Google pracuje na technologii, kterou když zdokonalí, může ve Spojených Státech předejít okolo 35,000 úmrtí ročně, ve svetovém měřítku zachrání až 1.2 milionu lidí.

Uveďme tyto čísla do souvislosti: Podle National Cancer Institute v roce 2012 zemřelo 23 tisíc amerických mužů a žen na leukemii. Avšak zatím co technologie Googlu pracují, nepracují na léku proti rakovině.

Co to teda je?

Samostatně řízené automobily.

Podle Amerického sčítání lidu ve Spojených Státech při autonehodě v roce 2008 zemřelo 37.423 lidí, v roce 2009 to bylo 33.808 lidí. Podle světové zdravotnické organizace každý rok rok zemře při autonehodách 1.2 milionu lidí ročně.

Důvěrný zdroj z programu samostatně řízené vozy od Googlu nám říká, že jednám z jejich hlavních cílů je odstranit 99% úmrtí, které jsou způsobenou “chybou lidského faktoru”.

Je to bez pochyby vysoký cíl.

Je to obdivuhodné…ale je to reálné?

Jsou zde určité faktory pro zvážení odpovědi na tuto otázku.

  • Google vozy jsou mnohem lepší řidiči než my. Samostatně řízený vůz může “vidět” rozsah 360 stupňů. Nemůžou být unavené, opilé, rozzuřené, ani věkem zestárnout a otupit své smysly, nemůžou být nezodpovědné jako spousty mladých řidičů. Vozy přesně vědí, jak zůstat mimo slepý bod ostatních řidičů. Mohou předvídat a lehce se přizpůsobit situacím, těžko postřehnutelným pro člověka.
  • Program Googlu “samořízené vozy” je mnohem dál než asi tušíte. Pokud uslyšíte “samostatně řízené auto”, můžete si představit interiér vozu plný drátů. Toho se však nemusíte obávat, dráty a spojení s těmito technologiemi jsou spojené jen s pád dalšími tlačítky na volantu, ne složitějšími než tempomat a uživatelské rozhraní, které je pro nás stejně uživatelsky příjemné jako tablety s Androidem.

 

  • Mnohem jednodušší je pro samostatně řízené vozy od Googlu jízda po dálnici, než silnicích v městě. Na dálnici se provoz pohybuje ve stejném směru a vetšinou i podobnou rychlostí v dobře viditelných úsecích. Na silnicích v městě mohou auta přijet odkudkoliv takřka jakoukoliv rychlosti, tyto data mohou být pro vůz chaotičtější. Z tohohle hlediska odhadujeme, že režim “samostatně řízené vozy” budou k dispozici jen pro řidiče na dálnicích, a to ještě za určitých podmínek. Znova si představte “samo řízený režim” jako něco podobného tempomatu. Toto opatření může zachránit mnoho životů. V roce 2011 zemřelo v USA při autonehodách 35.000 lidí, z toho přibližně 7000 lidí zemřelo na křižovatkách. Vozy Google by téměř okamžitě snížili úmrtnost na silnicích o více než 3000.
  • Google stále čelí pár technologickým výzvám. Samostatně řízené vozy mají stále problém s jízdou na sněhu, jejich laserové senzory nemohou “vidět” cestu a nedokáží si říci, zda je to ta samá cesta jako beze sněhu.

Takže… jsou cíle Googlu dosažitelné?

Většinou ano.

Ale pokud každý rok mluvíme o záchraně 35.000 životů v USA a 1.2 miliónu po celém světě, je to pravdu reálné? To se snad již brzy dozvíme.

Preložil: Tomáš Domanský

Zdroj: EliteDaily.com

Facebook komentár