Google má stále veľký problém s extrémistickými a nenávistným videami.
Traja inzerenti – Etihad Airways, Marriott, Deliveroo a britská Labouristická strana – prišli so stiahnutím svojej inzercie zo stránky YouTube potom, čo zistili že bolo preukázané, že sa ich reklama objavovala vedľa videí nenávistného kazateľa.
Googlom vlastnená sociálna sieť – YouTube je v posledných mesiacoch pod rastúcim tlakom, kde na základe podobných sťažností už viac ako tucet organizácií svoje reklamy zastavili.
Súvisiace: Vietnam chce firmy prinútiť k obmedzeniu reklamy na sociálnych sieťach
Národná prepravná spoločnosť Spojených arabských emirátov – Etihad vo svojom vyhlásení uviedla, že bola “šokovaná” obsahom videí.
Vo vyhlásení uviedla: “Tento obsah je neprípustný, hlboko znepokojujúci a jedná sa o problém ktorý je potrebný riešiť prostredníctvom spoločnosti Google a všetkých ďalších mediálnych partnerov.”
Marriott oznámila, že “v súčasnej dobe” zrušila zobrazovanie reklamy na stránke YouTube v Británii a podniká kroky, aby sa ubezpečila, že jej reklamy sa do budúcna nebudú zobrazovať spoločne s nevhodným obsahom.
Spoločnosť Deliveroo uviedla, že je “veľmi znepokojenou”. Ďalej uviedla, že sa svojich reklám vzdala, kým YouTube nevykoná potrebné kroky “s cieľom zlepšiť svoju kontrolu obsahu a ochrany svojich divákov aj inzerentov.”
Zrušenie reklamy od týchto inzerentov bolo prvýkrát zaznamenané v článku The Times.
Noviny uviedli, že firmy ako Mastercard, Johnson & Johnson a New Balance svoje reklamy taktiež zastavili. Tieto spoločnosti neodpovedali na žiadosti o komentár.
Weight Watchers v článku The Times taktiež uvádza, že “nechce financovať tento druh činností” a dodala, že “v súčasnej dobe” zobrazovanie reklám na YouTube pozastavila.
Youtube: “Žiadny systém nebude dokonalým”
YouTube medzitým uviedla, že pri riešení tohto problému urobila pokrok.
Hovorca spoločnosti Youtube poznamenal: “Vykonali sme rozsiahly prieskum okolo našich zásad inzercie a v posledných týždňoch sme podnikli významné zmeny, ktoré poskytujú značkám väčšiu kontrolu nad tým, kde sa ich reklamy zobrazujú.”
YouTube iným spoločnostiam predáva reklamný priestor a ich spoty sú prehrávané pred zobrazením zvoleného videa. Inzerenti nemajú priamu kontrolu, kde sú ich reklamy umiestňované, aj keď demografické zacielenie môžu určiť.
YouTube sa k vytvárania kontentu spolieha na divákov. Každú minútu je nahratý obsah o rozsahu 300 hodín.
Spoločnosť uviedla, že zatiaľ čo “žiadny systém nebude dokonalým,” avšak vykonali kroky k “ďalšiemu zabezpečenie značiek inzerentov.”
K poslednému odstráneniu reklám patria aj tri hlavné politické strany vo Veľkej Británii, keďže v štvrtok boli v tejto krajine usporiadané všeobecné voľby.
The Times oznámili, že konzervatívna strana a liberálni demokrati požiadali o odstránenie ich reklám.
Labouristická strana potvrdila, že prijala podobné opatrenia.
Strana vo svojom vyhlásení uviedla: “ohlásili sme tento problém a na stránke YouTube sme pozastavili všetky reklamy, kým nebudeme spokojní s tým, aké spoločnosť Google nakoniec podnikne kroky, aby sme sa ubezpečili že sa to nebude opakovať.”
Spoločnosť Google už v mesiaci marec čelila odchodu inzerentov z oblasti hlavných značiek a britská vláda chce vykonať obmedzovanie obsahu od extrémistických skupín.
Súvisiace: Ako Google a Facebook ovládajú svet digitálnej reklamy?
V tej dobe, britská vláda požiadala technologické firmy aby vysvetlili, prečo boli reklamy financované daňovými poplatníkmi použité pri nevhodnom obsahu, vrátane videí od bývalého vodcu Kukluxklanu – Davidovi Dukovi.
Google a Facebook vlastnia obrovské podiely v oblasti digitálnej reklame a hlavné značky míňajú čoraz väčší podiel svojich reklamných rozpočtov na ich platformách.
Avšak spoločnosti sú stále opatrnejší ohľadom toho, kde sa ich reklamy zobrazujú. Vodafone počas tohto týždňa oznámila plány kde chce zabrániť zobrazovaniu jej reklám na stránkach, ktoré nesú prejavy nenávisti a falošných správ.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, MarketWatch
Facebook komentár