Google-musi-zaplatit-australskemu-politikovi-za-hanlive-videa-na-YouTube

Austrálsky súd v pondelok nariadil spoločnosti Google zaplatiť bývalému zákonodarcovi 715 000 austrálskych dolárov (515 000 dolárov), pričom uviedol, že jeho odmietnutie odstrániť „neúnavné, rasistické, hanobiace a hanlivé“ videá YouTubera ho vyhnali z politiky.

Federálny súd zistil, že spoločnosť Alphabet úmyselne zarobila peniaze umiestnením dvoch videí na svojej webovej stránke YouTube, ktoré útočili na vtedajšieho podpredsedu vlády Nového Južného Walesu (najľudnatejšieho austrálskeho štátu), ktoré od zverejnenia v roku 2020 dosiahol takmer 800 000 videní.

Rozhodnutie oživuje otázku, aký rozsah viny majú technologické firmy za ohováranie, ktoré sprostredkúvajú používateľom na svojich webových stránkach v Austrálii, čo je jednou z mála krajín Západu, kde majú online platformy rovnakú právnu zodpovednosť ako vydavatelia.

Austrália tak prehodnocuje, akú právnu zodpovednosť majú platformy za hanlivé príspevky. Prelomový prípad v roku 2021, keď sa zistilo, že noviny sú zodpovedné za hanlivé komentáre čitateľov pod článkom uverejneným na Facebooku, prinútil celosvetové firmy znížiť svoju prítomnosť na sociálnych sieťach v krajine.

Rozsudok ukázal, že Google poprel, že by videá obsahovali hanlivé obvinenia, a uviedol, že YouTuber má právo na čestný názor a mal by byť chránený právom kritizovať politika.

Hovorca spoločnosti Google nebol k dispozícii pre vyjadrenie.

Profesor David Rolph, špecialista na mediálne právo v rámci právnickej fakulty z University of Sydney, poznamenal: „Dali im vedieť (Googlu), že sa na ich platforme nachádzajú ohováračské videá, pozreli sa na to, sami sa rozhodli, že takými nie sú, a nechali ich tam.“

“Jedná sa tak o zvláštne využitie základných princípov zverejňovania v zákone o ohováraní, avšak je tak na stole väčšia otázku, či netreba reformovať princípy ohľadom zverejňovania.”

Prejavy nenávisti

Súd sa dopočul, že tvorca obsahu Jordan Shanks odovzdal videá, v ktorých opakovane označil zákonodarcu Johna Barilara za „skazeného“ bez uvedenia dôveryhodných dôkazov, a nazýval ho menami, ktoré útočia na jeho talianske dedičstvo, čo podľa sudcu Stevea Raresa nepredstavuje o „nič menej než nenávistné prejavy“.

Rares ďalej uviedol, že pokračovaním vo zverejňovaní obsahu spoločnosť Google porušila svoje vlastné zásady zamerané na ochranu verejných činiteľov pred nespravodlivým označením a „predčasne vyhnala pána Barilara z jeho zvolenej služby vo verejnom živote a výrazne ho traumatizovala“.

Barilaro odišiel z politiky rok po tom, čo Shanks zverejnil videá, a Rares ďalej poznamenal: „Google sa nemôže zbaviť zodpovednosti za značné škody, ktoré kampaň pána Shanksa spôsobila.“

Shanks, ktorý má 625 000 odberateľov na platforme YouTube a 346 000 sledovateľov na Facebooku, bol spoluobžalovaný až do minuloročného urovnania s Barilarom, v rámci ktorého YouTuber upravoval videá a zaplatil bývalému politikovi 100 000 austrálskych dolárov.

Shanks však podľa vyjadrení sudcu „potreboval YouTube, aby šíril jeho hnev a Google bol ochotný pripojiť sa k pánovi Shanksovi, aby zarobil v rámci svojho obchodného modelu.“

Pred vyriešením súdneho sporu, Shanks pokračoval v znevažujúcich komentároch o pánovi Barilarovi a jeho právnikoch vo videách umiestených na platforme YouTube a sudca povedal, že jeho a Google odkáže na úrady „za to, čo sa javí ako vážne pohŕdanie súdom, vyvolaním nevhodného nátlaku …… s cieľom nepokračovať v tomto konaní“.

V príspevku na Facebooku po vynesení rozsudku sa Shanks posmieval Barilarovi, keď povedal, že „konečne ste získali par drobných aj od firmy Google … bez toho, aby ste si niekedy nechali otestovať pravdu na súde“.

Shanks bez dôkazov dodal, že Barilaro „stiahol (svoju) žalobu proti nám, aby sme nevypovedali a ani nevedeli predložiť svoje dôkazy“ na podporu tvrdení YouTubera.

Barilaro novinárom pred budovou súdu povedal, že sa cíti byť „očistený a ospravedlnený“.

Nakoniec poznamenal: “Nikdy to nebolo o peniazoch,” … „Išlo o ospravedlnenie a odstránenie. Samozrejme, teraz po pokračovaní kampane nemá ospravedlnenie žiadnu cenu. Vynútili si tak od Googlu pokračovanie.“

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár