Spoločnosti Apple a Google oznámili systém sledovania šírenia nového koronavírusu, ktorý používateľom umožňuje zdieľať údaje prostredníctvom prenosu známeho ako Bluetooth Low Energy (BLE) a schválených aplikácií v rámci zdravotníckych organizácií.
Nový systém, ktorý budu ukazovať informácie z viacerých dokumentov a bielych kníh, by využíval Bluetooth komunikáciu s krátkym dosahom pre vytvorenie dobrovoľnej siete na sledovanie kontaktov, pričom by uchovával rozsiahle údaje o telefónoch, ktoré by boli navzájom v tesnej blízkosti.
K týmto údajom budú mať prístup úradné aplikácie od orgánov verejného zdravotníctva a používatelia, ktorí si ich stiahnu, môžu taktiež nahlásiť, že im bolo diagnostikované ochorenie COVID-19. Systém tiež upozorní ľudí, ktorí si ich stiahnu, či sú alebo sa približujú k úzkemu kontaktu s infikovanou osobou.
Spoločnosti Apple a Google v polovici mája zavedú rozhrania API pre systémy iOS a Android a zabezpečia, aby ich aplikácie spomínaných zdravotníckych orgánov mohli implementovať.
Počas tejto fázy si budú používatelia stále musieť stiahnuť aplikáciu, aby sa mohli zúčastniť sledovania kontaktov, čo by mohlo ich obmedziť prijatie. V mesiacoch po dokončení rozhrania API sa však spoločnosti budú usilovať o vybudovanie funkcie sledovania v príslušnom operačnom systéme, čo je možnosť, ktorú majú okamžite k dispozícii všetci používatelia telefónov bežiacich na operačných systémoch iOS alebo Android.
Sledovanie kontaktov – ktoré zahŕňa zisťovanie, s kým nakazená osoba bola v kontakte a snaží sa jej zabrániť infikovať druhých – je jedným z najsľubnejších riešení na obmedzenie šírenia choroby COVID-19, ale použitie technológie digitálneho sledovania však vyvoláva veľké obavy ohľadom súkromia a otázok týkajúcich sa efektívnosti.
Začiatkom tohto týždňa americká únia občianskych slobôd vzniesla obavy týkajúce sa sledovania používateľov pomocou telefónnych údajov, pričom argumentovala tým, že každý systém by mal byť obmedzený do rozsahu a vyhnúť sa ohrozeniu súkromia používateľov.
Na rozdiel od niektorých iných metód – napríklad povedzme pomocou GPS údajov, by tento Bluetooth systém nesledoval fyzické polohy ľudí. V podstate by zachytával signály okolitých telefónov v 5-minútových intervaloch a ukladal ich spojenia do databázy. Ak jedna osoba bude pozitívne testovanou na nový koronavírus, mohla by informovať aplikáciu, že bola infikovaná, a mohla by informovať ostatných ľudí, ktorých telefóny by prešli v blízkom okolí v predchádzajúcich dňoch.
To help public health officials slow the spread of #COVID19, Google & @Apple are working on a contact tracing approach designed with strong controls and protections for user privacy. @tim_cook and I are committed to working together on these efforts.https://t.co/T0j88YBcFu
— Sundar Pichai (@sundarpichai) April 10, 2020
Systém tiež realizuje niekoľko krokov, aby zabránil identifikácii ľudí a to aj potom, čo svoje údaje zazdieľajú. Aj keď aplikácia pravidelne odosiela informácie prostredníctvom Bluetooth rozhrania, vysiela skôr anonymný kľúč ako statickú identitu a tieto kľúče sa každých 15 minút obmieňajú, aby sa zachovalo súkromie. Aplikácia bude zdieľať kľúče iba od konkrétneho obdobia, v ktorom boli nákazlivé, a to aj vtedy, keď niekto zdieľa, že bol infikovaný.
Je dôležité, že neexistuje centrálne prístupný hlavný zoznam telefónov, ktoré by sa zhodovali. Je to preto, že samotné telefóny vykonávajú kryptografické výpočty potrebné na ochranu súkromia. Centrálne servery udržiavajú iba databázu zdieľaných kľúčov a nie interakcie medzi týmito kľúčmi.
Contact tracing can help slow the spread of COVID-19 and can be done without compromising user privacy. We’re working with @sundarpichai & @Google to help health officials harness Bluetooth technology in a way that also respects transparency & consent. https://t.co/94XlbmaGZV
— Tim Cook (@tim_cook) April 10, 2020
Táto metóda má však stále potenciálne slabiny. V preplnených oblastiach by mohla označiť ľudí v susedných izbách, ktorí tak v skutočnosti nezdieľajú priestor s používateľom, čo by zbytočne znepokojilo ľudí. Nemusí tiež zachytiť jemný rozdiel toho, ako dlho bol niekto vystavený – napríklad niekto keď bol pri infikovanej osobe celý deň, vystavil sa oveľa väčšej vírusovej záťaži, ako pri chôdzi po ulici.
Je to tiež relatívne nový program a Apple a Google stále diskutujú s orgánmi verejného zdravotníctva a ďalšími zúčastnenými stranami o tom, ako ho spustiť. Tento systém pravdepodobne nemôže nahradiť staromódne metódy sledovania kontaktov – ktoré zahŕňajú rozhovory s infikovanými ľuďmi o tom, kde boli a s kým trávili čas, ale mohol by ponúknuť high-tech doplnok pomocou zariadenia, ktoré už vlastní niekoľko miliárd ľudí.
Zdroj: TheVerge
Facebook komentár