Investori by v roku 2014 mali pozerať na európske akcie, tak, že prekonajú všeobecný trh, ako spoločnosti v tejto oblasti budú aj naďalej zaznamenávať nárast zisku, aj napriek relatívne slabšiemu celkovému hospodárskemu pokroku. S týmto vyjadrením prišiel analytik z Goldman Sachs – Peter Oppenheimer.
Oppenheimer – hlavný európsky akciový analytik banky Goldman Sachs ďalej uviedol: “Ohľadom akciových trhov sme stále dostatočné optimistickí,” … “Je zrejmé, že sme prešli veľkým obdobím dobrej výkonnosti akcií – vzhľadom k vývoju štátnych dlhopisov. Očakávame, že podobný vývoj bude naďalej pokračovať.”
( Súvisiace: Prečo bude rok 2014 rokom ekonomického rastu: Trichet )
On tiež sa vyjadril svoje optimistické komentáre na vývoj meny euro – keďže je už zastabilizovaná od vrcholu európskej dlhovej krízy – a predpoveď medziročného rastu eurozóny v roku 2014 posunul na úroveň 1,1 percenta, čo bude nasledovať k 1,5 percentnému rastu v roku 2015.
Oppenheimer ďalej uviedol: “V mnohých ohľadoch je sila eura problémom sama o sebe, pretože je veľa spoločností závislých na činnosti mimo Európy,” …. “To je pravdou pre firmy vo Veľkej Británii. Ale to taktiež platí pre aj pre spoločnosti z Eurozóny.”
( Súvisiace: Rastu svetovej ekonomiky v roku 2014 pomôže viac USA, ako Čína: Economist )
Vedúci ekonóm banky Goldman pre Európu – Huw Pill povedal, že pozitívny vplyv ekonomických reforiem v Španielsku, po vrchole európskej dlhovej krízy sa tam ujal viac, ako vo Francúzsku a Taliansku. Ako výsledok, má pozitívny strednodobý výhľad pre ich ekonomiku, keďže tieto reformy a finančná reštrukturalizácia zavážia predovšetkým na aktuálne problémy – ako je vysoká nezamestnanosť.
Pill ďalej poznamenal: “Takže nie sme optimistickí s ohľadom na krátkodobý výhľad pre ekonomický rast Španielska,” … “Ale myslím si, že kvôli reformám bude do budúcna vytvorených veľa príležitostí. Všetko by sa to mohlo prejaviť až po 18. mesiacoch, to je prečo mám v túto krajinu dôvody pre viac optimizmu.”
Pill je stále optimisticky naladený na vyhliadky rastu vo Veľkej Británii, pretože bude vidno výsledky úsilia stimulačných opatrení ich vlastnej centrálnej banky. Povedal, že krajiny, ktoré nevykonali dostatočné reformy, v dlhodobom horizonte môžu trpieť.
( Súvisiace: Recesiám v USA JE blízko … Fed ju nemozem zastaviť. Nastane v Roku 2014? )
“Ak sa pozriete do Francúzska a Talianska, tam je vidno skôr zmiešaný príbeh,” … “Vidíme tam menší pokrok, čo sa týka reforiem. A to aj napriek tomu, že krátkodobejšie výhľad by mohol byť o niečo priaznivejšie a bez týchto reforiem, bez konsolidácie, bez znižovania zadlženosti si myslím, že v strednodobom horizonte je tam vidno mierne znepokojenie.
Zdroj: BusinessTimes
Facebook komentár