Google_a_Facebook_mozu_byt_chyteni_v_obchodnej_vojne_medzi_USA_a_Cinou

Generálny riaditeľ spoločnosti Google a Facebook.

Obchodné vojny prezidenta Donalda Trumpa zasiahli aj Silicon Valley.

Administratíva Trumpa zvažuje tarify na sieťové zariadenia z Číny. Analytici uvádzajú, že by to mohlo znamenať problémy pre spoločnosti, ktoré kupujú čínske komponenty pre svoje celosvetové operácie cloud computingu (poskytovanie služieb alebo programov uložených na serveroch na Internete), ako sú Google, Facebook a Amazon.

A výrobcovia čipov, ako je Intel, môžu čeliť tarifám aj v oblasti počítačových čipov. Americké spoločnosti často posielajú hotové čipy do Číny na montáž, testovanie ako aj k baleniu. Tieto spoločnosti by mohli čeliť pokute, ak tieto čipy budú odoslané späť do krajiny.

Americkí technologickí giganti zatiaľ z veľkej časti zostali mimo obchodných sporov. Hrozba taríf na technologických výrobkoch z Číny by mohla vedúcich predstaviteľov Silicon Valley donútiť, aby sa k ich obavám vyjadrili.

Daniel Ives, vedúci oddelenia stratégií a technologického výskumu v spoločnosti GBH Insights poznamenal: “Keďže začíname vidieť, aké typy výrobkov zasahujú, myslím, že sa pre technologické spoločnosti stávajú oveľa hmatateľnejšími a oveľa reálnejšími.“

Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete

Modemy a routre sa nachádzajú v zozname čínskeho tovaru o hodnote 200 miliárd dolárov, ktorý by po 30. auguste mohli v USA čeliť 10% sadzbám v USA. Sadzba na tieto produkty by taktiež mohla ublížiť technologickému priemyslu, ktorý využíva obrovské IT siete na dodávku produktov a služieb v rámci celého sveta.

Čína predstavovala takmer polovicu z IT zariadení o objeme zhruba 23 miliárd amerických dolárov, ktoré Spojené štáty doviezli v priebehu 12 mesiacov (do apríla). S týmto výsledkom prišla spoločnosti Panjiva, ktorá je celosvetovou výskumnou obchodnou spoločnosťou vo vlastníctve S&P Global Market Intelligence.

Chris Rogers, ktorý je zamestnancom vo firme Panjiva poznamenal: „Spoločnosti buď budú musieť nájsť alternatívnych dodávateľov z krajín mimo Číny, alebo sa vyrovnať s vyššími cenami. Niektorí dodávatelia by mohli zrealizovať presun z Číny do Vietnamu alebo Malajzie.

Amazon, Facebook a Google podľa Ivesa pravdepodobne absorbujú malé, ako aj dočasné zvýšenie nákladov. Najväčšou obavou je, že tarify narušia dodávateľské reťazce, čo spôsobí oneskorenie a spomalenie zavádzania produktov.

Rada pre odvetvie informačných technológií, ktorá zastupuje hlavných používateľov IT, ako sú Google, Facebook a Microsoft, prišla s varovaniami, keď Trumpova administratíva v priebehu tohto týždňa uverejnila zoznam, kde sa nachádzali aj modemy a routre.

Podľa vyjadrení skupiny, by rozhodnutie prezidenta pre zavedenie taríf s väčším rozsahom, “bez jasného cieľa alebo konca” mohlo ohroziť prácu ale aj investície v USA.

Dean Garfield, prezident rady vo vyhlásení napísal: “Žiadame amerického prezidenta Donalda Trumpa aby tejto zbytočnej eskalácii zamedzil ešte pred poškodení viacerých spotrebiteľov a pracovníkov.”

Americkí výrobcovia čipov sú taktiež znepokojení. Sadzby vo výške približne 25 miliárd dolárov na polovodiče, ktoré boli navrhnuté v júni, zostávajú stále na stole.

Združenie výrobcov polovodičov, ktoré zastupuje špičkové čipové spoločnosti v USA, ako napríklad Intel a Qualcomm, označilo plánované tarify za “kontraproduktívne”.

Jimmy Goodrich, viceprezident skupiny pre globálnu politiku poznamenal: “Čo sa dováža z Číny, sú aj čipy vyrábané americkými spoločnosťami, ktoré len prechádzajú cez dodávateľský reťazec v Číne.”

Vo štvrtok vo svojej správe spoločnosť Fitch Ratings uviedla, že Intel a Texas Instruments sú citlivými na tarify, pretože časti svojich produktov presúvajú po celom svete.

Fitch ďalej uviedla: “Polovodiče sa aktuálne nenachádzajú na čínskom zozname taríf, ale mohli by byť zahrnuté neskôr, ak Čína prijme prísnejšiu stratégiu aj v oblasti dovozu technológií,” … “V prípade, že by boli zavedené americké tarify, vyšším nákladom na komponenty by tiež mohol čeliť aj Intel.”

Spoločnosť Intel odmietla poskytnúť komentár k tejto téme. Google, Facebook a Amazon na žiadosť o komentár okamžite neodpovedali.

Vedúci predstavitelia Silicon Valley kritizujú politiku Donalda Trumpa v oblasti prisťahovalectva a životného prostredia. Ale pokiaľ išlo o obchod, k tomu sa až tak nevyjadrovali.

Najviditeľnejší bol však generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook, ktorý v apríli navštívil Trumpa, aby diskutoval o obchode. Cook minulý mesiac poznamenal, že bol “veľmi optimistický”, ak Spojené štáty nebudú svoj obchodný boj s inými krajinami stupňovať.

Poznamenal: “Keď sú fakty jasné, je vidno možnú stratu, avšak ja verím, že obe strany to uvidia.“

Súvisiace: Napätie medzi USA a Čínou odvracia pozornosť od oveľa agresívnejšej katastrofy

Dôležitá je aj jedna z otázok: obchodné postupy v Číne zostávajú byť nezodpovedanou a citlivou otázkou pre veľkú časť technologického sveta. Mnoho firiem nachádzajúcich sa v Silicon Valley vládne snahy o zastavenie krádeží duševného vlastníctva podporujú, ako aj rozšírenie prístupu na trh pre americké spoločnosti – aj keď nesúhlasia s tým, či sú tarify najlepším spôsobom, ako zmeniť správanie Číny.

Ives nakoniec poznamenal: “Ak sa táto obchodná vojna bude aj prehlbovať aj za účasti technologických produktov a služieb, v konečnom dôsledku si myslím, že uvidíte oveľa viac vedúcich pracovníkov zapájať sa do politiky Washingtonu ako je to vidno aj od generálneho riaditeľa spoločnosti Apple – Tima Cooka”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg

Facebook komentár