Ázijsko-tichomorská oblasť sa snaží očkovať svoju populáciu, keď infekcie Covid-19 rýchlo pribúdajú na mnohých miestach v regióne a niekde aj za účasti rekordného tempa.
Benjamin Cowling, ktorý je profesorom na Fakulte verejného zdravia univerzity v Hongkongu, poznamenal, že mnoho ázijských vlád malo problémy so zabezpečením vakcín. Dodal, že okrem toho počiatočný úspech v zvládnutí koronavírusu v Ázii mohol spôsobiť, že ľudia považovali očkovanie za menej naliehavé.
Cowling, ktorý vedie školskú divíziu epidemiológie a biostatistiky, v tohto-týždňovom rozhovore uviedol: “Keď sme za posledný rok mali veľmi nízke počty čo sa týka nakazených, existuje predstava, že Covid nie je také riziko a mohli by sme zostať na nule (prípadov), ak si dáme len masku na tvár, budeme dodržiavať spoločenský odstup – s očkovaním sa ponáhľať nebudeme. Váhanie bolo teda veľkým problémom.”
Región v súčasnosti zažíva obnovený nárast počtu infekcií.
India, Nepál, Malajzia, Japonsko a Taiwan sú medzi tými, ktoré za posledný mesiac prekonali rekordné objemy v počte denných prípadov – na základe čoho vedúce orgány zavádzajú nové obmedzenia, aby sa tieto prípady pokúsili obmedziť.
Očkovanie Ázie proti Covid-19
Podľa analýzy údajov, zostavených štatistickým serverom Our World in Data k 1. júnu, krajiny v ázijsko-pacifickom regióne spoločne podali okolo 23,8 dávok vakcíny proti Covidu na 100 obyvateľov.
Údaje ukázali, že je to hlboko pod zhruba 61,4 dávkami Severnej Ameriky na 100 obyvateľov a 48,5 dávkami Európy. Afrika je oblasťou s najpomalším očkovaním a podľa údajov podala iba 2,5 dávky na každých 100 obyvateľov.
Graf: Vakcinácia COVID-19 podľa regiónov sveta
Ekonómovia francúzskej banky Natixis analyzovali dodávky vakcín a pokrok v očkovaní v celej ázijsko-pacifickej oblasti. V poznámke z minulého mesiaca uviedli, že zatiaľ čo nedostatok dodávok bol hlavným faktorom pomalého očkovania v regióne, v súčasnosti len málo ekonomík stále čelí tomuto problému.
Ekonómovia označili Indonéziu, Thajsko, Taiwan, Filipíny a Vietnam za krajiny, ktoré „stále nedokázali získať dávky potrebné na potrebnú imunizáciu“.
V správe spoločnosti Natixis ďalej uviedli: “To znamená, že dopyt zo strany verejnosti zostáva slabý,” … „Pochybnosti v súvislosti s novo vyvinutými vakcínami sa javia ako častý dôvod váhania po celom svete. Ale ešte viac to platí v Ázii, kde účinnejšia izolácia viedla k zníženiu pocitu naliehavosti.“
Kto je v očkovaní lídrom a kto zaostáva
V rámci Ázijsko-pacifickej oblasti sú na čele Mongolsko a Singapur s celkovým počtom očkovaní približne 97 a 69 na 100 osôb (podľa údajov z Our World in Data).
Údaje zaostávajú za mnohými pohraničnými a rozvíjajúcimi sa ekonomikami, ako sú Vietnam a Afganistan.
Mapa: Vakcinácia v Ázijsko-Pacifickom regióne na 100 obyvateľov
Podľa správy výskumnej firmy Fitch Solutions sa niekoľko pohraničných a rozvíjajúcich sa trhov v Ázii spolieha na COVAX (globálnu iniciatívu na zdieľanie vakcín) čo sa týka vakcíny voči ochoreniu Covid-19.
V správe sa ďalej uvádza, že dodávky z COVAXu sú však aktuálne ohrozené, pretože India obmedzila vývoz vakcín. India je domovom výrobcu vakcín Serum Institute India, ktorý je hlavným dodávateľom dávok voči Covid-19 pre túto iniciatívu.
Fitch Solutions prišla s varovaním, že ak sa čoskoro nepodarí obnoviť indický vývoz, mnoho krajín s nízkym a stredným príjmom odkázaných na COVAX „uvidí ďalšie oneskorenia“ v postupe očkovania.
Oživenie v Ázii vs. na Západe
Na základe súčasnej miery zaočkovanosti ekonómovia spoločnosti Natixis predpokladajú, že iba Singapur a pevninská Čína budú v tomto roku schopné zaočkovať 70% populácie príslušných krajín – obdobný časový harmonogram ako v USA a Veľkej Británii.
To je hranica, ktorú niektorí odborníci v oblasti medicíny označujú, ktorá je potrebnou na dosiahnutie „kolektívnej imunity“, čo je stav, kedy sa vírus už neprenáša rýchlo, pretože väčšina ľudí je imúnna z dôvodu očkovania alebo po infikovaní.
Ekonómovia ďalej poznamenali, že ekonomiky Ázie, ktoré sa stále snažia získať dodávky vakcín, môžu dosiahnuť túto hranicu až v roku 2025 alebo neskôr.
Graf: Vakcinácia hlavných ekonomík Ázie vs Sveta
Ekonómovia zo spoločnosti Natixis uviedli, že pomalý pokrok v očkovaní niektoré ázijské ekonomiky zasiahne viac ako iné. Ďalej poznamenali, že Filipíny, Thajsko a Malajzia majú najväčšiu naliehavosť pre očkovanie kvôli nevýraznému zvládnutiu pandémie alebo veľkému ekonomickému vystaveniu cestovnému ruchu.
“Stručne povedané, Ázia prešla od úspešného zvládania po benevolentnosť, čo sa týka realizácie očkovania,” uviedla Natixis a dodala, že v tomto regióne budú v porovnaní so Západom dlhšie platiť sociálne opatrenia ohľadom obmedzenia kontaktu a cezhraničné obmedzenia.
„Širšie hospodárske opätovné otvorenie na Západe, ktoré je postavené na oveľa rýchlejšom zavedení vakcín, najmä pre USA a čoraz viac pre EÚ, by mohlo prispieť k rozdielom, vďaka čomu bude Ázia vyzerať krehkejšie na ceste k oživeniu a bude menej priaznivou možnosťou pre investície.“
Zdroj: CNBC
Facebook komentár