Ak pokles akciového trhu vyvolaný prepuknutím koronavírusu je podobným ako minulé poklesy, existujú dobré ale aj zlé správy.
Po prvé, poďme teda na tie zlé. Podľa hlavného analytika spoločnosti Goldman Sachs so zameraním na globálne akciové trhy – Petra Oppenheimera medvedie (klesajúce) trhy „v dôsledku udalostí“ dosahujú v priemere 29% pokles.
To je zlé, pretože v súčasnosti zatiaľ nejde o medvedí trh. Aj keď správa bola vydaná utorok, všeobecný americký akciový index S&P 500 sa nachádzal v strate približne o 15% zo svojich rekordných maximálnych hodnôt, dosiahnutých 19. februára. Medvedí trh sa zvyčajne definuje ako 20% pokles z posledných dosiahnutých maxím.
Oppenheimer v správe ku klientom banky, uviedol: „Nikdy sme však nevstúpili do medvedieho trhu z dôvodu vírusovej epidémie. Ale ak si myslíte, že sme nedosiahli medvedí trh a v skutočnosti do tejto oblasti ešte len smerujeme, je užitočné pozrieť sa do histórie medvedích trhov, aby ste získali prehľad o ich trvaní a intenzite.“
Dobrou správou však je, že medvedie trhy vyvolané exogénnymi otrasmi zvyčajne opätovne dosiahne svoje predchádzajúce úrovne už do 15 mesiacov.
Priemerný pokles, priemerná dĺžka a priemerný čas pre obnovu:
Nie všetky medvedie trhy sa vytvárajú rovnako. Analytici banky Goldman Sachs analyzoval medvedie trhy siahajúce až do roku 1835 a potom ich klasifikoval ako štrukturálne, cyklické alebo riadené udalosťami.
Trhy so štrukturálnymi medvedími poklesmi v priemere čelia poklesu v hodnote 57% a trhy s cyklickými medveďmi klesajú o 31%. Goldman definuje trhy štrukturálne medvedie poklesy ako trhy vytvárané nerovnováhou a finančnými bublinami, po ktorých veľmi často nasleduje cenový šok, ako je deflácia. Trhy s cyklickými medvedími trhy sú zvyčajne funkciou hospodárskeho cyklu, ktorý sa vyznačuje rastúcimi úrokovými mierami, blížiacimi sa recesiami a poklesom ziskov.
Medzi medvedie trhy riadené „udalosťami“ patria vojny, cenové šoky alebo kríza rozvíjajúcich sa trhov.
Oppenheimer však vidí rozdiely medzi súčasnou situáciou a poklesoch v rámci medvedích trhov riadených „udalosťami“.
Uviedol:„Všetky sú rôzne, ale zvyčajne to bolo poháňané trhom, takže menová reakcia bola často efektívnejšia, zatiaľ čo tentoraz nie je jasné, že to tak bude. Je to čiastočne preto, že zníženie úrokových sadzieb nemusí byť veľmi efektívne v prostredí obáv, kde spotrebitelia sú nútení alebo naklonení zostávať doma.“
Východiskový bod už tak dosť nízkych úrokových sadzieb je ďalším rozdielom.
Oppenheimerova poznámka prišla v čase, kedy sa Centrálna banka Británie v stredu pripojila k Federálnemu rezervnému systému USA a Centrálnej banke Kanady pri ohlásení zníženia úrokových sadzieb o 0,5%.
Akciový index Dow Jones sa v počiatočných hodinách v priebehu včerajšieho dňa obchodoval výrazne nižšie. Avšak po uzavretí obchodných hodín sa nakoniec dostal do medvedieho trhu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Goldman Sachs
Facebook komentár