz ujasniť náš pohľad na vec: Správne sme predvídali nedávnu korekciu v drahých kovoch, avšak je to len výkyv na inak nedotknutom bull markete.
Doug Casey často hovorí, že táto kríza bude oveľa horšia než predpokladal (a to už niečo znamená) a čím ďalej my ostatný tu v Casey Research skúmame okolnosti, je ťažké nesúhlasiť, že gretaer depression je stále pred nami.
Uvážte:
- Eurozóna upadá do stále väčšieho zúfalstva. Keď tak pozerám na hlavných európskych predstaviteľov ako váhajú a debatujú o tom či požičať ďalšie peniaze nešťastným Grékom a ďalším problémovým PIIGS krajinám – dokiaľ nakoniec nedosiahnu na dno vreciek rovnako nešťastným obyvateľom Nemecka a obyvateľov zmenšujúceho sa počtu stále fungujúcich ekonomík eurozóny – pripomína mi to hráča blackjacku ktorému vôbec nejde karta. Dal do zástavy svoj dom aby mohol hrať a teraz má posledný žetón. Nechce riskovať svoje posledné zdroje ale nemá na výber pretože skončiť teraz by znamenalo presťahovať sa do kartónovej škatule. A tak zdráhavo vsádza na ďalšiu kartu. Problém je, že hra je zmanipulovaná – v jeho neprospech. Keď PIIGS prestanú plniť svoje záväzky a buď celkom opustia eurozónu alebo budú odsunuté do akejsi vedľajšej organizácie, euro a európske trhy čaká veľká volatilita.
- U.S. situácia so zadlženosťou je oveľa horšia než je ktokoľvek vo Washingtone ochotný pripustiť. Stále počúvame volanie po zvyšovaní nie znižovaní zadlžovania. Ale keby si ľudia prestali robiť žarty a spočítali všetky tie požiadavky ktoré na nich vláda má, súčasný pomer dlhu k HDP vzrastie niekde k 400% – a to sa dá sotva pochopiť. Fundamentálne nedostatky v americkom monetárnom systéme – chyby ktoré dali byrokratom povolenie rozbiť štátnu limuzínu o múr – potrebujú byť prerobené každých 20, 30 rokov. Problém je, že teraz sa pre udržanie status quo už dá sotva niečo urobiť takže monetárny systém pravdepodobne skolabuje. Je to predzvesť veľkých zmien ktoré možno začnú rastom úrokových mier.
- Prízrak Čínskeho zázraku. Aj keď tu sú náznaky voľného trhu, pravdou je, že čínska ekonomika je riadená komunistickými kádrami. Je to vidieť v mestách, ktoré boli postavené len za účelom vytvorenie nových pracovných pozícií a rastu HDP. Tak isto je to vidieť na rastúcej inflácii Číny – nevyhnutnom následku rozhodnutia vlády ťahať za páky tvorby peňazí na počiatku greater depression. Medzitým sa tu a tam objavujú znaky sociálnych nepokojov. Hoci doteraz boli rýchlo potlačené, je jasné, že vládnuca elita musí byť veľmi obozretná. Ak čínska ekonomika vážne zakopne všetko je preč. Keďže hovoríme o druhej najväčšej ekonomike sveta dôsledky nebudú zanedbateľné.
- Japonsko je v podstate mimo. Správy od priateľov v Japonsku sa zmenili o 180 stupňov. Skoro môžete cítiť vzrastajúci pocit zúfalstva ako sa už aj tak masívne zadlžená krajina šmýka do priepasti. Len málo čo dokáže túto situáciu v tretej najväčšej ekonomike sveta zbrzdiť.
- Blízky východ je v plameňoch. Táto situácia má tiež ďaleko k ustáleniu. Ako obyčajne, U.S. vláda dúfa v udržanie svojho vplyvu, ale momentálne je všetko neisté. Šance U.S. na udržanie rovnakého vplyvu v regióne aký si užívala za posledné storočie sa blížia k nule, hlavne teraz keď aj Saudovia dopravujú viac svojej ropy do Číny ako do USA. Znova, čakajú nás veľké zmeny.
Som presvedčený, že takmer všetko v súčasnom svete sa v nasledujúcej dekáde zmení – veľa z toho k horšiemu.
Ale to neznamená, že ľudia – vy – tým nemôžete prejsť viac menej úspešne, presne tak ako tým prešli naši rodičia a prarodičia v 30-tych rokoch. Buďte obozretný a konajte a bude sa vám dariť oveľa omnoho lepšie ako ostatným.
Zopár investičných tipov…
Predovšetkým, chráňte sa pred kolapsom amerického monetárneho systému. Medzi prítomnosťou a koncom hry ktorý bude taký, v aký môžeme len dúfať budú nové peniaze založené na niečom hmatateľnom, pravidelne budete mať možnosti robiť veľké pohyby vo svojom portfóliu.
Ako Doug rád hovorí, mal by si robiť na tomto svete čo chceš pokiaľ si ochotný niesť následky. Ak si ochotný riskovať pád na dno potom nerob nič
Zopár ďalších investičných tipov…
- Každodenné nevyhnutnosti. Energie sú klasická nevyhnutnosť. Iste, spotreba energií a ceny budú stúpať a klesať s ekonomikou, ale koniec koncov všetci využívame energie každý deň a ľudia v rozvojových krajinách ich chcú využívať stále viac. Opatrne premyslené investície do energií, ideálne nakupované pri poklesoch, patria do každého dlhodobého portfólia.
- Prielomy k svetlejšej budúcnosti. V modernej histórii firmy ktoré urobili podstatné technologické pokroky prekonávali ťažké ekonomické časy. Myslíte, že firma, ktorá nájde univerzálny liek na rakovinu pôjde dolu aj keby skrachovala burza? Sotva. V opatrných množstvách aj takéto akcie patria do portfólia.
- Investovanie do nevyhnutného. Tony grafov a dát ukazujú ako nezvyčajné a neudržateľné sú dnešné nízke U.S. úrokové miery. Keď tieto základné trendy nakoniec zmenia smer, majú tendenciu rásť roky ba dokonca desaťročia.
- Investujte do zahraničia. História ukázala, že takéto investície môžu znamenať rozdiel medzi dôjsť o všetko a vyjsť z ťažkostí jednoducho v pohode. Internacionalizácia majetku je nielen ľahká ale aj praktická.
Čo sa týka investícií v časoch krízy, nikto sa tým nezaoberá dlhšie alebo hlbšie než Doug Casey a jeho tím.
Zlato a striebro sú stále najlepšou ochranou pre každé portfólio… hlavne teraz keď sa Čína a ďalšie krajiny pripravujú na dumping amerického dolára.
Zdroj: Casey Research
Facebook komentár